Site icon Campaign Türkiye

Kristal Elma Nostalji: Muharrem Ayın

Open CommunIcatIons Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Ayın, Kristal Elma Festivali’nin yıllar içerisindeki dönüşüm sürecini anlattı.

“Bize yakışan bir festival için kolları sıvadık”

Reklamcılar Derneği (RD) bu mesleğin Türkiye’deki ilk kurucu babaları tarafından işlerine olan saygının ve gelecek nesillere olan sorumluluklarının gereği olarak kurulmuştur diye düşünüyorum. Kristal Elma Ödülleri de yapılan işleri taçlandırmanın, ödüllendirmenin, kutlamanın bir vesilesi olarak hayata geçmiştir. Sektörümüzün yaşadığı değişimlerden RD ve Kristal Elma da son 30 sene içerisinde kendi payına düşeni yaşamıştır; yaşamaya da devam edecektir. Her olay/değişim, içinde bulunduğu dönemin/zamanın ruhuyla değerlendirilmelidir. Sektörün içinden biri olarak RD’nin ve Kristal Elma’nın son 28 yılına şahit oldum. Hatta önemli ve büyük sayılabilecek bazı değişim karar ve süreçlerinin içinde bulundum. Bunlardan bir tanesi de Kristal Elma’nın “ödül töreninden” Kristal Elma Festivali’ne geçiş sürecidir. O dönemde bu kararı veren ve süreci işleten derneğin yönetiminde görev aldım.

Kristal Elma’yı sadece bir ödül töreni düzleminden daha kapsamlı ve çok amaçlı bir işleve dönüştürme ihtiyacı ve çalışması, önceki yönetimler tarafından da düşünülmüş ve yer yer hayata da geçirilmiştir. Ama festival kapsamında ve uluslararası bir hedefle yola çıkılması Kristal Elma’nın 25. yılında, naçizane benim de içinde bulunduğum ve katkı sunmaya çalıştığım bir yönetime nasip olmuştur.

Maurice Levy

Tüm risklere rağmen

Kristal Elma Festivali, tüm risklerine rağmen atılması gereken bir adımdı diye düşünüyorum. Festivalin, arka planında yönetimsel bazı gereklilikler olmakla beraber, sektöre değer katma adına temel ve önemli motivasyonları vardı. Öncelikle sektörümüzün itibarını gelecek nesillere artırarak aktarmak istedik. Sektörde yapılan işlerin ödüllerle kutlanmasına ek olarak sektör çalışanları için çok uzaklara gitmeden bilgiye, bilgi paylaşımına, deneyime ulaşacakları bir platform oluşturmak istedik. Dünyanın sayılı festivallerindeki içerikleri sektörün genç çalışanlarına çok düşük ücretlerle ulaştırma imkanı vermek istedik. Sektörün dünya çapındaki önemli isimlerini ağırlayarak hem genç beyinlerin onları tanımasını hem de onların, belki de uzaktan bildikleri bu coğrafyadaki endüstrinin heyecanını yerinde yaşamasını istedik. Saymakla bitmeyecek başkaca motivasyonların yanında aklıma ilk gelenler bunlar.

Çıta hayli yükseğe çıktı

Festivalin sorumluluğunu üstlenen Lift Content Factory’nin fedekarca ve insanüstü gayretiyle çok başarılı bir performans çıkardığını düşünüyorum. Bir kez daha akıllarına ve emeklerine sağlık. Diğer taraftan, festival organizasyonu RD dışında bir yapı (Lift) tarafından gerçekleştirilmiş olsa da tüm RD yönetimi ve sektör çalışanlarının bu fikri sahiplenip destek ve katkı sağlaması -eğer varsa- başarının arkasındaki bir başka önemli etkendir. RD yönetimi olarak, verilen karar sonrasında tüm süreçte gerekli iş bölümünü yaparak bize yakışan bir festivali hayata geçirmek için kolları sıvadık. Festival temasının, içeriklerinin oluşturulması ve yabancı misafirlerin festivale davet edilip yoğun programlarında bize yer açmaya ikna edilmesi konusunda Lift’e yardımcı olduk. Bu bağlamda, o dönemde içinde bulunduğum Publicis Groupe’un başkanı Maurice Levy ile konuşmak, festivalin ilk ve en önemli konuğu olarak katılmasını sağlamaktan ayrıca gurur duydum. Sonradan öğrendiğim kadarıyla Maurice’in festivale katılacağı bilgisi diğer tüm katılımcılar üzerinde de çok önemli bir etki yaparak ilk yılın katılımcı/konuşmacı çıtasını hayli yükseğe çıkarmış. Festivalin sonraki yıllarındaki performansı belki de bu nedenle biraz  gölgede kalmış olabilir diye düşünmekten de kendimi alamıyorum. Bu vesileyle değerli Maurice Levy’yi takdir ve teşekkürle anıyorum.

Geriye dönüp baktığımda, Kristal Elma Festivali’nin hayata geçmesinin sektörümüz adına yerinde bir karar, gurur duyulacak bir değişim olduğunu ve tüm emeği geçenlerin de takdiri hak ettiğini düşünüyorum. Günümüz ve geleceğimiz açısından değişimlerin devam etmesini ve yeniliklerin meslek hayatımıza daha çok anlam kazandırmasını umuyorum.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Exit mobile version