Mozilla Facebook reklamlarını durdurdu

Data şirketi Cambridge Analytica‘nın, izin almadan 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısı hakkında bilgi toplaması, “Facebook’u Sil” hareketini başlatmıştı. WhatsApp’ın kurucu ortağı Brian Acton “Facebook’u silme zamanı geldi” diyerek #deletefacebook hareketine katılan isimlerden biri olmuştu. Cambridge Analytica skandalı sonrasında Mozilla Facebook reklamlarını durdurdu.

Firefox web tarayıcısının arkasındaki şirket olan Mozilla, kullanıcı verilerinin etrafında güçlü korumalar bulunana kadar Facebook’ta reklam vermeye geri dönmeyeceğini söyledi.

Resmi blog yazısında, Mozilla’nın İş ve Hukuk İlişkilerinden Sorumlu Denelle Dixon, son iddiaların Facebook’un varsayılan gizlilik ayarlarında “platforma reklam dolarlarıyla destek” vermesi nedeniyle platforma “daha ​​yakından bakma” ihtiyacı doğurduğunu söyledi. “Facebook varsayılan gizlilik ayarlarını güçlendirmek için harekete geçene kadar reklamları durduruyoruz” dedi. Mozilla ayrıca “Hala öğrenilecek şeyler olduğuna inanıyor olsak da mevcut varsayılan ayarlarının veriye erişimi çok fazla kolaylaştırdığını gördük – özellikle üçüncü parti uygulamaları için.” yorumunda bulundu.

Mark Zuckerberg açıklamalarda bulundu

Yaklaşık beş gün boyunca yükselen skandalda sessiz kalan CEO Mark Zuckerberg, 21 Mart’ta sosyal ağdaki güveni yeniden inşa etmek ve iddialarla nasıl başa çıktığını ortaya koymak üzere harekete geçti.

Zuckerberg, Facebook’ta kullanıcı bilgilerine erişimi olan tüm uygulamaları araştırmayı ve ayarların haber akışının en üst kısmına taşınarak, kullanıcıların gizlilik ayarlarını değiştirmesini kolaylaştıracaklarını söyledi. Facebook ayrıca üçüncü parti geliştiricilerin isim, e-posta adresi ve profil resmine erişebileceği verileri kısıtlayacak; daha fazla veri gerektiren herhangi bir uygulama onay almak ve bir sözleşme imzalamak zorunda kalacak.

Bu adımlar endişeleri yatıştırmak için bir yol olsa da Mozilla daha fazlasını istiyor. Dixon, müşteri verilerini nasıl paylaştığına, özellikle üçüncü taraf uygulamalar için varsayılan gizlilik ayarlarına ilişkin olarak, geri dönmeyi düşünmeden önce “daha güçlü işlem” yapılmasını istediğini söyledi.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.