Motor sporlarını ulaşılabilir kılmak istiyoruz

Fiat Egea’nın hikayesini, motor sporları için yaptıkları çalışmaları, aldıkları geri dönüşleri ve gelecek stratejilerini Altan Aytaç ve Koray Kafkas ile konuştuk.

Markanın genç ve sportif ruhunu öne çıkarıp, gençlerle bağını güçlendirecek birçok faaliyete imza atan Fiat’ın çalışmalarını ve Fiat Egea’nın geleceğini Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç ve Fiat Motor Sporları Takım Direktörü Koray Kafkas anlattı.Campaign Türkiye Öncelikle Fiat Egea’nın hikayesini dinlemek istiyoruz sizden. Fiat’ın Egea modelini Türkiye’de satışa sokmasından ve bunun arka planındaki AR-GE projeleri ile stratejilerinden bahseder misiniz?

Altan Aytaç Bu sene Tofaş’ın 50. yılını kutluyoruz. Fiat Egea’yı bir ustalık eseri olarak adlandırmıştık. İlk defa Mayıs 2015’te projeyi tüm dünyaya tanıtıp Kasım 2015’te de satışına başladık. Tofaş’ta AR-GE ile birlikte tüm üretim pazarlama ekiplerinin birlikte çalışmasıyla oluşan ve otomotiv sektörünün yakın zamandaki en önemli projelerinden biri olan bir çalışma oldu.

Dediğim gibi kasım ayında satışına önce sedan ile başladık, arkasından ihracatı başladı. 2016 yılında da hatchback ve station wagon seçeneklerini tamamladı. Egea ailesinin peşpeşe lansmanlarıyla Türk otomotivi Avrupa ve diğer sektörlere girmeyi başardı. 2016 yılında Türkiye’de en çok tercih edilen otomobil oldu. 2017’de de başarısını sürdürdü. Hakikaten planlandığı ve beklediğimiz gibi Fiat markası için, tüm bayi teşkilatı ve markanın tüm unsurlarıyla beraber, son 3 senede markanın lokomotif modellerinden biri oldu. Bu 3 seneyi de başarılarla tamamladık. Bu sürede yaklaşık 120 bin adet Egea Türkiye’de satıldı. Bizim için çok önemli bir proje ve çok önemli bir model oldu. 

Campaign Türkiye Fiat Egea’nın bir ihracat projesi olarak başladığını, Fiat’ın Egea markasını sadece Türkiye’de üretip yurtdışına açıldığını ve Türkiye dışında herhangi bir üretim olmadığını biliyoruz. Ayrıca iç pazarda da çok ciddi bir talep gördü ve özellikle İtalya pazarında sizin bile beklemediğiniz derecede büyük bir ilgi oldu. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Altan Aytaç Yine 2015 yılına gidersek, otomobilin seri üretime başlaması ve o sürecin tamamlanması ile beraber, Avrupa’daki tüm pazarlar da lansmanlarını erkene çekmeye çalıştılar. Demin de söylediğim gibi Egea Sedan ilk modelimizdi. Sedan, Türkiye pazarının koşullarına, Türk tüketicinin ihtiyaçlarına göre tasarlandı. Egea’nin AR-GE sürecinde toplam mühendislik saatinin %70’i Bursa’daki Tofaş AR-GE mühendisleri tarafından gerçekleştirildi. Dolayısıyla Egea Sedan’ın doğuşunda ve ilk model olarak ortaya çıkışında Türkiye pazarının öncelikleri, ihtiyaçları ön plana çıkmıştı. Hatchback ve Station Wagon’un devreye girmesiyle üç kardeş başarıdan başarıya koştular. Egea’yı anlatmak Tofaşlılara, Fiat grubunu temsil eden bizlere büyük gurur veriyor. Çünkü fabrikada çok büyük bir emek var. Bunun satış başarısının sadece Türkiye’ye değil Avrupa pazarlarına da yansıması bizi çok mutlu etti.

Campaign Türkiye Bu marka yönetiminin ve iletişiminin sürdürülebilir olmasının beraberinde bir de motor sporları serüveni başladı. Fiat’ın motor sporlarına dair bir tarihçesi var. Egea’nın motor sporları hikayesini de sizden dinlemek istiyoruz. 

Koray Kafkas Bugün baktığımızda yaklaşık 46 yıllık bir otomobil sporları geçmişimiz var. 1972’de ilk adımları atılan takımımız, çeşitli serüvenlerden sonra günümüze kadar geldi. Projeye başlarken Egea’nın yarış otomobili olup olmayacağı aşamasında özellikle Cengiz Eroldu’nun geçmişten gelen deneyimleriyle sunduğu bir felsefe oldu. Bu felsefe motor sporlarını hem bayi hem müşteri hem gençler olarak bir yere taşıyor. Motor sporlarının ana unsurlarını yaygınlaştırarak sadece yarışan bir takımdan ziyade, herkese ulaşabilir hale getirmek üzere yola çıktık. Tofaş AR-GE ile birlikte motor sporları departmanı olarak bir yarış otomobili tasarladık. Daha çok pazarlama ve iletişim aktiviteleri bazlı hareket ediyoruz. “Egea seni piste çağırıyor” adı altında aile aktiviteleri, “TOSFED Yıldızını Arıyor” gibi projeler yapıyoruz. Buradaki asıl amacımız daha çok insana “güvenli sürüş temasıyla” hem motor sporlarını tanıtmak hem de ürünümüzün güzelliğini ve kalitesini göstermek. 

Campaign Türkiye Siz markanın üst düzey bir yöneticisi olarak motor sporları serüveninizden bahseder misiniz?

Altan Aytaç Egea projesi başladığı andan itibaren bize bu soru geliyor. Özellikle Türkiye otomotiv basınının da Egea’ya ilgisi baştan çok yüksekti. Egea’yla motor sporlarına yeni bir başlangıç olacak mı diye sorular geliyordu. Fiat markasının DNA’sında motor sporları var. Bu fikir Egea’yla başlarken de vardı ama farklı olarak ne yapabiliriz diye düşündük. Öncelikle motor sporları sevgisini Türkiye’de yaygınlaştıralım ve bununla beraber güvenli sürüş, otomobil hakimiyeti gibi konuları ön plana çıkaralım, dedik. İkincisi bir markanın ürünleri çok önemli. Bir marka ürünleriyle verdiği hizmetlerle büyür. Ama bu ürünleri piyasaya süren, hizmetleri sunan bir bayi teşkilatı da en az onun kadar önemli. Yani ne kadar önemli bir ürününüz olursa olsun iyi bir bayi teşkilatınız yoksa markanın o pazarda büyümesi çok mümkün değil. Lansmanla birlikte Türkiye’deki Fiat bayileri de büyük bir motivasyon ve enerjiyle Egea’ya sarıldılar, onlar da Egea’nın başarısında büyük pay sahibiler. 

Bayi teşkilatımızla birlikte ilk yaptığımız organizasyon “Egea Seni Piste Çağırıyor”du. Proje, bayilerimizle birlikte organize olarak Anadolu’daki illerimizden başlamak üzere Türkiye’nin diğer tüm illerinde o ana kadar bir yarış otomobiline binmemiş insanlara temel eğitimi verip sonra onları bir yarış otomobiline oturtmak ve o adrenalini hissettirmek üzerine kuruluydu. 

Geçen sene Temmuz ayında Çorlu’da başladık, 25 ile ulaştık. 2500 kişi, her ilde ortalama 100 kişi bir günlük aktivitede… Bazen yağmurda, bazen iyi koşullarda slalomla başlayan, frenajla biten bir parkuru en iyi zamanda tamamlamaya çalıştılar. Tamamen uluslararası standartlara göre hazırlanmış fabrikada AR-GE ekiplerimiz ve Fiat Motor Sporları tarafından hazırlanan Sedan otomobillerle yarıştılar, tüm donanımları ve ekipmanları yarış standartlarına uygundu. 

Ben de birçok yerde ekiple beraber bulunduğumda, kaskı giyip otomobile bindiğimde o heyecanı müşterilerimizle, başvuranlarla özellikle gençlerle çok hissettim. Bölgelerdeki üniversiteler tekrar çağırdılar, iki defa gittiğimiz iller oldu. Sadece gençler veya erkekler değil, kadınlar da çok ilgi gösterdi. Yaş grubu olarak da yediden yetmişe bu işe gönül vermiş ama bir türlü bu fırsatı yakalayamamış insanlar da katıldı. Şu iki sene içerisinde 25 ilde Egea’yı ve Fiat Motor Sporları ekibini tüm illerimize götürmeye çalıştık. 

Devam da ediyoruz. 2019’da da bu aktivite devam edecek. Bayilerimizle bir bütün olduk. Fiat Motor Sporları, Fiat’ın bayi teşkilatı ve Egea bir araya gelerek herkesi kucakladı. Çok keyifli aktiviteler yaptık, devam da edeceğiz. 

Koray Kafkas Aslında güvenli sürüş eğitimi temalı ama pazarlama aktivitesi olarak da bakabiliriz. Çok insan otomobile veya otomobil sporlarına meraklı olmasına rağmen içinde yer alma fırsatını bulamamıştır. Bu yaptığımız etkinlikte, insanların tek başına yarışmaları, heyecanı bir kat daha artırıyor. Yani bir pilotun yanına oturmak değil de herkes tek başına yarıştığı için gerçekten bir yarış formatında oluyor. “Egea seni piste çağırıyor” ve “TOSFED Yıldızını Arıyor”dan sonra bizim yapmamız gereken en önemli işlerden biri de, bunca yıllık tecrübemizle Türkiye’de otomobil sporunun nasıl doğru yapıldığını genç arkadaşlarımıza öğretmek. Bu sene 6’sı pilot toplam 12 arkadaşımızı Egea Hatchback otomobiliyle Türkiye Ralli Şampiyonasında ve Türkiye Pist Şampiyonasında yarıştırdık. Çok yol kat ettiler, onlar için çok iyi oldu çünkü bir fabrika takımı mantığıyla yarışmanın, oradaki düsturun nasıl olduğunu öğrenmelerinin onların gelişiminde çok etkili olduğunu düşünüyorum. Aslında bütün olarak baktığımızda, herkese temas ettiğimizi düşünüyoruz. Profesyonellere, gençlere, müşterilere ve bu işi hiç yapamamış ama yapmak isteyen TOSFED Yıldızını Arıyor’daki genç katılımcı arkadaşlara, herkese temas ediyoruz.

Campaign Türkiye Yarış otomobili tamamen Türkiye’de hazırlandı. Tofaş ve Fiat mühendisleri tarafından geliştirildi. Sizler de deneyimlerinizi otomobile yansıttınız, kısa zamanda çok ciddi sportif faaliyetlerde de başarı yakaladınız. Ama bizim asıl merak ettiğimiz şey şu, Fiat markasının bu sportif faaliyetlerinin arkasındaki öncü duruşunu, kitlelere ulaştırma konusunda nasıl pazarlama faaliyetlerinde bulunuyorsunuz?

Altan Aytaç Egea’nın ilk çıkışında ve iletişim kampanyasında “iyi bir otomobil aynı zamanda ulaşılabilir olmalı” sloganıyla yola çıkmıştık. Dolayısıyla motor sporlarını da yaygınlaştırarak ve özellikle genç kesimlere de yaklaştırarak, bu ulaşılabilirliği artırmaya çalıştık. Aynı zamanda markanın sportif yüzü, teknolojik kullanımı ki Fiat Egea’da çok önemli bir teknoloji kullanımı var. Tofaş’ın ustalık eseri diyebilirim. Dolayısıyla hem teknolojiyi, hem markanın sportif yönünü ve dinamik ruhunu tekrardan kuvvetli bir şekilde Egea ile girdiği otomobil sektörünü herkese ulaştırmak istedik. Bu motor sporları; performansın, otomobil tutkusunun ve teknolojinin bir araya geldiği dinamik bir alan. Otomobildeki markaların da Fiat markasında bu kadar dinamik, bu kadar performans ve tutkunun bir araya geldiği bir anda heyecanın İtalyan grubunu en iyi yansıtan modellerden biri aynı zamanda. Tofaş’ın ciddi anlamda Türk mühendisliğinin eseri ama o sportif tutku, duygu unsurların hepsini taşıyor hem sedan hem hatchback hem station wagon modelleri… Dolayısıyla o yönünü daha çok ortaya çıkarmak istedik. Aktiviteler çok ilgi gördü. Ulusalda da hem PR tarafında hem reklamla destekledik ama bilhassa pazarlama faaliyetleri ve dijital alanda iletişimimizi daha ön plana çıkardık. Şunu söylemem lazım, biz geçen sene bahar aylarında motor sporlarının duyurusunu ilk yapıp Egea Gençler Kupası’nın dijital platformda iletişimine başladıktan sonra başvuruları almaya başladık. Bir aydan kısa bir süre içerisinde yaklaşık 750 kişi gençler kupasına başvurdu. 28 yaşa kadar sınır koymuştuk. Basın toplantısını yaptığımız andan itibaren çok hızlı yayıldı. Pazarlama iletişiminde dijital ve sosyal medya kullanımı kuvvetli olarak hayatımıza girdi, bilhassa mobil platformlarda, pazarlama iletişimi önem kazandı. Motor sporları da genç bir kitleye hitap ederken bu iletişimin hızlı yayılmasında dijitalin önemini bir kere daha görmüş olduk. Hemen web sitemizi kurduk, oradan başvuruları kabul ettik, hakikaten pırıl pırıl 6 takım, 12 genç arkadaşımız Fiat Motor Sporları ekibinin seçimi ve daha sonrasında gelişim programıyla beraber hazırlandılar.

 Biz şunu da gördük, sadece bir yarış ekibi ve genç arkadaşların yarıştığı bir kupa olmaktan daha ileri gittik. Kalitenin çok üst düzeyde olduğu yarışlar izledik. Bütün bunların hepsi sporcu, genç, dinamik ve belli bir seviyenin üzerinde kültüre de sahipler. Fiat markasıyla özdeşleşen kavramların hem topluma hem motor sporları aracılığıyla genç kitlelere yaydığımız için mutluyuz. Burada özellikle o dijital tarafa da dikkat çekmek istedim. Orada pazarlama ekiplerimizin yaptığı iletişimin de başarılı olduğunu düşünüyorum. Devam da edeceğiz, bu şu anda bitmiş bir faaliyet değil, sezonun sonunu yaşadık Türkiye Ralli Şampiyonası bu sezon sona erdi, gençler kupasını bu ay içerisinde neticelendirdik. Pist aktivitelerini Egea Seni Piste Çağırıyor’a gelecek bahar aylarına kadar ara verdik. Ama 2019’da daha da üzerine koyarak farklı aktivitelerle Fiat markası olarak motor sporları ekseninde çalışmaya devam edeceğiz.

Campaign Türkiye Bayi teşkilatının motor sporları aktivitesini sahiplendiğini görüyoruz, bu çok alışılageldik bir şey ama satışlara katkısı ile ilgili bir mesaj verebilir misiniz?

Altan Aytaç Gittiğimiz bütün illerde, özellikle Egea seni piste çağırıyor aktivitesini yaptığımız tüm illerde, öncesinde bir yerel pazarlama faaliyeti başlıyor. Aktivitenin o ile gelmekte olduğu, tarihi, önce dijital sonra yerel basında billboard’larda duyuruları yapılıyor. O hafta boyunca özellikle öncü otomobillerimiz, yarış otomobillerimiz o bayilerin çoğunda ve eğer organize edilebilmişse o ildeki önemli merkezlerde sergileniyor. Aynı zamanda test sürüşü aktiviteleri düzenliyoruz. O ana kadar Egea’yı duymuş ama belki de deneme şansı olmamış birçok müşterimiz veya potansiyel kullanıcılarımızın otomobili deneme şansı oluyor. Hemen zaten bu aktiviteleri yapar yapmaz oradaki test sürüşleriyle beraber showroom trafiği ve ilgi artıyor. Bu da satışlara yansıyor. Tabii ki burada tek amaç satışları artırmak değil, markanın bilinirliğini artırmak ve Egea başta olmak üzere tüm modellerimizde daha fazla kullanıcıya ve o bölgedeki otomobil tutkunlarına hitap etmek.

Campaign Türkiye Özellikle otomobil sporlarında rekabetin ve otomobil teknolojilerinin çok hızlı geliştiğini düşünürsek, Fiat Motor Sporları tarafında yeni versiyonlar yeni modeller, yeni yarışma tipleri ya da farklı kulvarlar, uluslararası açılımlar gibi şeyler bizi bekliyor mu?

Koray Kafkas İlk önce kendi ürünümüzün bu gelişimini tamamlamamız lazım, şu anda tamamlandı ama felsefemize aykırı bir iş de yapmamamız lazım. Bizim ana stratejimiz artık Türkiye’de otomobil sporlarının gelişimiyle ilgili ve markanın bu işten çok daha fazla faydalanması doğrultusunda motor sporları hareket edecek. Bundan farklı bir şey, bizim felsefemize aykrıı olmadığı sürece yaparız ama aykırı olduğu zaman ulaşılabilirliği engellememesi lazım. Bu otomobiller gerçekten çok pahalı ve yarıştırması da çok zor. Burada bizim yapmak istediğimiz, insanların otomobil sporlarıyla ilgili hayalleri hep olduğu için, bu hayallerine ulaşabilecekleri çok ciddi ve doğru bir yarış otomobili yapabilmek… 

Altan Aytaç Bir marka için dediğim gibi bayi teşkilatını da bu işin içine sokuyoruz. Çok meraklı arkadaşlarımız da var içinde, sadece satış ve satış sonrası hizmetleri vermiyorlar, motor sporları tutkunu, otomobil tutkunu yüzlerce arkadaşımız var. Onları da işin içine çektiğimiz için çok mutluyuz. Dolayısıyla yayılmaktan kastımız, hem kendi teşkilatımızı Fiat markasını temsil eden tüm bireyleri Bursa’daki AR-GE’den fabrikadan başlayan tüm arkadaşlarımız markanın birer elçisi. O yaygınlığı sağladığımız için de mutluyuz.

Çok iyi bir ekibimiz var hem pilotlarımız, hem de tüm teknik ekibimiz Fiat Motor Sporları çok özel bir takım. Ben de o açıdan bir marka temsilcisi olarak çok şanslıyım. Fiat markası olarak da şanslıyız. Bunu da devam ettireceğiz. Federasyondan da çok önemli destek gördük. Birlikte çok önemli çalışmalarımız da oldu. Fiat markası hep bir dinamizm, hep farklıyı arama, sadece otomobilleriyle değil aynı zamanda verdiği hizmetler ve toplum yararına yaptığı bu projeler ile yarım asırdır Türkiye’de Tofaş bünyesinde temsil edilen Fiat markası, bu şekilde büyümeye devam edecek.

Campaign Türkiye Fiat Egea’ya bir de Mirror serisi eklendi. Bunun hakkında ve bundan sonra Egea’nın gelişimiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Altan Aytaç 3 sene içerisinde Egea önemli başarılara imza attı. Hem sedan hem station wagon hem hatchback Türkiye pazarında sevildi. Çok tercih edilen bir model oldu. Bu üç sene içinde önemli bir yenilenme de geçirdi. İlk olarak bu senenin başında teknolojik olarak biraz daha önem kazandı. Nisan ayında Fiat Yol Arkadaşım Connect projesini gerçekleştirdik. Sürücüyle otomobilin bağlanabilirliğini sağlayan ve otomobilinizin yanında değilken bile kumanda etmenizi ve otomobilinizle ilgili bilgileri almanızı, kullanırken de aynı zamanda acil yol yardımı almaya kadar birçok hizmeti sunan ve hala da geliştirdiğimiz bir uygulamaydı. Fiat Yol Arkadaşım Connect, ilk olarak Egea ile başladı nisan ayında, sonra eylül ayında hafif ticari araçlarımıza da girdi. Şimdi de kasım ayında yenilenen Mirror serisi ile Fiat Egea karşınızda. Hem sedan hem hatchback hem station modelleri var elimizde… Biraz daha fazla teknoloji kullanımı, biraz daha fazla tarz, krom parçalarla farklı jantlarla dışarıda aynı zamanda aracın içinde farklı koltuk kumaşı, carplay ve Fiat yol arkadaşım connect unsuru ile bezenmiş yepyeni bir seri. Mirror serisi aslında Fiat markası için ilk değil. Avrupa’da Fiat 500 ailesi ile başlayan Türkiye’de bizim Egea ile başlattığımız aynı zamanda Avrupa pazarında Mirror serisi olarak yine ihraç edeceğimiz Fiat Egea’lar yakında Türkiye pazarında Fiat 500 Mirror serisini getiriyor olacağız. Dolayısıyla Mirror ailesi Egea ile başladı. 500 ile de gelecek sene devam edecek, bu tip yenilemeleri Egea’da gelecek sene de görmeye devam edeceksiniz.

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 84. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.