artwork

Motivasyonu canlı tutuyoruz

7 ay önce

0

Tüm dünyayı etkileyen COVID-19 pandemisinde önlemleri en hızlı şekilde alan şirketlerden biri olduk. Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızla olan iletişimimizi evlerde de olsak sağlıklı bir şekilde yürütmeye özen gösterdik. Yaklaşık 10 aylık evden çalışma dönemimizin sonunda ofislerimize dönüşümüz, ilk olarak dönüşümlü çalışma şeklinde gerçekleşti. Bu yeni düzen hem verimlilik açısından hem de çalışanlarımızın motivasyonu açısından oldukça olumlu bir süreç oldu. Sonrasında ise topluluk olarak çalışanlarımıza haftanın 4 gününe kadar uzaktan çalışma imkanı sunduğumuz hibrit çalışma düzenine geçtik. Alarko’nun hibrit çalışma modeline geçişiyle beraber, ofis çalışması günlerinde ofiste sahip oldukları imkanları uzaktan çalışma günlerinde de çalışanlarımıza sunmayı hedefledik. Bu kapsamda oluşturmuş olduğumuz “Hibrit Çalışma Paketleri” ile daha esnek yan haklar sunduğumuz paketlerimizi de 1 Haziran itibarıyla devreye aldık.

Uzakta olmanın kurum kültürümüzü, bağlılığımızı ve iletişim ağımızı negatif yönde etkilememesi adına birçok aksiyon aldık. Öne çıkan bazı başlıklarımızı; insan insana buluşmalar, wellbeing uygulamaları, online eğitimler, özel gün kutlamaları şeklinde ifade edebilirim.

Günümüz koşullarında çalışanların beklentileri oldukça farklılaşıyor. Bizler de çalışanların motivasyonlarını artırmak için pek çok çalışma yapıyoruz. 

Topluluk olarak işveren markası imajımızı kuvvetlendireceğine inandığımız ve çalışanlarımızın bağlılıklarını artıracağına inandığımız uygulamalar hakkında detaylı araştırmalar yaparak tüm şirketlerimizde standardizasyon sağlayacak olan ortak uygulamalarımızı tüm çalışanlarımıza duyurduk. Bu uygulamalardan birkaç tanesini paylaşacak olursam; doğum günü izni, evlilik hediyesi, bebek hediyesi, motivasyon yemekleri, turnuvalar, bayram hediyeleri diyebiliriz.

Farklılaşan organizasyonumuz ve çağın gerekliliklerine uygun olacak şekilde yeteneği tutundurma stratejimiz kapsamında “Kariyer Mimarisi” çalışmamızı da yeniden  yapılandırarak, tüm kariyer yollarını gözden geçiriyoruz. Bunun yanı sıra çalışanlarımızın yeteneklerini geliştirmek için birçok kategoride sınıf içi ve uzaktan eğitimler planlıyoruz. Yetenek yönetimimiz kapsamında potansiyeli olduğunu düşündüğümüz çalışanlarımızı kurumsal MBA programımıza dahil ediyor ve geleceğin liderlerinin yetişmesini sağlıyoruz.

Önem verdiğimiz bir diğer başlık ise “wellbeing”. Bu konuda da face yoga, ofis egzersizleri, sağlıklı beslenme önerileri, nefes egzersizleri gibi uygulamaları tasarlayarak çalışanlarımızın kendilerini daha mutlu ve zinde hissedecekleri programları hayata geçiriyoruz.

İşe alımlarda kapsayıcılık ve çeşitlilik en çok önem verdiğimiz konular arasında yer alıyor. Şirketlerimizin yer aldığı sektör ve iş kolu dinamiklerinin gerektirdiği yetkinlikleri elbette değerlendiriyoruz ancak bizim için olmazsa olmaz bazı başlıklarımız var.

Bunları; proaktif olma, iletişime açıklık, kurum kültürüne uyum, analitik düşünme becerisi, teknolojiyi kullanma/geliştirme yetkinliği olarak tanımlayabilirim.

Kurumsal eğitimlerimiz beş farklı ana kategoride gerçekleşiyor. Oryantasyon ve yasal zorunlu eğitimlerle başlayan bu süreç, performans sonuçları ışığında planlanan, kişisel gelişim, mesleki/teknik ve liderlik eğitim programlarıyla devam ediyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk kurumsal MBA programı olan Alarko MBA Programı’nı Bahçeşehir Üniversitesi ile yaptığımız iş birliğiyle sürdürüyoruz. Son dönemlerde iş-özel yaşam dengesine olumlu katkı sunduğuna inandığımız wellbeing eğitimleri de sıklıkla planladığımız eğitim başlıkları arasında yer alıyor.

Pınar Yamaner

Alarko Holding Grup Başkanı, İnsan ve Organizasyon

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 126. sayısında yayımlanmıştır.