Mobilin önlenemez yükselişi

Günümüzde pazarlama dünyasında sıklıkla gündeme geldiği gibi online dünyada tüketicilerin karşısına doğru anlarda çıkabilmenin önemi profesyoneller tarafından artık yaygın şekilde kabul görüyor. Sıklıkla konuşulan bir diğer konu olan mobilin ve videonun online dünyadaki yükselişi de hızını azaltmadan devam ediyor.

Toplam 79 bin kullanıcıyla yapılan anket sonuçlarına dayanan Google Tüketici Barometresi Çalışması 2017’nin sonuçları da mobildeki yükselişi net şekilde ortaya koyuyor. Mobil internet kullanımı, çalışmanın gerçekleştirildiği 63 ülkenin neredeyse tamamında yüzde 50’yi geçmiş durumda. Anketler, genel mobil internetin genel %76’ya ulaştığını; Suudi Arabistan’da %98, Ukrayna’da ise %51 olan bu oranın Türkiye’de ise %87 olduğunu gösteriyor.

Başka bir deyişle 2017 “mobil çoğunluğun yılı” olarak birçok eşiğin aşılmasına sahne oldu.

Mobil video tüm dünyada hızla büyürken, kullanım oranı 2015-2017 arasında %7. İlk üçün  sıralaması ise Mısır (%222), Vietnam (%192) ve Türkiye (%192) şeklinde. Türkiye’deki bu büyüme oranı toplam internet nüfusunun %83’ünün videoyu artık mobil cihazlarda izlediği sonucunu ortaya koyuyor.

Görünen o ki, online davranışlarımız da mobildeki büyümenin etki alanına girmiş durumda. Anket sonuçları mobil cihazların internetteki birçok faaliyetimizin merkezinde olduğunu gösteriyor. Mobil cihazlarda arama motoru kullanımı son derece popüler durumda, kullanıcıların %65’i ayda en az bir kere arama motoruna erişiyor. Yüzde 64 olan sosyal medya kullanımı ve %57 olan online video izleme davranışları da yüksek oranda etkileşim gözlenen alanlar.

Google Tüketici Barometresi Çalışması 2017’nin sonuçlarını, mobildeki önlenemez yükselişin devam ettiği şeklinde özetleyebiliriz. Bu sonuçlara göre bizlere düşense tüketicilerin ne istediğini hep aklımızda tutmak: “Araştırma, bilgi edinme ve satın alma da dahil tüm süreçlerde kişisel etkileşimi temel alan, kullanışlı, hızlı ve kesintisiz bir mobil deneyim yaşamak.”

Bülent Hiçsönmez

Google Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Şubat 2018 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.