Mobil hız kesmiyor

2019, mobilin hayatımızdaki yerinin oldukça arttığı bir yıl oldu. Teknoloji dünyasında yaşanan gelişmelerle beraber, sadece gelişmiş ülkelerde değil, gelişmekte olan ülkelerde de mobil erişimi önceliklendiren neslin globalde etkisini artırdığına tanıklık ettik. Bu durum, hiç kuşkusuz 2020 yılında da devam edecek.

Geçtiğimiz yıl, “mobil öncelikli” olarak adlandırdığımız bu neslin beklentilerini karşılamanın önemini çok daha iyi anladık. Teknoloji ve mobil platformlar, artık sadece geleneksel sınırları kaldırarak dünyayı birbirine daha yakın bir yer haline getirmekle kalmıyor, bireyler ve markalar arasındaki sınırları da kaldırıyor. Yeni nesil, artık markalardan daha kişiselleştirilmiş ve daha iyi bir mobil deneyim ve müşteri hizmetleri bekliyor. Bununla birlikte, insanlar markalarla etkileşimde bulunabildikleri platformlara yöneliyor.

Instagram da, karşılıklı etkileşimi odağına koyan geniş ekosistemiyle son yıllarda müşteri deneyimini ön plana koymayı ve alışverişi kolaylaştırmayı hedefleyen markalar için paha biçilemez bir değere sahip oldu. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaptığımız bir araştırma, insanların yüzde 78’i Instagram’da markalarla birebir etkileşim kurabildiklerini, yüzde 54’ü ise platformda kendilerini ilgilendiren reklamlar gördüklerini dile getiriyor.

2020’de özellikle Shopping özelliğiyle birlikte, Instagram’ın alışveriş dünyamızın daha da önemli bir parçası haline geleceğini öngörmek sanıyorum yanlış olmaz. Dolayısıyla markalar bu benzersiz alışveriş deneyimine yönelik stratejiler geliştirmeye hazırlıklı olmalılar. Biz de, her zaman olduğu gibi 2020’de de işletmelere değişen tüketici taleplerine uyum sağlamaları için ihtiyaç duydukları araç ve ürünleri sunarak, değişen dünyaya ayak uyduracak yeni teknolojiler geliştirmeye devam edeceğiz.

Derya Matraş
Facebook Türkiye Ülke Direktörü

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye 95. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.