artwork

Mobil her alanda yükselişte

4 sene önce

0

MMA olarak yakından takip ettiğimiz We Are Social ve Hootsuit tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistikleri, “Digital 2019 in Turkey” ismiyle geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Rapor, dijital ve mobil kullanımlarla ilgili önemli veriler içeriyor. Mobilin her alanda yükselişte olduğunu görüyoruz. Özellikle mesajlaşma, video izleme, oyun, bankacılık faaliyetleri ve harita kullanımında mobilin payı 2018’e göre %50’nin üzerinde artmış durumda. ‘Gelecek mobilde’ diyorduk. Bahsettiğimiz gelecek geldi ve mobil her alanda yükselişte.

2018’de mottomuz ‘Geleceği Şekillendir’, Shape the Future idi. Mobil dönüşüm öyle bir güç ki, sadece geleceği biçimlendirmekle kalmıyor, bugünle gelecek arasındaki farkı da ortadan kaldırıyor. MMA Türkiye 2009 yılından bu yana bu alandaki küresel bilgi birikimini ülkemize taşıyor. MMA Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüttüğüm iki yılın bana kazandırdığı güzel anılar ve arkadaşlıkların yanında, bu dönüşümün bir parçası olmak da çok keyifliydi.

2019 Şubat ayı itibarıyla MMA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı, Unilever Çamaşır Bakım Ürünleri Pazarlama Direktörü Handem Çelenkler ve Kantar Medya Genel Müdür Yardımcısı Erdem Tolon’a devrediyorum. Ben de yönetim kurulunda yeni dönemde arkadaşlarıma, ana odak alanımız “mobil dönüşüm” ve bu dönüşümünde “pazarlamanın geleceğine” destek olmaya devam edeceğim. Handem ve Erdem’in MMA Türkiye’nin başarılarına yenilerini ekleyeceklerine yürekten inanıyorum.

2019 yılında planladığımız eğitimler, araştırmalar, komiteler ve her sene ekim ayında düzenlediğimiz MMA Impact Forum ile mobil teknolojilerle pazarlamanın geleceğini tasarlamaya devam…

 

Işık İlhan
MMA Türkiye Onursal Başkanı & Garanti Bankası Tüzel Dijital Çözümler Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 86. sayısında yayımlandı.