artwork

MMA ve mobil reklam büyüyor

4 sene önce

0

Yaklaşık 3 yıldır içinde olduğum MMA Türkiye ailesinde bu sene Kantar Media Genel Müdür Yardımcısı sevgili Erdem Tolon ile birlikte eş başkan olarak görev almanın tatlı gururunu yaşıyorum. Geleceği şekillendirmek misyonu ile çalışmalar ve araştırmalar yapan, eğitimler veren ve etkinlikler düzenleyen MMA Türkiye üyelerinin aktif çalışması ile eğitim, pazarlama, üyelik ve araştırma komiteleri liderliğinde geçen başarılı işlere imza attık.

Bu sene üyelerimizin heyecan duyduğu yeni alanlara odaklanarak 4 yeni komite daha oluşturduk. Türkiye’deki başarılı bankacılık projelerini yurt dışında bilinir kılma amacıyla Mobil Finans Komitesi, yayıncıların ortak ihtiyaçlarını tek noktadan konuşabilmesi adına Yayıncılar Komitesi, dijitalin büyüyen yıldızı oyun kategorisini adreslemek amaçlı oyun, oyunsallaştırma Espor Komitesi ve MMA’in bu sene global odak alanı olan dönüşüm konusunu Türkiye’de de bilinir kılmak ve firmalara kılavuz olma amaçlı Mobil Dönüşüm Komitesi’ni hayata geçirdik. Pazarlamanın inovatif gelişimine ve dönüşümüne mobilin gücüyle hız kazandırmak amacıyla kurulan yeni komitelerin çıktılarını yıl içinde hep beraber göreceğimizi ve faydalanacağımızı düşünüyorum. Her sene olduğu gibi bu sene de sektör büyüklüğü çalışmasını tamamladık. Kantar Media iş birliğiyle oluşturduğumuz Mobil Reklam Harcama Araştırma Raporu’muza göre 2018 yılı içerisinde mobil mecralara yapılan reklam yatırımları 1 milyar 503 milyon TL olarak gerçekleşti. En büyük büyüme ‘mobil arama’ ve ‘programatik reklamcılık’ alanlarında gerçekleşti. Büyüme rakamlarına baktığımızda, veri odaklı reklamcılığın mobil arama ve programatik yatırımlarına ortalamanın üzerinde bir büyüme getirdiğini ve bu büyümenin önümüzdeki yıllarda devam etmesini bekliyoruz. Önümüzdeki dönemde ‘Influencer Marketing’ ya da oyun içi reklamlar gibi farklı alt kırılımların da pazardaki yerlerini belirlemek istiyoruz.

Mobil dönüşüm odak alanında, yeni komitelerimiz ve üyelerimizle bu sene sektörde inovatif işlere imza atacağımız bir yıl olacak. 

Handem Çelenkler

MMA Türkiye Eş Başkanı

Unilever Çamaşır Bakım Kategorisi Pazarlama Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 87. sayısında yayımlandı.