Migros, Tesco ile hisse devri sözleşmesini imzaladı

Migros ve Tesco, İngiltere kökenli uluslararası büyük perakende kuruluşu Tesco’nun Türkiye’de bulunan alışveriş merkezleri ve mağazalarının, Migros Ticaret A.Ş.’ye hisse devri için anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in Türkiye’de 21 ilde bulunan 26 AVM ve 168 mağazasının Migros Ticaret A.Ş. bünyesine katılması konusunda mutabakata varıldı. Anlaşma, Rekabet Kurulu kararıyla resmiyet kazanacak ve sonrasında hisse devri gerçekleşecek.

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort konuyla ilgili şunları söyledi: “Migros’un daimi büyüme arzusu hem perakende sektörü hem de Türk iş dünyası için önemli bir referanstır. Migros organik ve inorganik atılımlarıyla sadece kendisi büyümüyor, perakendede büyüme iklimini de canlandırıyor. Bu anlaşmayla bünyemize 26 AVM de katılacak ve perakendedeki uzmanlığımızı AVM segmenti ile güçlendirmiş olacağız. Böylece bugüne kadar süpermarket alanındaki yatırımlarımızı AVM’ye de taşıyarak, Türkiye’de en büyük Alışveriş Merkezi yatırımcılarından birisi haline geliyoruz.”

Anlaşmaya göre Tesco Overseas Investments Limited’in, Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret ve Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş.’deki % 95.5 hissesi 302 milyon TL değerle Migros Ticaret A.Ş. tarafından satın alınacak. Nihai satın alma değeri kapanış düzeltmelerine bağlı olacak. 2015 mali yılsonu itibarıyla Migros’un 9,4 milyar TL cirosu, Tesco Kipa’nın ise 2,2 milyar TL cirosu bulunuyor. Migros Ticaret A.Ş. halen yurtiçinde 72 ilde 1.454 ve yurtdışı dahil 1.494 mağaza ile müşterilerine ulaşıyor. Migros geçtiğimiz yıl mevcut mağaza portföyüne toplam 257 yeni mağaza ekledi. Yurtiçinde 4, yurtdışında 2 olmak üzere toplam 6 alışveriş merkezi bulunuyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.