Microsoft, 2021’de “şifresiz” bir gelecek için çalışıyor

Microsoft şifresiz teknolojiyi kullanarak geçtiğimiz yıllar içerisinde Windows Hello, Microsoft Authenticator, FIDO2 güvenlik anahtarları ve bir avuç içi damar doğrulama sistemi dahil olmak üzere pek çok farklı sistem geliştirdi. Microsoft 2021 yılı için tamamen şifresiz bir gelecek umuyor.

Şifrelerin, kişisel bilgilerin istismarına karşı koruyucu bir önlem olması beklenir, ancak Dünya Ekonomik Forumu, siber güvenlik hatalarının en az yüzde 80’inin kullanıcıların şifrelerine yönelik doğrudan saldırıları içerdiğini bildirdi.

Microsoft, şifrelerin tasarlandıkları kadar güvenli olmadığının farkında. Bu nedenle şirket, “şifresiz” bir gelecek üzerinde çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.

Microsoft, Hibrit Azure Active Directory Windows 10 cihazlarını açmak için FIDO2 güvenlik anahtarı gibi fiziksel şifreleme araçlarına bakıyor. Ayrıca, kullanıcıların akıllı telefonlarında parmak izi veya yüz tanıma yoluyla yaptığı gibi, cihazları açmak için bir PIN veya biyometrik veri kullanımı gibi diğer teknikleri araştırıyor.

Teknoloji şirketi, şifresiz konsepti cihazlara ve sistemlere uygulamak istiyor. Örneğin, kullanıcı dizüstü bilgisayarlar, bulut tabanlı uygulamalar ve hatta şirket binaları arasında erişim sağlamak için tek bir yöntemi uygulamak istiyor.

Microsoft’un araştırması, “Azure Active Directory’de şifresiz kullanımın Windows Hello for Business için yüzde 50’den fazla arttığını” ve “Microsoft Authenticator ve FIDO2 güvenlik anahtarları ile şifresiz telefonda oturum açma” oranının arttığını gördü.

Olumlu geri bildirimlerle Microsoft, önümüzdeki yıl tümüyle şifresiz koruma önlemine geçmeyi umuyor.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.