Mercedes-Benz sahibinin son dileği Almanya’da ölmek

Filmakademie öğrenclerinin hayata geçirdiği Mercedes-Benz reklamı online platformlarda yayınlanmaya başladı. Reklam filminde Amerikalı bir Mercedes-Benz sahibinin son dileği olarak Almanya’da ölmek istediğini görüyoruz.

Filmin hikayesi, Almanya’da savaşmış gazi Amerikan askerinin yine Almanya topraklarında ölmek ve defnedilmek istemesi üzerine kurulu. Tören sırasında merhum Amerikan askerinin torunu annesine “Dedem neden Almanya’da ölmek istedi?” sorusunu soruyor. Töreni gerçekleştiren peder “Belki de asker olarak burada görev yaptığı içindir?” diye düşünse de gerçekler farklı. Askerin son dileğinin, son yolculuğunu da bir Mercedes-Benz içinde yapmak istemesi olduğu ortaya çıkıyor.

Reklamın politik göndermesi de var

“The Last Wish / Son Dilek” reklam filmi, güncel ithal ve ithalat sınırlandırmasıyla gündem yaratan Donald Trump’a da ironik bir cevap veriyor. Sınırlandırmalar özellikle Almanya gibi otomotiv sektörünün lider ülkeleriyle Amerika arasında gerilime neden olmakta.

Reklam filmini hazırlayan ekipte bir Türk de bulunuyor. Türkiye’de kurguya alaylı olarak başlayıp kendisini Almanya’da film ve kurgu üzerine akademik olarak yetiştiren Gürcan Cansever, Raphael Ghobadloo’nun yönetmen koltuğunda oturduğu reklam filminin kurgusundan sorumlu.

Reklamın künyesi

Reklamveren: Mercedes-Benz
Yönetmen: Raphael Ghobadloo
Görüntü Yönetmeni: Julian C. Steiner
Kurgu: Gürcan Cansever
Müzik: Stefan Benz
Yapımcı: Hannes Höhn & Mag Dalena
Prodüksiyon: ATROPOS Filmproduktion GmbH, Triebwerk Films & Black Cats Production

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.