Meltem Yeğen ve Emre Gökdemir’den kampanya yorumları

Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü Meltem Yeğen ve Titrifikir Kreatif Direktörü Emre Gökdemir’den Aralık sayımıza özel kampanya yorumları…

1.Unicef – Umut Veren Oyuncaklar

Meltem Yeğen ve Emre Gökdemir'den Aralık kampanya yorumları
1 Unicef… “Dünya çocukları için, Unicef’ in kuruluş amacına uygun tasarlanmış iyi bir kampanya.” (M.Y.)
Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Öncelikle bu kadar değerli bir sosyal yaraya parmak basıldığı için çok mutlu olduğumu söylemek isterim. Çocuklar bizim geleceğimiz… Bir araştırmaya göre göçmenlerin yüzde 80’i göç ettikleri ülkede kalıyorlar. Bu bağlamda bu çocukların ülkemizin geleceğinde bir yeri olacağını beklemek yanlış olmaz.

Unicef’ in  “Umut veren oyuncaklar” projesi aslında çocukların yaşamış olduğu derin travmayı gözler  önüne seriyor. Oldukça etkileyici bulduğum bu kampanyanın özellikle yeni yıl ve yeni umutlar ile birleştirilmesinin  çok anlamlı olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar savaş nedeniyle ülkelerini, şehirlerini, evlerini terk etmiş olsalar bile dost bir ülkede ve onları kucaklayan bir ortamda olduklarını hissettirmek hepsine güven verecek ve geleceğe daha umutla bakmalarına yardımcı olacaktır. Dünya çocukları için, Unicef’in kuruluş amacına uygun tasarlanmış iyi bir kampanya.

Kampanyanın hedef kitleyi harekete geçirme çağrısı yerini buluyor. Tebrikler…

Emre Gökdemir - Titrifikir Kreatif Direktörü (1) Unicef. Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar için kıymetli işler yapmaya devam ediyor. Ama bunu yaparken, duygu sömürüsünün ucuz çukuruna da düşmüyor. Hak edilmiş bir tokat olan farkındalığı yaratmak adına en doğru mesajı, en yalın anlatımla önümüze koyuyor. Mültecilerin sayısı, sosyal konular, siyasi çelişkiler gibi konularda her kafadan bir ses çıkarken, çocukların tüm bu olan biten içindeki ruh halleri çok da dillendirilmiyor. Umut Veren Oyuncaklar projesi, alıştığımız ve takdir ettiğimiz Unicef üslubunu koruyarak, tertemiz bir farkındalığı yüzümüze aşk ediyor.Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Dünyanın dört bir yanındaki çocuklar için kıymetli işler yapmaya devam ediyor. Ama bunu yaparken, duygu sömürüsünün ucuz çukuruna da düşmüyor. Hak edilmiş bir tokat olan farkındalığı yaratmak adına en doğru mesajı, en yalın anlatımla önümüze koyuyor. Mültecilerin sayısı, sosyal konular, siyasi çelişkiler gibi konularda her kafadan bir ses çıkarken, çocukların tüm bu olan biten içindeki ruh halleri çok da dillendirilmiyor. Umut Veren Oyuncaklar projesi, alıştığımız ve takdir ettiğimiz Unicef üslubunu koruyarak, tertemiz bir farkındalığı yüzümüze aşk ediyor.


2. Zingat – Bölge Raporu

Meltem Yeğen ve Emre Gökdemir'den Aralık kampanya yorumları
2 Zingat… “Mevcut yaygın emlak sitelerini ‘neden değiştirebileceğimizi’ çok iyi aktarmış.” (M.Y.)
Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Kalıpların dışına çıkarak farklılaşan emlak sitesi zingat.com’un kampanyası hedef kitlenin içgörüsüne son derece isabetli biçimde ulaşıyor. Mevcut yaygın emlak sitelerini “neden değiştirebileceğimizi” çok iyi aktarmış. Müstehzi diliyle dikkati çekiyor.

Bu ekip; fazlaca yaygınlaşan, sıradanlaşan emlak reklamları ve siteleri içerisinden keyifli, akıcı ve akılda kalacak mesajlarıyla farklılaşmanın iyi bir yolunu bulmuş…

Kampanya ekibini tebrik ederim.

Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Fonksiyonel bir özelliğin hayatımızda tekabül ettiği duygusal karşılığı resmetmek kimi zaman zor olabiliyor. Zingat, “bölge raporu” özelliğini anlatmak için son derece ters köşe bir yol izlemiş. “Taşınmayı düşündüğümüz yerin demografik bilgileri bizi neden ilgilendirir?” sorusunun cevabını eğlenceli ve prodüksiyonel anlamda kaliteli filmlerle misler gibi anlatmış. Yaş aralığı, eğitim seviyesi ve hatta medeni durumun, bir semtle kullanıcı arasındaki ilişkisini böylesi bir yolla anlatmak, Zingat’ın sempati skorunu yükseltecektir.


3. Enpara.com – Dijital Banka Masrafsız Bankadır

3 Enpara… “Rekabeti ringde yansıtmak akılda kalıcı bir görsel içerik oluşturuyor.” (M.Y.)

Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Mesajı kısa ve net iletmesi ile başarılı. Boks sporundan kategorik olarak uzak duran kitle için itici olma olasılığı taşıdığını düşünüyorum. Bu kitlenin kategorik olarak tepki göstermesine engel olmak için, boks yerine çekişmeli başka bir spor seçilmesi düşünülebilirdi. Ancak rekabeti ringde yansıtmak akılda kalıcı bir görsel içerik oluşturuyor.

Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Film hakkında karışık duygular içindeyim. Görsel anlamda baktıran, merak ettiren bir film. Durdurucu bir imaj var karşımızda. Ancak filmin başında konu edilen ve tüketicinin işini kolaylaştıran teknolojiler, Enpara gibi dijital bir platformun “aman boşver” diyebileceği konular değil gibi hissediyorum. Enpara ve dijital olduğunu iddia eden bankaların konduğu terazide, karşılaştırılan ağırlıkların konusu/materyali bambaşka diye düşünüyorum.


4. Anadolu Hayat Emeklilik – #BiBakmışsın

4 Anadolu Hayat Emeklilik… “Süresel anlamda ihtiyacı olandan fazlasına göz dikmeyen, prodüksiyon ve cast anlamında son derece doyurucu bir iş.” (E.G.)

Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Anadolu Hayat Emeklilik için iletilmek istenen mesaj netlikle verilmiş. Ancak basit ve anlaşılabilir mesajların tonu biraz yavan kalmış. Kampanya fikri muzip bir tonda duruyorken, maalesef ilgi çekici bir muziplik yaratılamamış. Bana göre farklı kişi ve daha ilgi çekici ortamlarda  benzer  senaryolar belki daha keyifli durabilirdi.

Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Tertemiz bir seri ile çıktı karşımızda. Süresel anlamda ihtiyacı olandan fazlasına göz dikmeyen, prodüksiyon ve cast anlamında son derece doyurucu bir iş. Mesajı net, iç görüsü güçlü. Bir iç görü başyapıtı olan Bana Amca/Teyze Dediler işinin tortusu, markayı yaratıcı anlamda kendiyle de bir yarış haline sokmuştur sanıyorum. Bu seri, reklam edilen ürünün ne olduğunu, kime olduğunu ve niye olduğunu leziz bir şekilde, yüzümüzü gülümseterek tane tane anlatmış. Çizilen resmin, bir ebeveynde önemli bir rezonans yaratacağını düşünüyorum.


5. Yenitepe Kadıköy

Meltem Yeğen ve Emre Gökdemir'den Aralık kampanya yorumları
5 Yenitepe Kadıköy… “Günümüz iletişiminde, müşteri tarafından yazıldığı çok belli olan advertorial tarzı cümlelere alıştık artık.” (E.G.)
Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Bir evi alırken hedeflediğimiz içgörüye karşın, tanıtımdaki anlatılanların doğruluğunun aktarılmasını yeterli bulmuyorum. Ünlü kullanımı dışında projeye özel, hedef kitleyi etkilemeye yönelik bir çalışma gibi görmüyorum. Çok tatmin edici bulmadım, bana projeyi satmakta başarılı olamadı.

Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Yenitepe Kadıköy’ün radara takılmasının kanımca tek bir sebebi var. Başrolde karşımıza çıkan Cemal Hünal ve eşi Lale Cangal Hünal. İnşaat projelerinin “Yaşam projeleri”ne dönüştüğü günümüz iletişiminde, müşteri tarafından yazıldığı çok belli olan advertorial tarzı cümlelere alıştık artık. Dolayısıyla bu yaşam projesi reklam filmi de “burada çok mutlu olursunuz” mesajından ötesini verme amacı gütmüyor. Bunu da alıcısına temiz bir dille anlatıyor.


6. Elidor – Doğanın Enerjisi

Meltem Yeğen ve Emre Gökdemir'den Aralık kampanya yorumları
6 Elidor… “Çekimleri, renkleri, müziği ve hissettirdikleriyle, ekranın diğer tarafında mutlu bir izleyici yaratıveriyor.” (E.G.)
Meltem Yeğen – Fujitsu Türkiye Pazarlama Direktörü

Hoş bir film tadında hazırlanmış, güzel bir prodüksiyon olmuş. Cast’ın Türk kadınlarını andırmasını tercih ederdim. Reklam filminin bütünü sizi doğa ve enerji duygularına taşırken, Hindistan cevizi özlü şampuana bağlamada kopukluk olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak doğanın gücüyle kadını birleştirmek güzel bir fikir ancak çokça kullanıldığı için fazla orjinal bir içerik değil. Görsellerin birleştirilmesi ve çekimler başarılı.

Emre Gökdemir – Titrifikir Kreatif Direktörü

Sinematografik anlamda güçlü bir işle karşımızda. Kaldı ki böyle projeleri müşteriye anlatmak, onlarla ortak bir hayal gücünde buluşmak pek de kolay değildir. Müşterinin, art direktörlük tarafı ağır basan senaryolarda, ajansına gözü kapalı güvenmesi icap eder. Ne mutlu ki Elidor bunu yapmış ve ajansı da ortaya her şeyiyle pırıl pırıl bir iş çıkarmış. Çekimleri, renkleri, müziği ve hissettirdikleriyle, ekranın diğer tarafında mutlu bir izleyici yaratıveriyor.

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Aralık 2017 sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.