Meerkat hakkında bilinmesi gerekenler

SXSW’ya damga vuran uygulama Meerkat oldu. Live-stream sağlayan uygulama SXSW’da gündeme oturdu. Etkinliğe katılanlar ağırlıklı olarak Twitter üzerinden Meerkat kullanması üzerine, uygulamanın Twitter ile arasında gerginlik yaşandı. Düşük çözünürlüklerde yayın yapabilme imkanı sunan Meerkat’a, Twitter engel getirdi. Bu gelişme sonrasında Meerkat’ın değeri %30 dolayında arttı. Aplikasyondan toplam 32.944 kere bahsedildi.

Peki Meerkat nasıl çalışır?

Bir kullanıcı uygulamayı indirdiğinde ilk adım olarak bir başkasının yayınını izletmek yerine kendi yayınını yapmaya teşvik ediyor. Arayüzü Twitter’a benzeyen uygulamada ya direkt yayın yapılabiliyor ya da yayın daha sonraya zamanlanabiliyor. ‘Stream’e bastıktan sonra kamera ve mikrofon devreye giriyor ve takipçilere yeni bir yayının başladığı haberini vermek için izleyiciler yayın sırasında yorum da yapabiliyor.

 

Meerkat’in nasıl bir kitleye hitap edeceği hakkında konuşmak için biraz erken, ama ilk kullanımları çoğunluğu yayın yapılmak için tasarlanmış olduğunu gösteriyor. Kullanıcılar aynı zamanda yaptıkları yayınlarla puan kazanıp Meerkat sıralamasında yükselebiliyor. Ama puanların yayın sıklığıyla ve takipçi sayısıla bağlantılı olup olmadığı net değil.

 

Meerkat’te yapılan yayını tekrardan izleme imkanı olmaması uygulamayı Twitter ve Snapchat’in garip bir karışımı yapıyor. Yayın bitince video da kayboluyor. Yani, diğer kullanıcıları takip etmek biraz anlamsızlaşıyor, çünkü profillerine girip daha önce yaptıkları yayınlara bakılmıyor. Meerkat’te yayın aramak şu an için daha çok Twitter’da ‘Meerkat’ arayıp, yayının hala devam ediyor olduğunu ummaktan oluşuyor.

Meerkat’te Markalar

Büyük markalar Meerkat’te denemelere çoktan başladı. Mastercard, uygulamanın top 50 kullanıcısı arasındaki tek marka. Mashable ve Fast Company gibi yayımcılar da uygulamayı kullananlar arasında. Redbull, MTV ve Starbucks gibi markalar da hesaplarını açtılar. Özellikle Red Bull, Double Pipe snowboard yarışının yayını yaparak Meerkat’i etkili bir şekilde kullandı.

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.