Medya denetimi

Reklamverenler açısından medya denetimi, yaşamsal öneme sahip reklam yatırımlarının ne ölçüde geri dönüşünün olduğuna dair önemli göstergelerden biri. Bu bağlamda kritik olan, reklamın hedef kitleye ulaşması ve maliyetidir. Reklamın hedef kitleye ulaşması, mecra tercihi ve yayıncı kuruluşun seçilmesiyle mümkün olur. Dolayısıyla medya denetimine ilişkin ilk akla gelen konu ölçümlemedir.

Reklamverenler belirli reklam bütçeleri ile mesajlarının hedef kitleye en yüksek oranda ulaştırılması ve seçtikleri mecraya yaptıkları yatırımla optimum fayda sağlama arasındaki dengeyi de kurmayı amaçlarlar. Bu amaçla, reklam yayını öncesinde nasıl tahmini ölçümlemeler ve/veya  olası başarı analizleri yapılıyorsa, reklam yayınlandıktan sonra yapılan ölçümleme de reklamverenler için son derece önemlidir ve gelecekteki kampanyalar için de yol gösterici olacaktır.

Reklamverenler, reklamlarının erişim oranlarının ve reklamın yer aldığı programın performansını ölçerlerken, o programı ekonomik olarak satın alıp almadığını da denetlemek ve sektördeki diğer oyuncuların toplam harcamaları  içinde, kendi harcamalarının yerini de bilmek durumundalar. Ancak denetleyiciler, başka reklamverenlerin harcamalarını dile getirirlerken, mecraların adlarını rekabet hukukuna uygunluk yönünden gizlemek ve sadece istatistiki yüzdesel ortalamalar gibi yaklaşımlar kullanmak zorundalar.  Reklamveren, medya denetimi ile sağlanacak performans bilgilerinin analizi, ürünler, hizmetler, kullanılan organizasyonun  yapısı, reklam stratejisi üzerinde olumlu değişimler yaratabilir. Medya denetimi, teknik yönü ağır basan bir uzmanlık gerektiriyor. Reklam ve medya sektörünün dinamik yapısı da göz önüne alındığında, etik ve ticari standartların belirlenmesi koşulu ile konuya ilişkin hizmetlerin ilkeli, dürüst, rekabet hukukunun genel kurallarına uygun ve şeffaf bir şekilde sunulması, sektörde genel anlamda iyileşme yaratır.

Elbette, medya denetimi aşamasına geçmeden önce tüm mecraların ölçümlemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılıyor olması en önemli gerekliliktir.

 

Caner Tunaman

RVD  Yönetim Kurulu Üyesi

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.