McDonald’s’dan kendini imha eden Banksy eserine tepki

McDonalds yayınladığı reklam kampanyası ile kendini imha eden Banksy eserine tepki gösteriyor.

Anonim İngiliz sokak sanatçısı Banksy, en ikonik resimlerinden bir tanesini, büyük sanat simsarı şirketi Sotheby’s tarafından haftasonu yapılan açık artırmada 1,4 milyon ABD dolarına satmasının ardından sadece saniyeler sonra imha etti.

Pek çok kişinin bugüne kadarki en büyük sanat şakalarından biri olarak gördüğü Banksy’nin “Girl with Balloon” eseri, açık artırmada tokmağın aşağı inmesinden saniyeler sonra, çerçevesinin içinde gizlenmiş bir parçalayıcıdan geçti.

Sotheby’nin üst düzey yöneticisi Alex Branczik, verilen zararın aslında eserin ederini iki katına çıkarmış olduğunu belirtti. “Kesinlikle bir açık artırma bittiği için kendiliğinden parçalanan ilk parça.

Banksy, Instagram hesabında paylaştığı bir video aracılığıyla da eserin kendini nasıl imha ettiğini açıkladı.

Haber sanat dünyasında patlak verdiğinde, fast food devi McDonald’s da yaratıcı ajansı DDB Avusturya tarafından yapılan bu reklamıyla kargaşaya tepki verdi.

Banksy’e tepki veren fast food zincirini geçen sene de Banksy hedefin almıştı ve markanın maskotu ile “Shoe Shine” isimli bir heykelini yaparak Mega bir şirketin bu parlak imajını sürdürmek için gereken ağır iş gücünün bir eleştirisi.” açıklamasında bulunmuştu.

Künye

Reklamveren McDonald’s
Ajans DDB Austria
Kreatif Direktör Thomas Tatzl, Andreas Spielvogel
Art Direktör Babette Brunner
Konsept Artist Daniel Stieber

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.