McDonald’s sürdürülebilirlik odaklı platformunu lanse etti

McDonald’s insanlar, çiftçilik ve gezegen üzerindeki olumlu etkisini iletmek için ‘Change a little, change a lot’ söylemini geliştirdi.
McDonald’s bu hafta başında tanıttığı, iş ve sürdürülebilirlik stratejisi Plan for Change’in eylemlerini ve taahhütlerini hayata geçiren mesajlar ileteceği, sürdürülebilirliğe odaklanan bir marka platformu olan “Change a little, change a lot”ı ortaya koydu.
Reklam ajansı Leo Burnett London tarafından geliştirilen bu platform için üç reklam tasarlandı; hepsi de McDonald’s’ın üç temel alanda yaptığı küçük değişiklikleri vurguluyor: Gençlik, çiftçilik ve atık.

D&AD’nin Next Director Award 2017 için kısa listeye giren Tom Ralph tarafından yönetilen ilk reklam, israfa odaklanıyor ve McDonald’s’ta çalışan gerçek insanları gösteriyor. Kullanılmış yemeklik yağı, kamyonları için biyodizele dönüştürmek ve McCafé bardaklarını tebrik kartlarına dönüştürmek de dahil olmak üzere (insanların pek de farkında olmadığı) McDonald’s’ın atıkları azaltmak için gerçekleştirdiği eylemlere ilişkin bir dizi örneği vurguluyor.

“Atık”ı bu ayın sonunda “Gençlik” ve “Tarım” izleyecek.

Sürdürülebilirlik stratejisi Plan for Change, markanın hedeflerini ve eylemlerini dört temel alana odaklıyor: Gezegen, insanlar, restoranlar ve yemek.

McDonald’s 2040 yılına kadar faaliyet gösterdiği İngiltere ve İrlanda’da net sıfır emisyona ulaşma sözü verdi.

Plan for Change’in bir parçası olarak, McDonald’s 2030 yılına kadar bir milyon insanın yeni beceriler kazanmasına ve iş kapılarını açmasına yardım etme sözü verdi. Bu, 2024 yılına kadar her restorana bir genç çalışanın getirilmesini ve 2025 yılına kadar 3000 stajyerin desteklenmesini kapsayacak.

Ayrıca müşteri ambalajlarının yenilenebilir, geri dönüştürülmüş veya sertifikalı kaynaklardan yapılmasını ve 2024 yılına kadar geri dönüştürülebilir veya gübrelenebilir şekilde tasarlanmasını sağlama hedefi de belirledi.

Bu yılın sonlarına doğru Shropshire’da İngiltere sektörü net sıfır emisyon standardına göre inşa edilen ilk restoranını açacak.

Bunun yanı sıra yeni bir sürdürülebilir sığır eti ağı ile sektör lideri araştırmalara yatırım yapmak da dahil olmak üzere kaliteli, sürdürülebilir içerik sağlamak, çiftçilerini ve tedarikçilerini desteklemek için daha da ileri gitmeyi taahhüt etti.

McDonald’s Pazarlama Müdürü Michelle Graham-Clare: “İnsanlar ve gezegen için gerçekten önemli olan alanlarda olumlu bir etki yaratma konusunda uzun bir geçmişe sahibiz. Ancak şu anda hırsımızı hızlandırmamız gereken bir noktadayız. Bu yeni marka platformu, gençlere yönelik fırsatları iyileştirmek için attığımız adımlar hakkında konuşmamıza, yetiştiricilerin sürdürülebilir tarım uygulamalarını benimsemesine yardımcı olmamıza ve ambalajlarımızın eksiksiz olduğundan emin olmamıza olanak sağlayacak.

1400 restoran, 23.000’den fazla İngiliz ve İrlandalı çiftçi ve bizi her gün ziyaret eden dört milyon müşteriyle, Plan for Change’de yaptığımız bu ve diğer değişikliklerin nasıl güçlü bir fark yaratacağını göstermek istiyoruz.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.