artwork

Mavi 6 yıldır Caretta Caretta’ları Akdeniz’le buluşturuyor

4 sene önce

0

Gönüllü Mavi çalışanları, Indigo Turtles projesi kapsamında bu yıl da nesli tükenmekte olan Caretta Caretta’ları Akdeniz’le buluşturmaya devam etti.

Mavi ekibinden bugüne kadar direktör, müdür, sorumlu, magaza çalışanı gibi farklı görevlerde yaklaşık 120 kişi, Ekolojik Araştırma’lar Derneği’nin Belek’teki kampına katılarak deniz kaplumbağalarının yumurtadan çıkıp denize ulaşmalarıan tanık oldu. Yuvasında sıkışan yavru carettaların kurtarma çalışmalarına destek verdi.

EKAD Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat’tan teorik eğitim aldıktan sonra yine Canbolat’ın rehberliğinde tamamen bilimsel olarak yürütülen arazi çalışmalarına katılan çalışanlar, deniz kaplumbağalarının çevresel etkilerden korunmaları ve hayati tehlikelerden arınmış bir şekilde denize adım atmalarına yardımcı oldu.

Sürdürülebilir bir doğa için herkesi gönüllüğe çağıran Mavi, İndigo Turtles tişörtleriyle müşterilerini de projenin bir parçası haline getiriyor.

Mavi’nin özel İndigo Turtles tasarımlı tişörtlerinden 1 adet satın alanlar, 5 deniz kaplumbağası evlat ediniyor. Kadın, erkek ve çocuklara özel tasarlanan İndigo Turtles tişörtleri, Türkiye’nin dışında Mavi’nin Amerika, Kanada ve Almanya’daki online mağazalarında satışa sunuluyor. Her yıl binlerce Mavi müşterisi, satın aldığı tişörtler aracılığıyla projenin gönüllü elçisine dönüşüyor.

Gönüllülük konusunda uluslararası kamuoyu yaratıyor

Indigo Turtles projesinde Mavi’nin çalışanları ve müşterilerinin yanı sıra takipçileri ve bursiyerleri de aktif bir şekilde rol alıyor. Proje kapsamında üniversitelerle işbirlikleri kuruluyor, gönüllü öğenciler Haziran-Eylül döneminde gerçekleştirilen EKAD kampında yer alıyor. Mavi ayrıca önde gelen sosyal medya mecralarında ve yabancı basın organlarında projenin dünya çapında farkındalığını sağlamaya yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor.

EKAD soruyor: Bunları biliyor musunuz?

Biyoçeşitlilik ve doğa koruma konusunda uzman akademisyenlerin kurduğu EKAD, koruma altındaki türlerin yuvalama alanları ve yavrular için tehdit oluşturan unsurlarla mücadele ediyor.

Deniz ve kıyı ekosistemi açısından büyük önem taşıyan deniz kaplumbağalarının Akdeniz’deki yuvalama alanlarının büyük çoğunluğu, Türkiye kıyılarında bulunuyor.

Yavruların yumurtlama yaşına gelmesi 15-20 yıl aldığından, sağlıklı büyüme koşullarının yaratılması, Akdeniz’in ekolojik yaşamına önemli katkı sağlıyor.

Koruma altına alınan deniz kaplumbağalarının ortalama ömrü 60 yıl, 15-20 yaşında ergenliğe ulaşıyorlar.

Yaşamlarının çoğu denizde geçiyor ve yalnızca dişiler yumurtlamak için doğdukları kumsala geri dönüp sahile çıkıyor.

Beslenme ve kışlama alanlarına gitmek için çok uzun mesafelere göç ettiklerinden, ortalama üç yılda bir yuvalıyorlar.

Her dişi, ömrü boyunca yaklaşık 40 kadar yuva yapıp 3.200 yumurta bırakıyor.

Her yıl ortalama 400 ergin dişi kaplumbağa yumurtlamak için sahile çıkıyor. 1999’da bu sayı 150 iken şimdi 600’lere ulaştı.

1999’da yaklaşık 500 yuva varken geçtiğimiz yıl yuva sayısı 2.500’e ulaştı.

Bugüne kadar Belek sahiline bırakılan yaklaşık 2 milyon yumurta korumaya alındı. 850 bin yavru ise denizle buluşturuldu.

Bu zamana kadar yaklaşık 2.100 gönüllü kampta görev aldı. Bunların 200’ü yurtdışındaki üniversitelerden katıldı.

Arazi çalışmaları 30 km’lik kumsalda yapılıyor. Her gün bu kumsal taranarak, sayımlar yapılıyor. Bu çalışma için her gönüllü günde ortalama 10 km yürüyor.