Mauricé Levy Campaign Türkiye’ye konuştu

Publicis-Omnicom birleşmesinin baş aktörlerinden olan Mauricé Levy, yeni dünyada radikal adımlar atmak gerektiğini belirtirken, Türkiye’deki pozisyonlarını daha da sağlamlaştıracaklarını müjdeliyor.

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’ne konuşmacı olarak gelmeye hazırlanan Maurice Lévy’den Publicis Groupe ve Omnicom’un birleşmesiyle ortaya çıkan, dünyanın en büyük iletişim, reklam, pazarlama ve dijital hizmetler şirketi devi olan Publicis Omnicom Group ile ilgili yorumlarını aldık. Şirketi ilk 30 ay boyunca John Wren ile eş-CEO olarak yönetecek olan Lévy, bu birleşmenin hem müşteriler, hem hissedarlar hem de geleceğin yetenekleri için olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor.

Lévy’ye aynı zamanda Publicis Groupe’un daha önce duyurduğu 3 milyar euroluk bütçe ayırdıkları altı yıllık büyüme planını ve birleşme sonucunda Türkiye’nin bu planın neresinde olacağını sorduk. Lévy, yatırım yapılması beklenen pazarların (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu ‘sonraki 11’ diye tabir edilen ülkelerin) ötesinde Afrika’nın gelişmesi gereken bir kıta olduğunu ve Afrika’nın büyüme için ilgi çekici bir yer olmaya başladığını, burası için uzun zaman düşündükten sonra adım atmaya başladıklarını söyledi.

Hatice Erkan Sorularıma başlamadan önce Publicis-Omnicom birleşmesi ile ilgili sizden birkaç cümle duyabilir miyiz?

 Maurice Levy John Wren ve ben gelecekte karşımıza çıkacak zorluklara, özellikle yeni medya devlerinin ve big data konusunun önümüze çıkarabileceği zorluklara göğüs gerebilmek için operasyonlarımızı birleştirmeye karar verdik. Bugün tüm oyuncular arasındaki çizgiler bulanıklaşıyor ve bizim, reklam ve pazarlama ajanslarının, geleceğe uyum sağlayabilmek için, müşterilerimize en iyi hizmeti sunabilmek ve onlara yeni dünyaya adım atarken yardım etmek için yaklaşımlarımızı radikal bir şekilde değiştirmemiz lazım. Bu birleşme aynı zamanda gelecek için yetenekler eğitebilme ve yeni yetenekler bulma gücümüzü sağlamlaştıracak. Ayrıca bu birleşmenin hissedarlarımız için de ayrı ayrı iyi bir operasyon olacağını bekliyoruz.

Hatice Erkan Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde konuşmacı olarak aramızda olacaksınız. Konuşmanızda hangi noktalara odaklanacaksınız belli mi?

Maurice Levy Konuşmacı olmayı çok büyük bir zevkle kabul ettim. Birçok fikir üzerinde çalışıyorum ve konferansın olacağı zamanki trendlere göre bir ayarlama yapacağım. Tahmin ediyorum ki insanlar da temayı uygun olan zamanda öğrenmek ister.

Hatice Erkan Bir diğer yaratıcılık festivaline bakalım o zaman. Bu yıl Cannes Lions, Publicis Groupe için nasıl geçti? Performansınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Maurice Levy Bu yıl bizim için mükemmeldi. Cannes Lions’a katılmaya başladığımız zamandan bu yana aldığımız en iyi skor bu yıl elde ettiğimiz skor… Bu yüzden çok mutluyuz özellikle yeteneklerimiz ve müşterilerimiz için.

Hatice Erkan Publicis Groupe altı yıllık büyüme planı için kenara 3 milyar euro ayırmıştı. Birleşmeden sonraki süreç için Türkiye’nin bu plan içindeki yeri ne olacak?

Maurice Levy Bu birleşme önceki planlarımızı muhtemelen büyük ölçüde değiştirecek. Tüm sorularınıza sadece Publicis Groupe’muşuz gibi cevap vereceğim. Türkiye bizim için (aynı zamanda birleşen şirket için) çok önemli bir ülke. Biz Türkiye’nin önemini çok uzun zaman önce fark ettik. Hatta tam olarak 1974 yılında, o zamanlar en büyük global müşterimiz olan Renault ile çalışmaya başladığımız zaman. Yıllar içinde Leo Burnett, Publicis, Saatchi, Zenith/Optimedia gibi tüm Groupe markalarımızı geliştirdik… Türkiye’deki operasyonlarımızı hem organik büyüme hem de satın almalarla güçlendirmeyi planlıyoruz. Biz bunun gelecekte de böyle devam edeceğine inanıyoruz, bütün yeni gelişen operasyonlarımızı hesaba katmamız gerekeceğini biliyoruz. Hem bizim daha önceki stratejimizi hem de gelecekte birleşen şirketin stratejisini anlamak için Türkiye’nin hala büyüme için devasa bir potansiyeli olduğunu düşündüğümüzü bilmelisiniz. Bu ülke geçmişte düşük çaplı büyüme ve yüksek enflasyondan mustaripti. Pazar durumunda güçlü bir gelişme var ve global yatırımcılar olarak Türkiye’nin geleceğin kilit büyüme ülkelerinden biri olduğuna inanıyoruz.

Hatice Erkan Publicis Groupe’un Türkiye’deki operasyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Maurice Levy Türkiye’deki operasyonlarımızdan çok memnunuz. Zamanla uzun soluklu ortaklarımızla, mesela Publicis için Osman Uslu ve bize bağlı olan Saatchi ile, çok iyi operasyonlar inşa ettik. Operasyonlarımızın kalitesini de zamanla geliştirdik. Bugün sahip olduğumuz portföy son derece iyi, global ve Türk müşterilerinin dengeli olduğu bir müşteri listemiz var. Lokal müşterilerinin olması tüm reklam ajansları için çok önemlidir. Bir ülkede kök salmanıza ve en iyi yerli yetenekleri kendinize çekmenize yardım eder.

Hatice Erkan Büyüme planınızda hangi pazarların payı daha fazla olacak?

Maurice Levy Her küresel şirket gibi biz de hem kendi  büyümemiz hem de müşterilerimiz için fırsatları gözetiyoruz. En başta ve en önemlisi müşterilerimize bize ihtiyaç duydukları yerde ve zamanda hizmet vermemiz lazım. Gelişen (sözüm ona) pazarlara gitmek stratejik bir gereklilik. Bütün müşterilerimiz yatırım yapabildikleri, iş olanakları oluşturabildikleri ve iyi iş yapabildikleri ülkelere gidiyor… Beklenenlerin (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve ‘sonraki 11’) ötesinde gelişmesi gereken bir kıta var: Afrika. Uzun süre tereddüt ettikten sonra adım atmaya başladık. Afrika büyüme için ilgi çekici bir yer olmaya başladı.

Hatice Erkan Publicis Groupe geçen yıl LBi’ı 416 milyon euroya satın aldınız. Şimdilik performansı nasıl, beklentilerinizi karşıladı mı?

Maurice Levy LBi’ı satın almamız herkes için çok iyi bir operasyon oldu: Hissedarlar, yetenekler ve müşteriler için… LBi ile Digitas’ı birleştirdik ve en büyük ve en bütün, saf dijital olan global network’ü yarattık. İşbirliğinin ilk ayları LBi almakla ve onu Digitas’la birleştirerek doğru bir adım attığımızı gösteriyor. Çok gurur duyduğumuz mükemmel bir operasyon bu.

Hatice Erkan Publicis yakın zamanda [email protected]’u 3 milyar euroluk satın alma planının bir parçası olarak aldı. Gelecek yatırım planlarınız hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

Maurice Levy Çin’deki operasyonlar gelecekte oynanacak maçlar için son derece mühim. Çin şimdiden dünyanın en büyük ikincisi ekonomisi ve en büyük popülasyona sahip. [email protected] bizim çeşitli dijital segmentlerdeki operasyonlarımızı uyum içinde tamamlayacak ve inanıyoruz ki müşterilerimize en iyi hizmeti vermemize yardımcı olurken rekabetçi tarafımızı güçlendirecek.

Hatice Erkan 2013’ün ilk yarısı Publicis Groupe açısından nasıl geçti?

Maurice Levy 2013’ün ilk yarısına ilişkin rakamlarımız yayınlandı. Bir kez daha en iyi performası sergiliyoruz, hem marj hem de büyüme açısından. Yeni işlerimizin performanslarını yakından takip ediyoruz ve her bir alanda sunduklarımızı güçlendirerek müşterilerimiz için bu alanları cezbedici bir hale getiriyoruz. Bunu da özellikle dijital ve medyaya özel bir odaklanma ile yapıyoruz. Ama dürüst olmak gerekirse operasyonlarımızın çok büyük bir kısmından memnunuz.

Hatice Erkan Peki 2014 yılından beklentileriniz neler?

Maurice Levy 2014 mü? Bir şey söylemek için çok erken, özellikle endüstrimizdeki gelmiş geçmiş en büyük birleşmenin başındayken… Kendimize güveniyoruz ve planlarımızı zamanında gerçekleştireceğimize inanıyoruz.

Bu röportaj Campaign Türkiye Eylül 2013 sayısında yayınlandı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.