Kristal Elma Nostalji: Yeni trendler ilk kez Kristal Elma’da tanıtılacak

trendwatching.com’un global araştırma başkanı ve yönetici ortağı Henry Mason, gözlemlediği yeni trendleri ilk defa Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde paylaşacak.

Tüm iş dünyasına yön veren, tüketimin geleceğiyle ilgili trendleri inceleyen ve bu trendleri 9 dilde raporlar halinde sunan trendwatching.com’un yöneticilerinden Henry Mason, Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’ne katılacak  konuşmacılardan bir başka isim. The Guardian, Financial Times, El Pais, The New York Times ve The Economist tarafından “trend expert” olarak tanıtılan Mason, festivale gelmeden önce 2013’ün ve tüm zamanların önemli trendleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı ve markalara ışık tutacak tavsiyelerde bulundu.

Didem Öner Sizce markalar ve pazarlamacılar için 2013’ün en önemli 3 trendi hangileri?

Henry Mason  İçlerinden sadece üç tanesini seçmek  zor ama markaların, 2013 yılının bazı anahtar trendlerine odaklanmaları doğru bir hareket olur.

İlk olarak tüketicilerin kendilerini geliştirme arzusunun (fiziksel, zihinsel ya da ruhsal) körüklediği  “iyileştirme” trendinden bahsedebiliriz. İnsanlar, bütün temel ihtiyaçları karşılandıkça markalardan ve ürünlerden daha çok şey talep ediyor. İşlevsellik ve hatta duygusal deneyimin yanında tüketiciler artık kullandıkları ya da satın aldıkları üründen daha derin, daha kalıcı, kişisel bir etki bekliyorlar.

Buna örnek olarak Brezilya’nın eğitici oyunu Qranio verilebilir. Oyun, telekomünikasyon ağı Vivo aracılığıyla kısa mesaj yoluyla oynanabiliyor. Oyuncular edebiyat, müzik ve bilim gibi genel kültür sorularına cevap veriyorlar. Doğru cevaplar, rozetlerle ve gerçek paralarla ödüllendiriliyor. Dileyen parayı kitap, DVD ya da kıyafet gibi ürünlerle değiştirebiliyor.

İkinci olarak, markalar aşırı bilgi yükünü unutup tüketicilerin “bilgi açlığını” nasıl tatmin edebileceklerini düşünmeli. Tüketiciler yararlı, güncel bilgiye ulaşmayı arzu ederler ve bu arzuları doyumsuzdur. Dolayısıyla doğru bilgiyi, doğru zamanda, anlaşılır, işe yarar bir şekilde veren ürünlere, hizmetlere ve uygulamalara balıklama atlamaya devam edeceklerdir.

Domino’s Pizza zincirinin şeffaflık teması için geliştirdiği uzun süreli kampanyasının bir parçası olarak Mayıs ayında yayınladığı canlı video kullanışlı, eğlenceli ve konuyla ilgili bilgiye örnek olarak verilebilir. Video, markanın Salt Lake City şubelerinden birinde yapılan pizzaları konu ediyordu. DominosLive’ı ziyaret edenler dört kameranın gerçek zamanlı gösterdiği hamur hazırlama, malzemeleri koyma ve fırına verip alma gibi pizza hazırlama aşamalarını görebiliyordu.

Son olarak, kitle fonlaması ve özellikle “Pretail” (tüketicilerin kitle fonlama platformlarını yeni alışveriş merkezleri olarak gördüğü bir tüketim biçimi) 2013’ün son derece ilginç bir trendi. Bu platformdaki bir sürü yenilikçi genç şirketler ve girişimciler bugünlerde tüketici isteklerine başka hiçbir yerde olmayan en heyecan verici ve özgün ürünlerle hizmet ediyor. Ve bu trend yeni sektörler oluşturmaya başladı bile. ABD’de lanse edilen Foodstart, yiyecek ve içecek sektörü işleri için bir kitle fonlama platformu. Foodstart internet sitesi, şirketlerin ve bireylerin (restoran, bar ya da markalar gibi) işleri için sermaye toplamalarına olanak sağlıyor ve finansman sağlayan katılımcıları uzun süreli indirim ya da bir menüye isimlerini vermek gibi çıkarlarla ödüllendiriyor. “Pretail” stratejisi olmayan tüm markalar bir tane edinmeli, hemen!

Didem Öner Hiç yok olmayan trendler var mı? Varsa, onları böyle kalıcı kılan nedir?

Henry Mason Çok az trend gerçekten yok olur.  Trendler yıllar geçse de değişmeyen, temel insan ihtiyaçları etrafında dönüyor. “Pop-up” trendini ele alalım mesela, bu trend on yılı aşkın süredir var. Değiştiği kesin ve her zamankinden daha yaratıcı bir şekilde ortaya konmalı ama heyecana, ayrıcalıklı olmaya ve deneyime duyulan derin arzuları karşıladığı için hiç ölmedi ve yakın zamanda da ölecek gibi durmuyor.

Didem Öner Türk markalarını ve pazarlamacıları yeni trendleri takip etme ve uygulama konusunda nasıl buluyorsunuz?

Henry Mason İşimle ilgili en heyecan verici şeylerden biri her yerden gelen yenilikleri görebilmemiz. Yeniliklerin doğduğu yerler geleneksel olarak San Francisco, New York veya Londra pazarları. Ama bu pazarların önündeki bariyerlerin düşmesi yeniliği demokratikleştiriyor ve küreselleştiriyor. Bu da şu demek; yaratıcı çözümler artık bazı gelişmiş pazarlardan önce, “yeni” pazarlardan geliyor.

Örneğin, geçen sene pek çok ABD veya Batı Avrupa kariyerlerinden önce Turkcell’in evde temassız e-ticaret çözümünü duyurduğunu gördük. NFC (Near Field Communication) etkin Turkcell MaxiPlus5 kullanıcıları, akıllı telefonlarını özel bir buzdolabı magnetine (telefonla birlikte satılıyor) tutarak online alışveriş uygulamasını başlatabiliyorlardı.

Didem Öner Doğru trendler için markalara ve pazarlamacılara ne tavsiye edersiniz?

Henry Mason Bu; müşterilerinizi, sektörünüzü, markanızı ve neyin mümkün olduğunu anlamakla ilgili. Her trend her marka için uygun olmayabilir.

Bununla birlikte, ne zaman ortaya çıkacağınızı da bilmelisiniz. Pek çok marka her zaman yaptıklarına ya da rekabetin ne gerektirdiğine odaklanıyor. İster yeni bir sektörde ister pazarda olsun, gerçek yenilik genellikle kafayı konfor bölgesinden dışarı çıkarmakla ve insanların neler yaptıklarını görüp onu uygulayarak kendi bünyenize katmakla gelir. İyi haber, bugün bunu yapmak her zamankinden daha kolay!

———————————————————————-

Kristal Elma’da Henry Mason

‘‘Biz her yılın sonunda, önümüzdeki yıl için anahtar trendleri inceleyen bir rapor yayınlıyoruz. Kristal Elma’da doğmakta olduğunu gördüğümüz son trendlerden bahsedeceğim. Bu yeni trendleri ilk kez Kristal Elma’da tanıtacağım, o yüzden dinleyiciler neyin kapıda olduğuyla ilgili önden fikir edinebilecek. Ancak trendler denklemin sadece yarısı. Konuşmamda trendleri kendi somut yeniliklerinize nasıl dönüştüreceğinize de değineceğim. Çünkü Twitter’da “cool” bir şeyi görmek işin sadece bir tarafı. İşin diğer taraflarıysa kendine zaman tanımak, onu anlamak ve yeni bir ürüne, kampanyaya, hatta tamamen yeni bir markaya dönüştürebilmek.’’

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.