Masal anlatmayan yarışma: Mixx

Mixx Awards 5. senesini geride bırakırken, yoğun kar yağışı ve masalsı bir ödül töreni akıllarda kalacak gibi duruyor. “Dijital Masal Anlatmaz” temasıyla çıkılan yolda, katılımcıların Cadı’dan elma alıp Kurbağa Prensi öptüğü gece hareketli geçti. Madem dijital, masal anlatmıyor, Mixx için de masal anlatmayalım ve sayılarla bu seneyi değerlendirelim.

Bu yıl yarışmaya başvuru yapan ajans sayısında %20’lik, katılan reklamveren sayısında ise %10’luk bir artış görüldü. 100 ajans, 131 reklamveren için yaptıkları işleri değerlendirmeye sundu. 25 ajans başvuru sayısını geçen seneye göre artırırken, 44 ajans ilk kez başvuru yaptı. Bu sene sahneden ödülle ayrılan ajans sayısında da %26’lık bir artış var; 39 ajans, 32 reklamvereni ödülleriyle gururlandırdı.

Kategori bazında ise mobil bu senenin şampiyonu oldu. Mobille ilgili kategorilere bu sene %42’lik bir artışla toplam 112 başvuru geldi. Kurbağa prensin prensesi öperken telefondan selfie çekmesi boşuna değildi anlayacağınız.

2014’te popüler olan kategorilerden biri de Online Reklam filmleri. Bu kategoriye yapılan başvuru adedi geçen seneye oranla %68’lik bir artışla 37’ye ulaştı. Bu yılın yeni kategorisi olan “Veriden Esinlenen Yaratıcılık” da yoğun ilgi gördü ve 15 başvuru aldı, ajanslar Big Data okuma hünerlerini Mixx’te de gösterdi.

Bu sene “Kar amacı gütmeyen/Kamu Hizmetleri” kategorisinde yapılan başvuruların 4 katına çıkması ise, sektörel bilinç ve dijitalin sosyal sorumluluk amacıyla kullanımındaki gelişimi yansıttı.

En çok başvuru alan iki kategori, “Marka Farkındalığı ve Konumlandırma” ile  “Deneysel ve Yenilikçi” 2 yıldır aynı ilgiyi koruması, dijitalin yenilikçi duruşunu ve markaya katkısını yansıtıyor. Ayrıca başvurularda marka skorlarının en çok paylaşıldığı yılın 2014 olması, dijitalin marka değerine katkısının daha çok farkına varılmaya başladığını gösteriyor.

2015’in tüm sektörde Mixx 2014 gibi renkli geçmesi umuduyla bu senenin kazananlarını tebrik ediyor, 2015 için şimdiden herkese başarılar diliyoruz.

 

Rima Erdemir

IAB Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve Paz. Yürütme Kurulu Bşk.

@rimaerdemir

Bu yazı Campaign Türkiye’nin Nisan 2015 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.