Martin Sorrell’in alışveriş listesi

WPP’den ayrıldıktan çok kısa süre sonra S4 Capital’ın başına geçen ve ilk satın almasında WPP ile karşı karşıya gelen Sir Martin Sorrell’in alışveriş listesi uzayacak gibi görünüyor. Sektör profesyonelleri, MediaMonks’u 20 milyon dolarlık WPP tehdidine rağmen satın alan Sorrell’in sıradaki alımları hakkında tahminler yürütüyor.

Greg Paull, R3 Yöneticisi

“Tahminimce Sorrell, WPP’nin Vemeer satın almasında olduğu gibi daha fazla üretime yönelen, Prophet veya Frog gibi danışmanlık şirketlerine ilgi duyacak. Ayrıca 2017’de aldığı Atlanta gibi e-ticaret ajanslarıyla ilgileneceğini düşünüyorum. E-ticaret, en üst düzeydeki 100 pazarlama departmanı yöneticisinin her birinin uykularını kaçırıyor.”

Nancy Hill, The Agency Sherpa Kurucusu ve CEO’su

“Amerika’da olanlar arasında: John X Hannes, Collins, Giant Spoon. Uluslararası platformda ise Taxi (birkaç ajansı mini network olarak bir araya topluyor) veya Gut (Anselmo’nun geçmişteki performansı nedeniyle). Ben Martin olsaydım, müşterilerin gizli silahı konumundaki ajanslara bakardım. Yani müşterilerin problemlerine hazır çözümler aramadıkları zaman gittikleri ajanslara. En iyi tanınan ajanslardan olmayabilirler ama haklı sebeplerle ilgi çeken işlerin bir kısmı onların elinden çıkıyor. Özel ilgi alanları olarak şunları sıralayabilirim: sağlık iletişimi, deneyimsel pazarlama ve medya. Bu kategorilerde akla gelen birkaç isim olabilir.”

Lynn Branigan, She Runs It CEO’su

“Reklam dünyasının farklı seviyelerinde çalışan kadınlardan oluşan She Runs It topluluğu bu konuya ilgi duyuyor ve sıradaki hareketi gerçek bir fırsat olarak görüyor. Yeni bir lider olarak geri dönüp tamamen modern bir yapı mı oluşturacak? Örneğin, temel değeri olarak cinsiyet eşitliğini seçen bir pazarlama şirketi olabilir mi? Bu, gerçekten onun parlayacağı an olabilir ve samimiyetle umuyoruz ki yeni oluşumu katılımcılık ve çeşitlilik temelleri üzerine kurar. Günümüz CMO’ları buna önem veriyorlar. Peki o da bunu yapacak mı?”

Gary Stolkin, The Talent Business Global CEO’su

“Sir Martin’in bir sonraki satın alımı veri üzerinden içgörüler çıkaran bir işletme olacak. MediaMonks’un başarısını daha da ileri taşımanın en net yolu bu. Neden? Çünkü MediaMonks’un yaratıcılığına ve çevikliğine stratejik, veri kaynaklı uygulamalar entegre etmek S4 Capital’a ilginç bir platform kazandırır.”

Kıdemli bir pazarlama danışmanı

“Sanıyorum sıradaki satın alım veri / analitik / pazarlama teknolojisi şirketi olur. Bağımsız bir yapı olması gerekiyor ve etrafta bunlardan pek fazla kalmadı. Kendisine güzel bir yeni girişimci portföyü hazırlamak da isteyebilir. Aklıma MDC geliyor. Şirketin medya ve kreatif departmanlarının yanı sıra teknoloji ve programatik yeterliliği de bulunuyor.”

Bir ajans CEO’su

“Bir sonraki satın alımında Amerika merkezli bir yer seçmeyecek. Hindistan ve Asya-Pasifik bölgelerine ilgisi kayıtlara geçmiş durumda. O bölgelerden bir dijital veya veri temelli ajans olmasını beklerim. Pek ihtimal vermediğim uçuk bir fikir olarak Amerika merkezli MDC olabilir derim. Bu yıl düşük performans gösteren MDC’nin hissedarlarından olan Goldman Sachs ile çok iyi bir ilişkisi var. Martin gelecekte WPP’den ziyade David Jones’un şirketiyle rekabet içinde olacak. Onun karşısında şimdiden kaybetmiş olan eski network’ünün açık tehditlerini izlemek de ilginç bir deneyim.”

Bir iletişim müdürü

“Muhtemelen 5 veya 10 yıllık geçmişi olan, yıllık minimum %20 kâr artışı kaydeden bir yer arayacak. Düşük bir rakam gibi görünebilir ama bu büyümeyi 10 yıl boyunca sürdürebilmek gerçekten güç ve o da S4 Capital’ın kârının kendi kendine yükselmeye devam edebilmesi için böyle bir network kurmak durumunda. Uzun süredir bu sektörde olan birilerine ihtiyacı var. Kriz dönemlerinde büyümeyi sürdürebilmiş ya da en azından batmamış olmak artı puan getirir. İşin iyisini de kötüsünü de bilen, farklılaşmayı teknolojiyle sağlayan, yeni bir teknoloji ortaya çıktığında hemen adapte olabilecek kadar çevik bir yer düşünüyorum. Ayrıca ceplerini doldurmak yerine kazandıklarını yine sektöre yatıran, daha önce WPP’nin de dikkatini çekmiş yapılar olabilir. İsminde “danışmanlık” geçen her şeyin bir miktar ilgi çekeceğini sanıyorum. Bunun yanı sıra kreatif, veri ve medya kullanımıyla bir şeyler satabilen ve hesap kitap işlerini düzgün yapanlar ilk sıralarda olacaklar.”

Bir strateji danışmanı

“S4 satın alma stratejisi şöyle bir şey olabilir:

  • “İlişki önderleri” gibi davranabilen, yeni büyüme stratejileri geliştiren, uzmanlık sahibi medya ve dijital prodüksiyon şirketleriyle bağlantılı marka danışmanlık şirketleri.
  • Güçlü analitik (danışmanlık seviyesinde) yetilere sahip olan ve hizmetleri çok değerli görüldüğü için güzel ödemeler alan uzmanlık sahibi medya şirketleri.
  • Ekipleri şirket içinde konumlandırmak yerine freelance yaratıcı ekiplerle çalışan kreatif “broker”lar. Uber gibi davranabilen şirketler (evet, varlar).
  • Yerel varlık gösteren ve çekici fiyatlandırma yapılarına sahip, ek satın almalarla globalde de fayda sağlayacak dijital prodüksiyon şirketleri.
Bunlar sadece birer tahmin ama WPP’de yaptığı şeyi yeniden kurmaya çalışacağını sanmıyorum. Bunun yerine birbirine puzzle parçaları gibi oturan şirketleri satın alacak, düşük fiyatlar yerine daha çok kâr getirecek yatırımları tercih edecek.”
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.