artwork

Martin Sorrell’e WPP’den 20 milyonluk uyarı

5 sene önce

0

Yeni şirketi S4 Capital ile Hollanda ajansı MediaMonks’a talip olan Sir Martin Sorrell’e WPP’den 20 milyonluk uyarı geldi. Sorrell ajansı S4 Capital bünyesine katarsa, eski yöneticisi olduğu WPP’den alacağı 20 milyon pound değerinde bonusu kaybetme riskiyle karşı karşıya. Sorrell’in gizlilik sözleşmesine uymayarak, henüz WPP’de çalışırken edindiği bilgiyi yeni şirketinin kârı için kullanması, yapılan uyarının nedeni olarak gösteriliyor.

 

 

Sorrell’in sözcüsü, WPP’nin hukuki süreçlerini yürüten Slaughter and May’den gelen uyarı mektubunu “saçmalık” olarak nitelendirdi ve gelecekte ödemesi yapılacak bonusların geri çekilmesine karşı koyacağını bildirdi. Sir Martin Sorrell, konuyla ilgili ekstra bir yorumda bulunmadı.

Geçtiğimiz günlerde S4 Capital’ın ilk satın alımı olarak Hollandalı ajans MediaMonks’a talip olduğu haberi medyada yayımlanmıştı. Sorrell’in WPP’de çalıştığı ve Vice Media’nın dijital içeriklerine yatırım yaptığı dönemlerde de MediaMonks’la ilgilendiği düşünülüyor.

Şu sıralar MediaMonks’un takipleri arasında Sir Martin Sorrell ve WPP de bulunuyor.

MediaMonks’a çağrı

Campaign’de yayımlanan bir makalede Quiet Storm yönetici ortağı Rania Robinson, MediaMonks’a “Kendinizi satmayın, o paraya değmez” çağrısında bulundu.

Robinson, “Pazarlıklar şu sıralar yürürlükte olduğu için muhtemelen çok geç ama MediaMonks’a bir tavsiyem var: Bağımsız kalın. O paraya değmez. Büyümeyi kontrolle değiş tokuş etmek kötü bir anlaşma yapmaktır. Hâlihazırda gerilemekte olan kurumsal makinenin küçük bir dişlisi olmayı gerçekten istiyor musunuz?” diyor.

Robinson’ın üzerinde durduğu bir diğer konu da network’ler tarafından satın alınan tüm bağımsız ajansların şirket kültürlerini korumakla övünmesi. Şirketlerin kısa sürede kültürlerini kaybederek ana markanın bir gölgesi haline geldiğini belirten Robinson, Sorrell’in WPP’de yaratıcı ekiplere vermeyi başaramadığı özgürlüğün MediaMonks’a da sunulmayacağını söylüyor.

WPP ve S4 karşı karşıya

Sir Martin Sorrell, Cannes Lions’ta S4 Capital’ın WPP ile rekabete girmeyeceğini bildirmişti. Hâlâ WPP’de %2 hisseye sahip olan Sorrell, açıklamasından kısa bir süre sonra, WPP’nin de talip olduğu MediaMonks’u S4 Capital bünyesine dahil etmek istediği açıklamasında bulundu.

Senin için
Tümünü göster
Adidas’tan ‘Boyaya Batırılmış’ enerji dolu ayakkabılar

Los Angeleslı Multidisipliner Sanatçı Cali DeWitt, Adidas Originals’ın klasik Campus...