Marks&Spencer Londra boykotla karşı karşıya

Marks&Spencer, Müslüman çalışanlarının domuz eti ve alkol konusunda hizmet vermeyi reddetmesi üzerine sosyal medyada büyük bir tepkiyle karşılaştı.

Daily Telegraph’ın haberine göre geçtiğimiz hafta sonu Londra merkezde bulunan Marks&Spencer marketini ziyaret eden müşteriler, eğer domuz eti ürünleri ya da alkollü içecek satın almak isterlerse başka bir kasiyere gitmeleri gerektiğini söyleyen Müslüman bir kasiyerle karşılaştılar.

Müşterilerden bir tanesi olanları gazeteye şöyle aktardı: “Bir şişe şampanya almıştım ve başı kapalı bir hanım, af dileyerek bana yardımcı olamayacağını söyledi. Başka bir kasiyerin elindeki işler bitene kadar beklemem gerektiğini söyledi.”

M&S sözcüsü konuyla ilgili olarak özür dilediklerini belirtti ve çözüm olarak yiyecek ya da içeceği yasaklayan dini inançları olan çalışanlarını, kıyafet ya da pastane bölümleri gibi bölümlere yerleştirebileceklerini söyledi.

Yine de dini inançları yüzünden çalışanlarına işlem yapmayı reddetme seçeneğini sunan marka sosyal medya sitelerinde büyük bir tepkiyle karşılaştı. Binlerce kullanıcı mağazayı boykot etmeye çağıran “Boycott Marks&Spencer” Facebook sayfasını “like” etti ve bu sayfa duvarında görüşlerini paylaştı.

Facebook’ta paylaşılan iletilerden bir tanesi şöyle: “Müslüman çalışanların alkollü içecek ve domuz eti içeren ürünler satmayı reddetmesine izin veren bu kararı duymak iğrenç. 45 yılı aşkın süre boyunca M&S’den alış veriş yaptım ve M&S kartımı kullandım. Bundan sonra bu kartı sadece diğer marketlerden alış veriş yapmak için kullanacağım.”

Sayfada Noel hindisi (Christmas turkey) iletisinin altındaysa şöyle bir yorum paylaşıldı: “Müslüman çalışanlar bana BUNU satabilir mi peki???”

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.