Marks & Spencer 2040 için net sıfır karbon hedefi koyuyor

2040 yılına kadar ‘net zero’ taahhüdüyle Marks & Spencer, A Planı sürdürülebilirlik programını sıfırladı ve iyi bilinen “Etiketin arkasına bakın” kampanyasını geri getirdi.

Markanın yeni hedefi, 2017’de 5,7 milyon ton olan karbon ayak izini 2025 yılına kadar üçte bir oranında azaltmak. Bu iddialı hedefe ulaşırsa perakendeci, hükümetin İngiltere genelindeki stratejisinin 10 yıl önünde olacak.

M&S, yeni yol haritasının yanı sıra, ilk olarak 2006 yılında başlattığı “Etiketin arkasına bakın” kampanyasını yeniden gündeme getiriyor. Kampanya, M&S’in işini daha sürdürülebilir kılmak için yaptığı eylemi hayata geçirecek. Bu kampanyanın geri dönüşü, birçok kişinin iklim eyleminin müşteriler açısından bunaltıcı görünebileceğini düşünmesine bir cevap niteliğinde.

M&S, BM’nin küresel ısınmayı 1,5 santigrat derece ile sınırlama hedefine uygun bilimsel hedefler kullanarak tüm tedarik zincirinde ve ürünlerinde nasıl net zero Kapsam 3 işletmesi olacağına dair ayrıntılı bir rota belirledi.

Perakendeci, 2040 hedefine ulaşmasına yardımcı olması için üç önemli iş partneri ile girişimi başlattı. İlk olarak, net sıfır teslimatı sağlamak için satın alma, kaynak bulma ve operasyonlarda kilit rollerde 100 personeli “karbon şampiyonu” olarak seçti.

İkincisi, karbon okuryazarlığını geliştirmek ve meslektaşlarını, karbonla ilgili riskleri ve fırsatları belirleyebilecekleri bilgiyle donatmak için bir öğrenme programı geliştiriyor.

Son olarak çalışanları; fikirleri, ilhamı ve yenilikleri paylaşmaya teşvik etmek için çevrim içi bir “Yeşil Ağ” oluşturdu.

CEO Steve Rowe, Kapsam 3 emisyonlarının %97’si tedarik zincirinden geldiğinden, işleri yapmanın yeni ve daha iyi yollarını bulmak için M&S’in tedarikçi ortaklarıyla birlikte çalışma ihtiyacının altını çizdi.

“14 yıl önce Plan A’yı başlattık çünkü o zamanlar gezegenimiz için Plan B olmadığını biliyorduk. Şimdi iklim konusunda acil bir durum ile karşı karşıyayız ve Plan A’yı tek bir odakla sıfırlarken, uçtan uca tedarik zincirimizin tamamında net sıfırı sağlayabiliriz.

Bu kolay olmayacak. Ürünlerimizi üretme, taşıma ve müşterilere satma şeklimizi dönüştürmemiz ve işimizin gelecekteki şeklini temelden değiştirmemiz gerekiyor. Çok uzun zamana yayabileceğimiz bir vaat değil. Ayak izimizi hızla azaltmak için şimdi harekete geçmeliyiz. Bunu sağlamak için ürünlerimizin ve süreçlerimizin karbon etkisini daha iyi anlamak adına meslektaşlarımıza ihtiyacımız var, tedarikçilerimizi yenilik yapmaları ve değişen çevreye uyum sağlamaları için desteklememiz gerekiyor. Müşterilerimizin daha düşük karbonlu yaşamlara sahip olmalarına yardımcı olmak için birlikte çalışmalıyız.” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.