Market alışverişinde mobil etkisi

Mobil çağının hayatımıza getirdiği yeniliklerden bu köşedeki yazılarımda sık sık bahsediyorum. Sosyal platformlardaki mobil keşif trendleri, alışveriş alışkanlıklarımız başta olmak üzere birçok tercihimize yön veriyor. Bu durum sadece kıyafet, elektronik gibi online ve mobil alışveriş deyince ilk akla gelen segmentlerde değil, market alışverişi gibi her gün hayatımızın bir parçası olan segmetler için de geçerli.

 Uzun çalışma saatlerinin ve yoğun bir temponun hüküm sürdüğü günlük yaşantımızda, birçoğumuzun ev alışverişi için bile markete bizzat gidecek vakti kalmıyor. 18-34 yaş grubunun %68’i zamanın paradan daha değerli olduğunu düşünüyor ve zamandan tasarruf edebilmek öncelik kazanıyor. Dolayısıyla, mobil alışveriş hızla büyüyor. İstatistiklere baktığımızda 18-34 yaş arasındaki her dört kişiden biri, yemek alışverişi için mobili kullanıyor. Bunların %40’ı, markette telefonlarında oluşturdukları alışveriş listelerini kontrol ederken, %34’ü ise kampanyalar ve indirimlerden haberdar olmak için telefonlarına bakıyor. Market alışverişi yapan yetişkinlerin %87’si, başta Facebook uygulama ailesi olmak üzere sosyal medya platformları sayesinde yeni tarifler keşfettiklerini dile getiriyor. Keşifler sadece yemek tarifleri ile sınırlı kalmıyor, aynı zamanda dışarıdaki yemek seçeneklerine de mobil üzerinden ulaşıyorlar.

Bu yeni trendi göz önüne alan pazarlamacıların da, tüketicileri yeni ürünleri keşfetmeye teşvik edecek “iştah açıcı” ve “lezzetli” içerikler yaratması gerekiyor.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 89. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.