Markanın gücü, ekonominin gücü

Günümüzde sahte, taklit ve kaçak ürünlerin ticareti dünya çapında ekonomileri tehdit eden en önemli sorunlardan biridir. OECD’nin tahminine göre, bu malların ticareti 2013 yılında dünya genelinde 461 milyar dolara, Türkiye’de ise Marka Koruma Grubu’nun (MKG) raporuna göre 2015 yılında 17,2 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye sahte ürün üretiminde dünya sıralamasında Çin’in ardından ikinci sıradadır. Ülkemizde faaliyet gösteren 330 yerli ve yabancı markayı temsil eden Marka Koruma Grubu, kurulduğu 2001 yılından bugüne Türkiye’nin uluslararası platformda “sahte ve kaçak mal ticareti” ile değil, güçlü ve sürdürülebilir markalar ile anılması için çalışıyor, çözümler üretiyor.

Bu çözümler çerçevesinde, MKG olarak ‘’Markanın Gücü, Ekonominin Gücü’’ sloganıyla tüketiciyi bilinçlendirecek bir kampanya başlatıyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik konjonktürün sahte, taklit ve kaçak ürünlerin satışa sunulduğu pazar ortamlarının artmasına neden olabileceğini ve tüketicinin bilerek veya bilmeyerek bu ürünleri satın alma eğiliminin artacağını öngörüyoruz. Bu kampanyanın misyonu, sürdürülebilir, güçlü bir ekonominin mihenk taşı olan markaların gücüyle Türkiye ekonomisine katkıda bulunmaktır.

Türkiye ekonomisinin güçlenmesi ve büyümesi sadece hükümetin, resmi kuruluşların sorumluluğu olmamalıdır; bu sorumluluk, bu ülkede yaşayan her Türk vatandaşının sorumluluğudur ve bunu yerine getirmek için vatandaşın katkı sağlayabileceği alanları araması, fikir önderlerinin de bu alanları göstermesi gereklidir. Marka Koruma Grubu olarak  liderliğini yapacağımız “Markanın Gücü, Ekonominin Gücü”  kampanyası ile  tüketiciye bu alanları göstererek kendi sorumluluğunu alma yönünde bilinçlendirecek ve alabileceği aksiyonlar hakkında bilgi vereceğiz. Bu kampanyayla tüketicinin, markaların varlıklarını güçlendirerek sürdürülebilir ekonomiye destek olmalarını sağlamayı amaçlıyoruz.

 

Aslıhan Aydınlık

Marka Koruma Grubu Sözcüsü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı. 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.