Markaların Facebook’a olan boykotu büyüyor

Sivil toplum kuruluşları, Facebook’un nefret söylemleri karşısında sessiz kalması üzerine markalara, Facebook’taki pazarlama faaliyetlerini askıya almaya davet eden #StopHateforProfit (Kâr için nefreti durdur) isimli bir kampanya başlatmıştı.

İlk olarak 17 Haziran’da başlayarak The North Face’in destek verdiği boykot, kısa sürede büyüdü ve REI, Upwork, Patagonia, Dashlane de temmuz ayında Facebook ve Instagram’a reklam vermeyeceklerini açıkladı.

‘Stop Hate for Profit’ isimli kampanya, İftira ve İnkârla Mücadele Birliği (ADL), Siyahların Gelişmesi İçin Ulusal Birlik (NAACP) ve Color of Change öncülüğünde başlatıldı. Kampanya kapsamında reklam verenlerden, temmuz ayında tüm reklam harcamalarını durdurarak Facebook’a ırkçı ve nefret söylemi dolu içeriklere karşı katı politikalar benimsenmesi için baskı yapılması talep ediliyor.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, Donald Trump’ın, “Yağma başladığında silahlar ateşlenmeye başlar” sözleri karşısında bir şey yapmama kararı başını ağrıtmaya devam ediyor. Zuckerberg ilk olarak kendi şirketinin çalışanları tarafından ağır şekilde eleştirildi.

Spor ve kamp malzemeleri markası REI, The North Face’ten sonra boykota katılan ikinci şirket oldu. Yapılan açılamada, “82 yıl boyunca insanları, kâr etmenin önüne koyduk. Temmuz ayı boyunca Facebook ve Instagram reklamlarını geri çekiyoruz” denildi.

Facebook’un 2019 yılında yıllık 70 milyar dolarlık reklam gelirini açıklamıştı. Kampanyanın önümüzdeki günlerde Facebook’u nasıl etkileyeceğini göreceğiz.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.