Markalardan “Perfect Body” karşıtı kampanya

Victoria’s Secret’in “Perfect Body” kampanyasına karşı markalar da harekete geçti. Dove ve moda perakendecisi JD Williams, genç kadınlara yanlış mesaj verdiği iddia edilen kampanyaya karşı harekete geçen markalar oldu.

Kampanya geçtiğimiz hafta markanın İngiltere’deki mağazalarında ve Amerika websitesinde, Victoria’s Secret’ın iç çamaşırlarını giyen modellerin yer aldığı bir görselle ve “The Perfect ‘Body’” sloganıyla yayınlanmıştı.

Her ne kadar reklam markanın ‘Body’ isimli ürününe referans verse ve onu güzellemeye çalışsa da, yapılan bu kelime oyununun kadınların özgüvenine zarar vereceği konusunda eleştirilere maruz kalmıştı.

JD William’ın bu kampanyaya karşı hazırladığı kampanyanın adı “Perfectly Imperfect” oldu ve marka kullanıcılarını kendilerinin en sevdikleri yanını Twitter’da #FavouriteFlaw hashtag’i ile paylaşmaya çağırdı.

Marka sözcüsü yaptığı açıklamada, “Bizler perakendeci olarak müşterilerimizin positif vücut imajını desteklemek gibi bir sorumluluğa sahibiz ve bu İngiltere’deki kadınları temsil etmek anlamına da geliyor” dedi.

Dove ise konuyla ilgili olarak başlattığı kampanyada, kendi “Real Beauty” kampanyasına referans vererek “The Perfect Real Body” ismini kullandı ve iç çamaşırları içinde vücutlarını doğal halleriyle yansıtan kadınların görsellerini kullandı.

Dove Twitter’da da “Bugün mükemmel GERÇEK vücudu ve olduğum gibi MÜKEMMELİM diyebilen kadınları onurlandırıyoruz” şeklinde bir tweet attı.

Bir diğer perakendeci Dear Kate ise farklı etnisite ve vücut şekillerinde kadınların yer aldığı bir görselle kendi karşı kampanyasını oluşturdu.

Change.com üzerinden gerçekleştiren ve Victoria’s Secret’in bu konuda özür dilemesi için başlatılan imza kampanyasında ise 20.000 imzaya ulaşıldı.

Victoria’s Secret görseli websitesinden kaldırdı; ancak henüz konuyla ilgili bir yorum yapmadı.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.