Markalar öğretmen gibi düşünmeliler

GoKart Labs Başkanı Jim Cuene, içerik pazarlamasında SEO ve SEM’den ziyade tüketiciye bilgi vermenin, onun merakını uyandıracak eğitsel içeriği kullanmanın önemini anlatıyor.

Pek çok içerik pazarlaması SEO ve SEM’de kazanmak için tasarlanmış olsa da akıllı pazarlamacılar dijitaldeki potansiyeli ve eğitim içeriğinin kısa vadeli trafikten ve sayısal hedeflerden çok daha fazlasını getireceğini gördüler.

Onlar, Red Bull’un sadık takipçilerle medyada nasıl bir dev haline geldiğinin farkına vardılar ve Patagonia’nın içerik ve hikaye kullanarak kendini nasıl inşa edip prim fiyatlandırma konumunu koruyabildiğini anladılar. Kitlesini bilgilendiren ve aydınlatan; gerçekten kullanışlı, değerli eğitsel deneyimlerini sunacak olan marka ve pazarlamacılar geleceği kazanacaklar.  Tıpkı Cabot Cheddars girişiminin insanları beslenme ve sağlık yaşantısıyla ilgili bilgilendirdiği / eğittiği gibi ya da L’Oréal’in makyaj ile milyonlarca insanın hayatına yaratıcılığı getiren YouTube yıldızı Michelle Phan’i desteklemesi gibi pek çok marka aslında bu yolu kullanıyor. Eğitsel içerikle ilgili daha çok oda var ve hiç şüphesiz yükselen bir değer olan; bağımsız eğitim de içerik pazarlamasının bir sonraki aşaması.

2014’te Coursera’da 21 milyondan fazla kayıtlı kurs yer alıyordu. Bu, Amerika’daki yüksek öğretim sisteminde yer alan başvuru sayısından çok daha fazlaydı ve 4 yıldan çok daha kısa bir sürede oluştu. Kurslara kaydolan birçok öğrenci derece ya da belge almak için kaydolmuyor. Bunlar yerine son derece basit bir nedenle, kişisel zevkleri için online sınıfları ziyaret ediyorlardı. Tıpkı bizlerin belgeseller, kitaplar gibi eğitsel ortamlarla hayatlarımızı zenginleştirdiğimiz gibi… Hala pek çoğu şu anda sadece öğrenme uğruna online kurslara giriş yapıyor.

Kurslar markalar için fırsat

Güvendiğimiz markaların desteklediği, uzmanları tarafından öğretilen bol seçenekli kursların olması bir marka için başlı başına bir fırsat. Şüpheciler bu konsepte ve görüşe; halkın markalara onları dinleyecek ve onlardan bir şey öğrenecek kadar çok güvenmemesinden dolayı markaların hiçbir zaman eğitsel içerik sağlamayacağını düşünebilirler. Ama gerçek şu ki; markalar bunu uzun bir süre yaptığı zaman büyük başarılar elde edilebiliyor. Mutual Of Omaha’s Wild Kingdom’da ya da Betty Crocker’ın tarif kitaplarında markalar yıllarca eğitip aydınlatabildiler. O zaman neden tüketiciyi onun tercih ettiği bir medya ortamıyla yani online bir sınıfla buluşturmayalım?

Tüketici ve marka arasında sadakat oluşturmakta başarılı olmak için tarif daha basit olamazdı; merakı uyandıran ve eğlenceyi de yanında getiren içerik deneyimini iyi bir içerik olarak tanımlarsak, eğitimin de böyle bir içerik olduğunu söyleyebiliriz.

Bu model; nesiller, cinsiyetler ve sınıflar arasında çalışır. Markalar eğitsel içeriği kitlelerine DIY ve kendini geliştirme tutkusunu baz alarak vermeliler. Kendi kendini motive eden tüketici öğrenmenin getirdiği yarara bağlanacak ve daha bilinçli daha bağlı müşterilere dönüşecekler. Diğer pazarlama ölçütlerine öncelik verenler ise içerikte, videoda ve reklamlarda gözleri üstünde tutmaya çalışırken, kurslar aracılığıyla bir şeyler öğreten markalar çok daha uzun süre kitlesiyle etkileşim içinde kalabilecek ve tüketicisiyle iletişime geçmede çok daha güçlü olacak.

Tüketicinin öğrenme arzusuna dokunun

Herhangi bir marka öğretmen olabilir, ama asıl tüketici ile doğrudan çalışarak kazanabilir. Kitlesinin öğrenme arzusuna biraz dokunan istekli markalar onların hayatlarına değer katarak daha güvenilir bir şekilde kalabilir. Öğretim olanakları, yaşam tarzlarına hitap eden markalar için sonsuz… Patagonia ve Under Armour gibi… İkisi de tüketicileri üzerinde mağaza dışında da oldukça büyük bir etkiye sahipler. Aynı durum perakendeden sağlığa finanstan sağlık hizmetlerine kadar geçerli.

Pazarlamacılar için kendi marka hikayeleriyle içerik pazarlamasını doğal bir uyuma getirmek için eğitsel konseptleri işin içine katmanın tam vakti. Markaların içerikle yapabilecekleri konusunda gerçekten de hiçbir sınır yok ve bu konudaki eksiklik pek çok pazarlamacıyı doğru strateji oluşturmada zorluyor. Gerçekten iyi markalar, izleyicisinin ilgisini çekecek, dikkatini vereceği anlamlı konularla ilgili bilgi veriyor ve öğretiyor.  Burada verilen bilgiler, sizin ürününüzle ilgili değil ya da neden rekabette iyi olduğuyla da ilgili değil. Bu, tüketiciye gerçekten de değerli ve hayatlarını nasıl daha iyi bir hale getirebileceklerine dair bir şeyler sunmakla ilgili.

Jim Cuene  

GoKart Labs Başkanı

 

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2016 sayısında yayınlanmıştır.

 

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Clicksus Dijital diyor

    Mükemmel bir yazı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.