Markalar için her şey değişecek

Metaverse evreni, dijital pazarlamaya yapılan yatırımı %100 artıracak. Metaverse, markaların dijital ortamda giderek daha fazla zaman harcayan yeni bir demografiyle etkileşim kurmaları için şimdiden yepyeni bir forum hâline geliyor. Metaverse, markaların şimdiye kadar gördüğümüz en teknolojik ve ileri nesil etkileşimi kurması için markaların kitleleriyle nasıl iletişim kurduğunun büyük bir bölümünü belirleyecek. Zaten Nike, Gucci ve Warner Bros gibi markaların bu alanda hızlıca adım attığını görüyoruz. Web 3.0, markaların tüketicileriyle etkileşim kurma şeklini sonsuza dek değiştirecek.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gözlükleri, reklamcılar için yeni fırsatlar yaratmada büyük rol oynayacak ve terimin fiziksel anlamını kavramaya da olanak tanıyacak. Tabii ki ekonomik fırsatlar da sunacaktır: E-ticaret, ürün yerleştirme, sanal alışveriş, sanal etkinlikler, sanal bir alanda iş toplantıları ve çok daha fazlası… Gucci, Nike ve Balenciaga gibi markalar; görünürlüklerini artırmak, yeni bir izleyici kitlesi yakalamak ve satın almayı kolaylaştırmak için sanal dünyalar yaratan pek çok marka ile zaten bu sektörde ön saflarda yer alıyor. 

Web 3.0, NFT’lerden metaverse’e, müşterilerimizle konuşma ve etkileşim kurma şeklimize kadar markalar için her şey değişecek. Müşterilerimize tavsiyemiz; bunun bir sürat koşusu olmadığı, bu sektörün hiçbir yere gitmediği ve sonsuza kadar burada kalacağı, hayatımızın her alanına dokunacağı ve müşterilerimizin öncelikle önündeki büyük fırsat olduğunu anlamaları gerektiğidir. Aynı zamanda ne yaratmak istediklerini, bu kitleyle nasıl etkileşim kurmak istediklerini ve uzun vadeli vizyonlarının ne olacağını düşünmek için biraz zaman ayırmaları gerekiyor. Yaklaşımlarının özgün olduğundan, dikkate alındığından ve maksimum değeri sağlayacağından emin olmak için uzun vadeli stratejiler, yol haritaları ve aktivasyonlar oluşturmak için müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz.

Tim Mangnall

Capital Block Kurucu ve CEO’su

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.