artwork

Markafoni’nin tamamı satılıyor

9 sene önce

0

Türkiye e-ticaret pazarının önde gelen firmalarından Markafoni’nin tamamı satılıyor.

2011 yılında Markarfoni’ye ilk yatırımını Naspers’in sahibi olduğu MIH Allegro BV, şirketin yüzde 28.8’ini devralmak için geçen hafta Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Hisse devrine onay çıkması durumunda Markafoni’nun kurucu ortakları Tolga Tatari ve Sina Afra şirketteki tüm paylarını satmış olacak. Şirket kaynakları ise, hisse devrinin planlanan süreç dahilinde olduğuna işaret etti.

Mart 2008’de kurulan  Markafoni’ye ilk yatırım 2011’de yapıldı. MIH Allegro şirketin yüzde 71.2’sini satın almıştı. 2011’deki ortaklık anlaşması sonrası Markafoni yurtdışında da siteler açmıştı.

Şirketin yüzde 71.2’lik hisesinin 200 milyon dolara satıldığı sektörde konuşulmuştu.

Türkiye’nin yanı sıra Avustralya, Ukrayna ve Yunanistan’da da özel alışveriş kulübü olarak faaliyet gösteren Markafoni’nin kalan yüzde 28.8’lik hisse için izin başvurusu geçtiğimiz 4 Nisan’da yapıldı.

Hürriyet’in konuya yakın şirket kaynaklarından edindiği bilgiye göre, devir planı daha önceden alınan karar doğrultusunda gündeme geldi. Başlangıçta şirketin büyük bir bölümü, sonrasında kalan kısmın satılması planlanmıştı.

Hürriyet’in telefonla ulaştığı Markafoni’nin kurucu ortaklarından Tolga Tatari ise, sürecin Rekabet Kurumu aşamasında olduğu için değerlendirme yapmasının uygun olmayacağını kaydetti.

Kaynak: Hürriyet