DPİD: Marka, tek başına ne bir mesaj ne de ürün!

DPİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Melis Onat, Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yazdı.

Bilir misiniz, bir yetişkin günde 35.000 civarında karar anı ile karşı karşıya kalıyor. Basit bir seçim, beğeni ya da satın alma kararları ile…

Markaların amacı, özellikle o satın alma kararları anında lehlerinde karar verilmesi. Tüketiciler ise, markaların yalnızca kendilerine sağladıkları ürün ya da hizmetin fonksiyonel değeriyle ilgilenmiyorlar. Tüketiciler fonksiyonel getirisi ile birlikte markaların kendilerinde uyandırdığı duygular ve hafızalarda yer edinecek unutulmaz anılarla ilgileniyor. Markaların duruşları, benimsediği değerlerdeki tutarlılık mercek altında.

Yoğun, karmaşık hayatlarına kolaylık ve konfor getirilmesi bekleniyor.

Bir markanın sürdürülebilirlik projeleri yeni neslin onu tercih etme sebebi. Ya da markanın insan ve hayvan sağlığına olan hassasiyeti…

Tüketiciler, aynı ihtiyaçların peşindeki diğer tüketicilerin tavsiyelerini dikkate alıyorlar. Çünkü samimi, doğal akışın dışına çıkmayan ilişki peşindeler.

Bugün sanal, artırılmış derken karma gerçeklik dünyasında yaşıyoruz. Bu teknolojiyi eğlenceli bir şekilde tüketicisi için kullanan, birbiriyle iş birliği yapan markalar, datayı mevzuata uygun kullanan platformlar belli ki kazanacak.

İşte bu yüzden bizler, markaların doğrudan tüketicilerine dokunduğu noktalarda deneyim yaratma peşinde değil miyiz? Bu deneyimleri anında paylaşabilmeleri için kanallar açmıyor muyuz?

İşte bu yüzden, doğru yer ve zamanda, doğru ses tonunu seçtiğimiz mesajlarla, doğru teknoloji ile karşılarına çıkmıyor muyuz? Doğru içgörüyü yakalama peşinde değil miyiz?

Bu yıl onuncusunu “Yakala!” teması ile düzenlediğimiz Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde 26 kategoride, otomotivden sigortaya, elektronikten kişisel bakım sektörüne 80’i aşkın marka, 300’ü aşkın başvuru yarışıyor. Amaçları, hedef kitleye hep bir ürün ya da hizmetten fazlasını aktarmak, farklı deneyimler tasarlamak!

Melis Onat

DPID Yönetim Kurulu
Başkan Yardımcısı

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Mart 2018 sayısında yayımlandı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.