Makineleşme ve Geliştirme Çağı

Çoğumuz özellikle son yıllarda pek çok bilim kurgu filminin konusunu oluşturan “yapay zekâ” kavramına bir şekilde aşinayız. Ancak söz konusu “makine öğrenmesi” olduğunda duraksıyoruz. Halbuki bu kavram da yakın gelecekte hayatımızın her alanına entegre olacak. Özellikle de pazarlama uzmanları ve yöneticileri için önemi ve değeri her geçen gün artacak.

Her ne kadar dünya genelinde pazarlamacılar hala bir kampanya yürütürken geleneksel yöntemlere başvurmayı tercih etseler de, makine öğrenmesiyle güçlendirilmiş otomatik sistemlerin yer aldığı kampanyaların çok daha etkili sonuçlar aldığını hemen hepsi farkında. Bir reklamdan elde edilen verileri gerçek zamanlı olarak işleyen makine öğrenmesi modelleri, pazarlamacıların kampanyalarını en uygun maliyetle nasıl hedefe ulaştırabileceklerini önceden tahmin etmelerine yardımcı oluyor. Dolayısıyla etkili bir kampanya, pazarlama ekiplerinin çalışması kadar, iyi algoritma ve analitiklere sahip makine öğrenmesi sistemlerinin kullanılmasına da bağlı. Peki iyi makine öğrenme sistemlerine sahip olmamız kime bağlı? Elbette bu konuda yetkin geliştiricilere.

Türkiye’de de pazarlama ve reklam dünyasına odaklı geliştiricilerin sayısının artması gerekiyor. Facebook’un, geliştiricilerin yerel ve küresel geliştirici topluluklarına katılabilmesi ve birbirleriyle iş birliği yapabilmesi için hayata geçirdiği Developer Circles programını geçtiğimiz haftalarda İstanbul ve Ankara’da hayata geçirmesi bu açıdan değerli. Tüm geliştiricilerin bilgiye erişebilmesi ve özellikle bölgesel geliştiricilerle iş birliği yapabilmesi pek çok sektörün gelişimi açısından kritik önem taşıyor. Türkiye’de de sadece teknoloji şirketlerinin değil, pazarlama ve iletişim dünyasındaki tüm paydaşların makine öğrenmesi gibi teknolojilere, geliştirici ekosistemine gereken ilgiyi göstermesi ve katkıyı sağlaması gerekiyor.

Derya Matraş

Facebook Türkiye Ülke Direktörü

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 88. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.