artwork

M.I.C.E sektörünün Oscar ödülleri: ACE of M.I.C.E

4 sene önce

0

Dünyanın en büyük kongre, toplantı ve etkinlik fuarlarından biri olan ACE of M.I.C.E, bu yıl altıncı kez sektör profesyonellerini bir araya getirecek. TMG Başkanı Volkan Ataman bize bu yılın etkinliğini tüm detaylarıyla anlattı.

Kongre, toplantı ve etkinlikler günümüzde seyahat sektörünün can damarlarından biri sayılıyor. Turizm Medya Grubu ise fuar ve ödülleriyle Türkiye’de bu sektörün sürdürülebilir gelişimini sağlayan önde gelen kurumlar arasında yer alıyor. 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek, Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın programını, hedeflerini ve sektörün mevcut durumunu TMG Başkanı Volkan Ataman’dan dinledik.

İnci Vardar Türkiye’de M.I.C.E sektörünün gelişimi konusunda bugün gördüğünüz tablo nedir?

Volkan Ataman Türkiye M.I.C.E sektörü, geçtiğimiz yıllarda yaşanan sıkıntılardan dolayı şu an geçmişteki gücüne sahip değil. Ancak son dönemde atılan adımlar ve olumlu gelişmeler bizleri geleceğe dair umutlandırıyor. Sektör olarak, daha da güçlenerek doğru adımlar atmaya çalışıyoruz. Turizm Medya Grubu olarak, M.I.C.E sektörünü bir araya getiriyoruz. Biz ve bu sektörün tüm paydaşlarının, birlikte hareket etmesi ve kenetlenmesi gerekiyor. Birbirimize bu zor dönemlerden çıkmaya çalışırken destek olmalıyız. İstanbul ve Türkiye, dünya çapında destinasyonlar ve potansiyellerini defalarca kanıtladılar. Uluslararası seviyede, destinasyonlarımızın ve sektörümüzün hak ettiği değeri göreceğine olan inancım tam. Bundan birkaç yıl önce, İstanbul, sıralamalarda ilk 10’da yer alıyordu. Önümüzdeki yıllarda, İstanbul’un sıralamalara daha da yükselerek gireceğinden eminim. Sektör liderleri olarak, elimizi taşın altına koymamız, uluslararası alanda ülkemizin tanıtımını doğru şekilde gerçekleştirmemiz gerekiyor. Birlikte hareket edersek, uzun vadede hak ettiğimiz noktaya geleceğimizden eminim.

İnci Vardar Dünyada bu alanda ne gibi gelişmeler gözlemliyorsunuz?

Volkan Ataman Global M.I.C.E sektörünün trendlerini ve gelişmelerini yakından takip ediyorum. Dünyada şu anda etkinlik teknolojisi, espor, deneyimsel tasarım ve deneyimsel pazarlama alanları gelişim gösteriyor. Biz de tam olarak bu sebeplerden dolayı, 2019 yılında gerçekleştireceğimiz ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines kapsamındaki oturum başlıklarımızı bu alanlara odakladık. Dünyanın en büyük M.I.C.E medyalarıyla ve endüstri devleriyle partnerlik yapıyoruz. Bu da bizim tüm trendleri ve gelişmeleri yakından takip etmemize olanak sağlıyor. Dünyanın en ünlü markalarının yöneticilerini ve alanında uzman konuşmacıları, Türkiye M.I.C.E sektörünün profesyonelleri trendleri yakalayabilsin ve sektörün değişimine doğru şekilde hazırlanabilsin diye fuarımıza getiriyoruz. Global anlamda, M.I.C.E sektörünün değeri ve hacmi her yıl büyüyor diyebilirim. Etkinlik sektörü, tüm diğer sektörlere ve tüm markalara dokunduğu ve dünyadaki reklam anlayışı yavaş yavaş değişmeye başladığı için hacmini hızla büyütüyor. Özellikle, deneyimsel pazarlama alanının gelişimi, küçük ve büyük çaplı etkinliklerin markalar için önemini artırdı. Önümüzdeki yıllarda daha da büyüyüp gelişeceğinden eminim.

İnci Vardar Bize Ace of M.I.C.E fuarı ve ödül töreninden bahseder misiniz? Hedefleriniz ve katılım kriterleriniz nelerdir, süreçler nasıl ilerliyor?

Volkan Ataman Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük üçüncü kongre, toplantı ve etkinlik fuarı olan ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines’ın altıncısını “Connecting Dots” mottosuyla 20-22 Şubat 2019 tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi – ICC’de gerçekleştiriyoruz. Dünyanın dört bir yanından gelen M.I.C.E profesyonellerini ve M.I.C.E sektörünü bu yıl altıncı kez bir araya getiriyoruz. Türkiye M.I.C.E sektörünün uluslararası alandaki gelişimi ve pazar payının büyümesi adına şimdiye kadar birçok atılım gerçekleştirdik. Bu yıl yenilenen yüzümüzle sektörün geleceğine yön vereceğiz. Türkiye’nin en kapsamlı B2B etkinliği olan fuarımız, her yıl dünyanın dört bir yanından gelen M.I.C.E sektörünün lider firmalarını; kurumsal şirketler, dernekler ve M.I.C.E profesyonellerinden oluşan yerli ve yabancı satın alıcılar ile buluşturuyor. Ayrıca, isim sponsorumuz Turkish Airlines ile beraber yürüttüğümüz “Uluslararası Hosted Buyer Programı” için farklı ülkelerden gelecek 200 yabancı misafirimiz, 6. ACE of M.I.C.E. kapsamında katılımcı firmalarla B2B görüşmeler gerçekleştirecek. Etkili bir program düzeni çerçevesinde oluşturduğumuz online sistem üzerinden HB’ler ve fuar katılımcıları karşılıklı olarak randevu alabiliyor ve kendi isteklerine göre takvimlerini oluşturabiliyorlar. Her yıl 1000’den fazla profesyonel başvuru alan Hosted Buyer programı sürecinde detaylı bir filtreleme ve eleme süreci gerçekleştiriliyor ve süreç sonunda dünyaca tanınan 200 yabancı firma fuarda ağırlanmaya hak kazanıyor.

Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren, her yıl “en iyileri” belirleyen ve sektördeki firmalara prestij kazandıran bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. İlk günden beri amacımız, etkinlik endüstrisinin sürdürülebilir büyümesine yön vermek ve sektör paydaşlarında daha mükemmele ulaşma arzusunu yaratmak. Türkiye’nin ilk ve tek ödül gecesi olarak, sektörümüzün bilinirliğini artırıyor ve sektör profesyonellerinin tamamını bir araya getiriyoruz. ACE of M.I.C.E. Awards Kongre, Toplantı ve Etkinlik Ödülleri; Etkinlikler ve Etkinlik/Toplantı Yönetim Firmaları ödülü olmak üzere iki ana başlık ve 20 ayrı dalda değerlendiriyoruz. 19 Kasım’a kadar 2018 yılı boyunca gerçekleşmiş işlerin başvurularını kabul ediyoruz. Başvurular, 70 kişilik jüri heyeti tarafından oylanıyor. Gerçekleşen ilk elemeler sonrasında, her dalda belirlenen 3 aday, noter huzurunda jüri heyetine sunumlarını gerçekleştiriyor. Yapılan sunumlar ve oylamalar sonrasında belirlenen kazananlar, ACE of M.I.C.E. Awards’un görkemli töreninde kırmızı halı seremonisi, kokteyl-prolonge ve büyüleyici sahne şovları eşliğinde açıklanıyor.

İnci Vardar Önceki etkinliklerden nasıl sonuçlar aldınız, etkinlikler katılımcılara ne gibi faydalar sağladı?

Volkan Ataman 6 yıldır sağlam adımlarla büyüyen ve Türkiye M.I.C.E sektörünün tüm paydaşlarını bir araya getiren fuar, endüstrinin merkezinde bulunuyor ve sektörün tüm oyuncuları tarafından birleştirici bir unsur olarak kabul ediliyor. ACE of M.I.C.E. Exhibition by Turkish Airlines, sektörün tüm paydaşlarına geleceği birlikte şekillendirmek ve sahiplenmek için çok büyük bir fırsat sunuyor. 2018 yılında, fuarımıza 220 ulusal ve uluslararası firma stant alarak katıldı. 41 ülkeden 200 uluslararası ve 417 yerel Hosted Buyer (davetli satın alıcı) katılımcı firmalarla 3896 B2B görüşme gerçekleştirdi. Fuarımız kapsamında yer alan konferans programında ise 29 yerli ve yabancı konuşmacı 19 oturumda sunumlarını gerçekleştirdi. Bugüne kadar aralarında Rusya, Ukrayna, Çin, Kore, Kenya, İngiltere, ABD, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Çek Cumhuriyeti, Litvanya, Letonya, Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi ülkeler dahil olmak üzere 31 medya ve 18 endüstri partneriyle anlaşma sağladık ve her yıl çıtayı bir adım yükseğe taşıyoruz.

İnci Vardar Bu yıl altıncısını düzenleyeceğiniz Ace of M.I.C.E’ın bir fuardan çok daha fazlası olduğunu belirtiyorsunuz. Bu yıl bizi neler bekliyor?

Volkan Ataman Fuar kapsamında birçok farklı etkinlik gerçekleştiriyoruz. Açılış seremonisi, gala yemeği, Boğaz turu ve tüm sektörün her yıl dört gözle beklediği, artık bir marka haline gelmiş olan AMEzing Parti. Fuarımızın resmi açılış seremonisine; protokol, fuar katılımcıları, hosted buyer’lar, basın mensupları, iş, sanat ve cemiyet hayatından simalar katılıyor. Performans şovlarıyla başlayacak olan seremoni, protokol konuşmacılarının fuarı takdimleriyle devam ediyor. Etkinlik kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı sponsorluğunda düzenlenen gala yemeğinde ilgi çekici sahne şovları da yer alıyor. Hosted buyer ve katılımcıları aynı masa etrafında bir araya getirerek keyifli bir ortam sunan yemekte, fuar boyunca oluşturulan network’ün devamlılığı sağlanıyor. Fuarın ikinci günü olan 21 Şubat 2019 tarihindeyse, 41 ülkeden 1000’den fazla M.I.C.E profesyoneli muhteşem bir parti eşliğinde bir araya geliyor. Ulusal ve uluslararası hosted buyer’lar, katılımcı firmalar, konuşmacılar, uluslararası M.I.C.E dernek başkanları, basın mensupları, sanat, iş, cemiyet hayatı ve spor camiasından çok özel isimlerin davetli olduğu partide, video mapping şov, müzik grupları, DJ ve sürprizlerle dolu dans performansları eşliğinde davetlilere unutulmaz bir gece yaşatılıyor.

Türkiye M.I.C.E sektörünün tüm paydaşlarından destek bekliyoruz. Bu fuar bizim değil, Türkiye M.I.C.E sektörünün fuarı. Bu bilinçle kenetlenip hep beraber hareket edersek zirveye ulaşacağımızı düşünüyorum.

 

Senin için
Tümünü göster
Kraft Heinz cezbedici tatları yelpazesine katıyor

Kraft Heinz, Gigi Hadid’den ilham alan makarna votka sosu için...

Digitas, kız öğrencileri teknoloji alanına çekmek istiyor

Digitas UK kadınların teknoloji sektöründeki yerini, etkinliğini artırmayı hedefliyor...

DOOH, sosyal medyayı güçlendiriyor

Nörobilim çalışması, DOOH’un sosyal medyada ‘önemli değerleri ortaya çıkardığını’ gösteriyor...