artwork

Los Angeles strafor ve tek kullanımlık plastikleri yasakladı

2 ay önce

1

Los Angeles, sıfır atık şehri olma yolunda bir adım daha atarak strafor ve diğer tek kullanımlık plastikleri yasakladı. Yasak, şehrin 2050 yılına kadar sıfır atık statüsüne ulaşma hedefinin bir parçası.

Los Angeles yetkilileri, strafor ve diğer malzemeleri yasaklamak için oy kullandı. tek kullanımlık plastikler Perşembe günü “sıfır atık” şehir olma yolunda ilerliyor. Toplantıda hazır bulunan 12 belediye meclisi üyesi oybirliğiyle lehte oy kullandı. Şehrin yasağı, 2013 yılında yürürlüğe giren tek kullanımlık plastik poşet yasağındaki boşlukların kapatılması ve şehir departmanlarının şehir tesislerinde ve etkinliklerde sıfır atık elde etmesi için gerekliliklerin geçirilmesi de dahil olmak üzere iki başka yönetmeliğin kabul edilmesiyle geldi.

Strafor köpükler gibi ürünleri içeren polistirenler, çevre için en önemli zararlardan biri olarak görülüyor. Polistirenlerin en az 500 yıl olduğu tahmin edilen bir ömrü var. Hatta polistirenden yapılan ürünlerin yüzde 20’sinin çöplüklere bile gitmediği, bunun yerine Amerika Birleşik Devletleri’nde çöp olarak su kütlelerini kirlettiği tahmin ediliyor.

Bu yeni önlemlerin, Los Angeles’ın 2050 yılına kadar sıfır atık statüsüne ulaşma hedefinin bir parçası olduğu belirtiliyor. 23 Nisan 2023’ten itibaren, şehir genelindeki restoranlar, kafeler, perakendeciler, barlar ve diğer tesisler artık müşterilere polistiren sunamayacak.

Ancak, küçük işletmelere önlemleri uygulamak için fazladan hareket alanı ve ek bir yıl verilecek. Ayrıca yasadan; soğutucu kovalar, zanaat malzemeleri veya kasklar gibi uzun süreli kullanılabilecek ürünler muaf tutulacak.

Senin için
Tümünü göster
Disney ve Visa iş birliği yapıyor

Disney’in Visa ile iş birliği, kart sahiplerini Disney’in büyüsüne katılmaya...

Merkeziyetsiz Metaverse Deneyim Alanı: Otokoç Metazone

Türkiye’nin en büyük merkeziyetsiz Metaverse deneyim alanı Otokoç Metazone yeni...

Toyota CEO’su görevi bırakıyor

Toyota Motor Corp. Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Akio Toyoda’nın...