Lojistiğimiz önemli bir avantaj

“Marka yapısı da oluşturuyoruz, reklam filmi senaryosu da yazıyoruz, web sitesi de tasarlıyoruz… Görevimiz ihtiyacı somut bir şekilde teşhis etmek ve ona göre adımlarımızın yönünü belirlemek.”

İstanbul dışındaki ajansların sesine kulak verdiğimiz sayfamızın bu ayki konuğu, İzmir’de faaliyet gösteren Reklam Merkezi oldu. Ajans gerçekleştirdiği çalışmalarla son 7 senede; Kristal Elma, Kırmızı Ödülleri, Felis Ödülleri ve Effie Awards’tan toplam 37 adet ödül kazandı. 1983 yılından beri sürdürdüğü hizmetleriyle, bulunduğu şehrin lojistik avantajlarını kullanarak markalara birçok fayda ve kolaylık sağlamaya devam ediyor.

Meray Dağlı, Tunç Şardağ, Baran Ardağ, Duygu Özcan, Cansu Baturlar, Semih Talha Türk, Ekin Tozlu, Gökhan Erbaş, Semih Tozlu, Didem Erim, Hüseyin Ekinciler… 

Bilmeyenler için, ajans hakkında genel bilgilerle başlayalım.

Reklam Merkezi, 1983 yılında kurulmuş bir “tam hizmet ajansı”. Kurucuları aynı zamanda İzmir Reklamcılar Derneği kurucuları arasında da yer alıyor. Bu sene 34. yılını kutlayan Reklam Merkezi, İzmir merkezli olup ve ayrıca Ege Bölgesi’nin birçok ili dışında İstanbul, İzmit, Ankara, Balıkesir, Manisa, Gaziantep ve Mersin’deki çeşitli markaların iletişimlerini çizgi üstü ve çizgi altı olarak 360 derece kurgulayan ulusal bir yaratıcı ajans.

Müşteri ilişkileri grubundan stratejik planlamaya, yaratıcı ekipten (reklam yazarları ve sanat yönetmenleri), medya satın alma & planlamaya kadar farklı departmanları bünyemizde barındırıyoruz.

Ajans hangi alanlara yöneliyor, neler yapıyor?

Reklam Merkezi, markalarının ihtiyaçları doğrultusunda tüm alanlarda hizmet veriyor. Bunun içinde marka yapısı oluşturmak da var, reklam filmi senaryosu yazmak da var, web sitesi tasarlamak da… Bizim asli görevimiz ihtiyacı somut bir şekilde teşhis etmek ve ona göre adımlarımızın yönünü belirlemek.

İzmir’deki bir ajansın İstanbul’dakilere göre avantajları ve dezavantajları neler?

Bu soruyu 7 sene önce sorsaydınız yanıtımız farklı olurdu. 7 sene içinde ajans; Kristal Elma, Effie, Kırmızı ve Felis’te toplam 37 ödül kazandı. Bu sayede hangi seviyede iş ürettiğimizi, hangi ligde oynadığımızı daha net ifade etmiş olduk. Özellikle Kırmızı’da son 2 senedir konut ve turizm sektörlerinde ulusal ödülleri almak artık ajansın fiziksel olarak hangi şehirde olduğunun bir önemi kalmadığını herkese gösterdi. Bu sayede; “Reklam Merkezi İzmir merkezli ulusal, bağımsız bir ajanstır” diyebiliyoruz.

Avantajlarımızın temelinde lojistik yatıyor. İzmir özellikle İstanbul’a göre çok daha ufak bir şehir ve bu yakınlık bir projeyi ortaya çıkartan çözüm ortaklarının yakınlığını da beraberinde getiriyor. Bir örnek vermek gerekirse biz aynı gün içinde fotoğraf çekimi yaptırıp, işi tasarlayıp, onay alıp, ürettirip, kargolayabiliyoruz. Normalde en az 4 günlük bir operasyonu 1 günde çözüp markalarımıza zaman ve para kazandırabiliyoruz.

Bunun yanında; İzmir son zamanlarda insanların gözbebeği haline gelmiş durumda. Özellikle de otoban bitince bunu daha fazla hissedeceğiz. 2016 yılında İstanbul’dan İzmir’e 17.124 kişinin göç ettiğini, ulusal markaların merkezlerini İzmir’e taşımak için harekete geçtiğini görünce İzmir’in önündeki fırsat daha da netleşiyor.

Reklam Merkezi olarak çalışan bulmakta zorlanıyor musunuz, yeni iş arkadaşları alırken kriterleriniz neler?

Açıkçası bu sorunun cevabı bir önceki sorunun yanıtında saklı. Her ne kadar İzmir’deki üniversitelerin Güzel Sanatlar ve İletişim&Reklamcılık&Halkla İlişkiler Fakülteleri’nden çok yetenekli arkadaşlarımız mezun olsa da düne kadar ilk tercih İstanbul’da bir ajansta çalışmaktı. Şu anda gerek bizim gerekse İzmir’deki diğer ajansların ulusal başarılarını görünce bu işin burada da aynı seviyede yapılabildiğini görüyorlar ve burada kalarak şehre katma değer yaratıyorlar.

Bunun yanında İstanbul’da başlayan tersine göç sayesinde gerek network gerekse bağımsız ajanslardan çok sayıda iş başvurusu alıyoruz ve bu da bizi memnun ediyor. Portfolyo kalitesinin dışında hepsinde temel kriterimiz bir takım oyuncusu olmaları, işi 360 derece düşünmeleri ve ekibe rahat adapte olmaları.

Bundan sonrası için neler hedefliyorsunuz?

Bundan sonraki hedeflerimizde ilk olarak Türkiye’de hizmet verdiğimiz şehir adedini artırmak var. Anadolu’daki markalara katma değer sağlamak ve gelişimlerini görmek bizim için çok değerli. Diğer bir hedefimiz ise yurt dışında iş yapabilecek potansiyeli oluşturmak. Yarışmalar konusunda da artık globalde bir başarı getirmemiz gerektiğini düşünüyoruz.

Bu yazı ilk olarak Campaign Türkiye Temmuz 2017 sayısında yayınlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.