Site icon Campaign Türkiye

Logbar’ın seksist reklamı tepki toplamaya devam ediyor

Ili otomatik çeviri cihazının üreticisi Logbar, yarattığı bu ürünle övgüye layık görülse de ürünü tanıtmak için seçtiği yok “seksist” olduğu yönünde eleştirilere maruz kaldı. Japon teknoloji startup’ı olan Logbar için hazırlanan online reklam, tüketicilerin reklamın kaldırılması için dilekçe vermesi üzerine viral hale geldi.

“Kisses in Tokyo” isimli videoda, Logbar’ın Ili ismindeki, Çince, Japonca ve İngilizceye simültane tercüme yapabilen küçük, giyilebilir cihazı tanıtılıyor.

Videoki Dean isimli İngiliz adam, rastgele seçtiği Japon kadınların yanına gidiyor ve onları öpmek için ikna etmeye çalışıyor. Kadınları birçoğu bu durumdan rahatsız olurken bazıları da Dean’den kaçarak uzaklaşıyor.

Sosyal medya üzerinden eleştirilen video, birçok insan tarafından ürpertici, utandırıcı ve cinsel tacizi destekleyici olarak görüldü.

 

 

 

Bunun da ötesinde change.org üzerinden bu “seksist ve ırkçı” reklamın kaldırılması için dilekçe sunuldu ve sunulduğu anda 309 imza atıldı.

Yine de, reklamı eleştirenler aynı zamanda cihazın kendisine övgüde bulunuyorlar. Gaijin Pot tarafından ilk olarak Facebook üzerinden paylaşılan video 5 milyon izlenme ve 80 bin paylaşıma ulaştı.

 

 

Exit mobile version