artwork

Lions araştırması, yaratıcılığa olan güven eksikliğini ortaya koyuyor

11 ay önce

0

Araştırma, markaların yalnızca %12’sinin yüksek kaliteli reklam metinlerine yatırım yapmaktan son derece emin olduğunu ve ajansların yalnızca %8’inin markaları yatırım yapmaya ikna etmekten son derece emin olduğunu gösteriyor.2022 Lions Yaratıcılığın Durumu Araştırması’na göre; markalar ve ajanslar, finans direktörünü yaratıcılığa yatırım yapmaya ikna etme konusunda öz güvene sahip değil.
Pazarlamacıların %67’sinin, yaratıcılığı “iş dünyasında son derece değerli bir rekabet avantajı” olarak gördüğünü belirten rapora rağmen, markaların sadece %12’si finans direktörünü yaratıcılığa yatırım yapmaya ikna etme konusunda “son derece emin” hissetti.

Ayrıca, ajansların yalnızca %8’i müşterilerini yaratıcılığa güvenmeye ikna etme konusunda kendinden emin hissetti. Birçoğu, tam olarak güvenebilecekleri etkili bir fikir üretmek için zamanlarının olmadığını söyledi.

Çalışma, 102 farklı ülkeden 3.300’den fazla pazarlamacı, reklam yazarı, medya sahibi, teknoloji uzmanı ve yaratıcı eğitim kurumunun katıldığı global bir ankete dayanıyordu.

Ayrıca 50’den fazla global pazarlama şefi, reklam yazarı ve endüstri lideriyle yapılan röportajları da içeriyordu.

Raporda şunlar kaydedildi: “Yaratıcılık gereksinimleri muazzam bir şekilde arttı ancak bütçeler, zaman ve yaratıcı süreç işe uyum sağlayacak şekilde uyarlanmadı.”

Ocak ayında IPA ve ISBA, yüksek hacimli konkurların, ajans personelinin zihinsel sağlığı üzerindeki etkisini vurgulayan bir Pitch Positive Pledge oluşturmak için ortaklık kurdu.

Daha yüksek hızda daha fazla fikir üretme baskısı yaratıcılığa zarar verebilir. Smith, ajansların personeli tükenmişlikten nasıl koruyacağını öğrenmenin ve hem aratıcılığı teşvik etmek hem de zihinsel sağlığı korumak için en iyi çalışma ortamını nasıl yaratacağını anlamanın önemli olduğunu söyledi.

Bu yıl araştırma, hem markaların hem de ajansların listelerinin başında “marka oluşturma”nın olduğunu gösterdi. Bu, daha fazla risk almayı ve daha fazla “duygusal olarak bağlantılı yaratıcı çalışmayı” gerektiriyor.

Ankete katılan kişiler, bir markanın yaratıcı pazarlama yoluyla büyümeyi nasıl etkili bir şekilde gerçekleştirdiğini göstermek için eldeki başarı öykülerinin daha fazla vurgulanması ve daha fazla vaka çalışmasının olması gerektiğini söyledi.

Çalışma, yaratıcı bir başarı öyküsü örneği olarak Essity ve AMV BBDO London tarafından hazırlanan #Wombstories‘i kullandı.

Yaratıcı ortakların %86’sı, yetenek ve yaratıcı düşünceyi geliştirmenin önemli olduğuna inanıyor. Smith, bunu başarmanın anahtarının stratejiden geçtiğini söyledi ve şöyle devam etti: “Ajansların, yaratıcı bir fikrin bir iş sorununu nasıl çözeceğini iletmede daha iyi olması gerekiyor. Bu sadece fikrin ne olduğunu ve nasıl ayırt edici olduğunu iletmekle ilgili değil. Rakamlar üzerinde nasıl bir etkisi olacak?”

Rapor, yaratıcı güven eksikliği için dört temel çözümü özetledi:

  • Ajanslar, “pazarlama eğitimi almamış çok fazla paydaş” olduğunu söyledi. Karar verme sürecini basitleştirmek, güven duyacağınız yaratıcı bir fikir tasarlamak için daha fazla zaman anlamına gelir.
  • Açık görüşlü bir kültür yaratın. “Yaratıcılarının konumundan bağımsız olarak tüm fikirleri geçerli sayacak” bir ortam anahtardır.

  • Müşteriler, yaratıcı brief’ler yazma konusunda daha iyi hale gelmeli. Çoğu yaratıcı ajans, brief’lerin belirsiz ve ilham verici olmadığını düşünüyor. “Yaratıcı brief’in altında yatan stratejik noktaların daha iyi anlaşılmasını” istiyorlar.

  • Deneyi benimseyin. Birçoğu, güvenin fikirleri deneme yeteneğiyle birlikte geldiğini söyledi. Bir liderseniz, test etmeye açık olmak ve başarısızlığın bir öğrenme fırsatı olarak görüldüğü bir zihniyete sahip olmak için ekibinizi nasıl destekleyebileceğinizi düşünün.

Senin için
Tümünü göster
Depremzedelere destek için kime, nereye ve nasıl başvurabiliriz?

Depremin yıkıcı sonuçlarını biraz olsun hafifletmek için yardımda bulunabileceğimiz iletişim...

Amazon’dan Türkiye’deki deprem felaketi için yardım

Amazon, Türkiye’nin içinde bulunduğu doğal afet durumuna yardımcı olmak amacıyla...

Apple’dan Türkiye’ye destek

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen 7.7 ile 7.6 büyüklüğündeki...