artwork

Lenovo, Google’dan Motorola Mobility’yi satın aldı

10 sene önce

0

Lenovo, dün Google’dan Motorola markası ve bünyesindeki yenilikçi akıllı telefonları (Moto X, Moto G ve DROIDTM Ultra serisi) aldı.

Google ve Lenovo arasındaki bu anlaşma ile Lenovo, hızla büyüyen akıllı telefon pazarında da önemli ölçüde güçlenecek. Motorola’nın satın alınması ile Lenovo’nun özellikle Kuzey ve Latin Amerika ile Batı Avrupa’da akıllı telefon pazarındaki varlığının önemli ölçüde güçlenmesi bekleniyor.

Lenovo bu satın alma için Google’a 2,91 milyar Amerikan Doları ödeyecek.

Larry Page ve Yang Yuanqing

Google, bu satın alma sonrası Motorola Mobil patentlerini elinde tutacak ancak Lenovo, bu zengin patent portfolyosu ve diğer yaratıcı fikirlerin lisansını alacak. Ayrıca Lenovo, 2000’den fazla patentin yanı sıra Motorola Mobil markasının da sahibi olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Lenovo’nun CEO’su Yang Yuanqing “Simgeleşmiş bir markayı satın almak, yenilikçi ürün portfolyosu ve globalleşmiş eşsiz ekibi ile akıllı telefon sektöründe Lenovo’yu güçlü bir global rekabetçi konumuna getirecek. Lenovo olarak, satın almayla birlikte hızlı büyüyen mobil dünyada direkt olarak global bir oyuncu olma fırsatı elde ettik” dedi.

Google CEO’su Larry Page: “Lenovo, Motorola’yı önemli bir oyuncu haline getirecek uzmanlığa ve başarılı bir geçmişe sahip. Bu yeni hamle, android dünyasında akıllı telefon kulanıcıları için Google’ın kendisini yeniliklere adayacağına somut bir neden olacak” dedi.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Talon CEO’su Barry Cupples liderlik değişikliği nedeniyle istifa etti

Talon’ın kurucusu Eric Newnham ise Cupples’ın yerine grup CEO’su olacak...

McCann ve Grey London’da yeni atamalar gerçekleşti

McCann, Suresh Raj; Grey London’da ise Conrad Persons ile anlaştı...