Kurt Seyit’in reytingi düşük ama sosyal medyada birinci

TNS reytinglerinde beklenen performansı gösteremeyenKurt Seyit ve Şura” yayınlandığı ilk günden beri Salı geceleri sosyal medyada en çok konuşulan dizi olmaya devam ediyor. Dizinin dün gece yayınlanan 6. bölümünde Petro ve Seyit arasındaki soğuk savaş hızlanırken Rusya’daki iç savaşın yıkıcı etkileri de Şura ve Seyit’in aşkının önüne engeller koymaya devam ediyor.

Somera’dan gelen veriye göre sosyal medyada diziyle ilgili atılan mesajların içeriğine baktığımızda Seyit’in en yakınlarının öldürülmesinin izleyiciler üzerinde şok etkisi yarattığını görüyoruz. Türk dizilerinde senaryonun yavaş seyri göz önünde bulundurulduğunda Twitter kullanıcılarının bu kadar hızlı bir dönüşle Seyit’in en yakınlarının diziden çıkmasını beklemediğini görüyoruz. Diğer taraftan senaryonun çıkış noktası olan kitabı okuyan izleyiciler de bu gelişmeyi bekliyordu aslında. Bir bölümde bu kadar fazla karakterin aynı anda ölmesiyle diziyi elinde Twitter’la takip eden izleyiciler diziyi biraz da Game of Thrones’la ilişkilendirmiş. Dizide kullanılan #istanbuladoğru hashtag’yle atılan mesajlarda ciddi bir artış olduğu da göze çarpıyor. Karakterlerin oyunculuğu dışında dış görünüşüne dikkat eden kullanıcıların da Şura’nın saç modeli ve rengine de ciddi eleştiriler getirdiğini görüyoruz.

Somera’ya göre Kurt Seyit ve Şura’yı sosyal medyada yakından takip eden Kanal D’nin favori dizilerinden Küçük Ağa’nın başarısının arkasında 80’lerin ve 90’ların fenomen filmlerinden Sezercik serisine benzetilmesi yatıyor. Dizinin güzel, alımlı anne karakteri, yakışıklı kocası ve kimi zaman yaramaz kimi zaman büyüklere ders veren oğullarıyla senaryo Türker İnanoğlu’nun bizlere sevdirdiği hikayelerle örtüştürülüyor.

Game of Thrones’un tematik kanallardaki birinciliği kimseye bırakmadığı bu dönemde haber programları arasında 5N1K’nın üstünlüğü de 15 Nisan Salı gecesine damgasını vurdu.

15 Nisan Salı gecesinin sosyal medya reyting infografiği şöyle:

 

 

 

Sıralamanın devamı için www.somera.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.