Kültürel gelişime odaklanıyoruz

Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olarak, ülkemizin enerji ihtiyacını kesintisiz karşılamanın yanı sıra toplumsal sorumluluklarımızın bilinciyle faaliyet gösteriyoruz. Parçası olduğumuz Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un “Ülkem Varsa Ben de Varım” sözünden hareketle, kurumsal sorumluluk çalışmalarımızı çevre, eğitim, kültür-sanat ve spor başlıkları altında sürdürüyor; sanayideki gücümüzü ve kaynağımızı kurumsal vatandaş olma ilkesiyle toplumsal gelişimi destekleyecek projelere aktararak katma değer yaratıyoruz.

“Enerjimiz Sanata”: Arter

Bir Vehbi Koç Vakfı kuruluşu olarak 2010 yılında açılan ve 2019 yılında Dolapdere’deki binasına taşınan Arter’in, 5 yıl süreyle kurumsal sponsorluğunu üstlendik. 

Pandemi döneminde sanatsal faaliyetlerin bir süreliğine ertelenmesi ve ziyaretlerin yerinde yapılamaması nedeniyle, çevrim içi etkinliklerle müze ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. 23 Nisan’da rafinerilerimizin bulunduğu İzmit, İzmir, Batman ve Kırıkkale illerinde ortaokul düzeyindeki binlerce öğrenciye sanal tur eşliğinde özel bir etkinlik programı hazırladık. Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kapsamında ve öğrencilerin ders saati dahilinde, öğretmenlerin öncülüğünde özel bir video gösterimi ile öğrencilere müzeyi tanıttık. Öğrenciler, her bir çağdaş sanat eseri ile birlikte hayal dünyalarında yolculuğa çıkarak çağdaş sanatın soyut düşünme yöntemlerini deneyimlediler. Bu etkinlikle çocukların sanatla bağ kurmalarına, çağdaş sanat eserlerini tanıyarak kelime dağarcıklarını genişletmelerine katkı sağlamaktan mutluluk duyuyoruz. 

Arter herkes için erişilebilir, canlı ve sürdürülebilir bir kültür ve yaşam platformu olmayı hedefliyor. Gençlerin ve çocukların sanatla özgürce buluşabileceği bir ortam sunan Arter sergileri, Tüpraş’ın da desteğiyle perşembe günleri her yaştan izleyici için ücretsiz olarak gerçekleşiyor. 24 yaşın altındaki gençler ile Arter Beraber üyeleri, sergileri ücretsiz ziyaret edebiliyor.

Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler 

Dünyaca tanınmış piyanistlerimiz Güher-Süher Pekinel’in 50 yıllık deneyim ve vizyoner birikimlerini gençlere aktarma hedefiyle başlattığı “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesine 2013 yılından bu yana destek sağladık.

12-23 yaş aralığındaki üstün yetenekli gençler, burs kapsamında en kaliteli enstrümanlarla, dünyanın en prestijli müzik okullarında, kendi alanında uzman eğitmenler eşliğinde gelişim ve eğitim imkânı elde ettiler. 

“Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” programında bugüne dek 23’ü üstün yetenekli olmak üzere 34 öğrenciye eğitim sağlandı. Pandemi döneminde “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” projesinin yetenekli bursiyerlerinden Tolga Atalay Ün dijital platform üzerinden canlı konser verdi.

Anadolu Uygarlıkları Serisi

2011 yılından bugüne Yapı Kredi Yayınları iş birliğiyle başlattığımız ve bugüne kadar başarıyla sürdürdüğümüz Anadolu Uygarlıkları Kitap dizisi projesi kapsamında, 9 kitap yayımladık. Projenin ilk kitabı olan, “Urartu- Doğu’da Değişim” ile başlayan serimiz; Hellenistik ve Roma dönemi, Asurlular, Persler, Hititler, Frigler ve Karialılar dönemini kapsayan eserleriyle Anadolu uygarlıklar tarihine ışık tutmaya devam ediyor. 

Türkçe ve İngilizce olarak yayımlanan kitaplar, Anadolu uygarlıklarına olan ilgiyi artırırken, ülkemizin ve dünyanın arkeolojik ve tarihi geçmişi anlamında da bugüne kadar yapılmamış araştırmaları okuyucularına sunuyor. Toplam 12 kitap olarak hedeflediğimiz seride, önümüzdeki dönemde 3 kitabımızı daha okuyucularla buluşturmayı hedefliyoruz. 

İstanbul Tiyatro Festivali

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali’nin, Koç Holding Enerji Grubu şirketleri Aygaz, Opet ve Tüpraş olarak 16 yıldır destekçisiyiz. 24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım – 28 Aralık 2020 tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluştu. Festival kapsamında 14 fiziki ve 11 online yapım sahnelendi. 2020 yılında festivalin fiziki gösterileriyle yaklaşık 2.500 kişiye, online gösterileriyle de 13.000’i aşkın kişiye ulaşıldı.

Kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarını Koç Holding’in genel yaklaşımı çerçevesinde oluşturmayı sürdüren Tüpraş, önümüzdeki dönemde de kültür sanat faaliyetleri alanında ülkeye ve topluma duyarlı öncü ve örnek çalışmaların içinde yer almaya devam edecek.

Tüpraş

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 113. sayısında yayımlanmıştır.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.