artwork

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali 25-28 Eylül’de

10 sene önce

0

Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen; Türkiye’nin ilk yaratıcılık yarışması Kristal Elma bu yıl 25’inci kez sektör temsilcileri ile buluşmaya hazırlanırken, sektörün yaşadığı değişme paralel olarak yenileniyor.

Kristal Elma’nın 25’inci yılında geçireceği değişim ve reklam sektörünün ülkemizde ulaştığı son nokta; Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Üner, Asbaşkan Kayhan Şardan, Genel Müdür Ayşegül Molu ve organizasyon komitesini temsilen Lift Content Factory Kurucusu ve Campaign Türkiye Yayıncısı Ömer Erdem’in katılımlarıyla düzenlenen bir basın toplantısında paylaşıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Üner, son yıllarda reklamcılık sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak, Kristal Elma’nın da bir yenilenmeyi hak ettiğine dikkat çekti. Üner konuşmasında;Türkiye ekonomisinde son dönemde yaşanan istikrar ve büyümeye paralel olarak, pazarlama iletişimi sektörünün yaratıcı ajanslarından, outdoor mecraya, reklamvereninden dijitaline, tüm tarafları ile yaklaşık 3,5 milyar USD büyüklüğüne ulaşan bir ekosisteme dönüştüğünü görüyoruz. Bu gelişen pasta içinde bugün 25 bin olan reklam veren marka sayısınınsa kısa sürede 40 bine yükselmesini sektör olarak hedeflemekteyiz. Bu hedefimizi gerçekleştirebilmek için de 25. Kristal Elma’nın ana temasını ‘Fark Yaratmak’ olarak belirledik. Bu ana temayla; markaların rekabetçi yaratıcılığın gücünü kullanarak güçlenmelerini ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu vesile ile Türkiye’yi yaratıcılık alanında bir çekim merkezi haline getirme amacındayız. Sürecin ilk adımı olarak da; İstanbul’u Yaratıcılığın Davos’u ilan ediyoruz. Bu kapsamda; Kristal Elma’nın 25’inci yılında, onu tek gecelik bir ödül formatından çıkararak, tüm paydaşların etkileşim halinde olacağı, en büyük sermayemiz gençlerimize de yatırım yapan 4 günlük bir festivale dönüştürme kararı aldık, adını da ‘25. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’ olarak belirledik.

Pazarlama dünyasının, dijital dünyanın, medya dünyasının fikir önderlerini, uluslararası iletişim gruplarının değerli beyinlerini, dünya çapında markaların üst düzey yöneticilerini İstanbul’a davet ederek, Türkiye ve çevre ülkelerde benzeri görülmemiş bir mozaiği 25-28 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da hedef kitlesi ile buluşturacağız. Festivalimize; ‘Yaratıcılığın Davos’u’ olarak ilan ettiğimiz ve DNA’sı nedeniyle Avrupa’nın özellikli bölgelerinden biri olan İstanbul’un ev sahipliği yapmasından mutluluk duyuyor ve bölge ülkelerden gelecek misafirlerimizi festivalle birlikte İstanbul’da sonbaharın keyfini çıkarmaya davet ediyoruz” dedi.

Jüri Başkanı: Ali Taran

Konuşmasında bu yıl 25’inci kez sahiplerini bulacak Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri hakkında da bilgi veren Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alper Üner, jüri başkanını  açıkladı. Üner, “25’inci yılında Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri’nin jüri başkanını da belirledik.  Sektörümüzün duayenlerinden sevgili Ali Taran’a teklifimizi götürdük. Kendisi de jüri başkanlığı görevini severek kabul ettiğini bizimle paylaştı. 25.Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri jüri başkanımız; Ali Taran oldu” şeklinde konuştu.

Alper Üner, Ayşegül Molu, Ömer Erdem

Kristal Elma Organizasyon komitesini temsilen söz alan Lift Content Factory kurucusu Ömer Erdem ise konuşmasında festivale ilişkin detayları paylaştı. Festival faaliyetlerinin “Gelişim, İlham, Etkileşim ve Kutlama” alt başlıklarında gerçekleştirileceğini belirten Erdem, yaklaşık 5 bin kişilik bir katılımın hedeflendiğini ifade etti. Ömer Erdem konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kristal Elma Yaratıcılık Festivali için Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nün her alanını kullanarak, 4 gün boyunca  mekanı reklam, pazarlama, medya ve iletişim endüstrisinin buluşma noktasına dönüştürmeyi amaçlıyoruz. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali kapsamında konferanslar, seminerler, paneller, çalışma atölyeleri, master class eğitimler, gösterim ve sergiler dahil olmak üzere 60’ın üzerinde etkinlik düzenlemeyi planlıyoruz. Sundukları içerik ve ilham verici konuşmalarıyla Türkiye’de yaratıcılığın kalite çıtasının yükselmesine katkı sağlayacak 40’tan fazla yabancı konuşmacının festivalde yer almasını öngörüyoruz.

Öte yandan, sektörün tüm unsurlarını bir araya getiren bir endüstri fuarının etkinliğin merkezinde yer alacağını vurgulamak istiyoruz. Kristal Elma Yaratıcılık Festivali’nde sadece reklam sektörü profesyonellerinin değil, marka ve reklamveren dahil olmak üzere iletişim endüstrisinin tüm temsilcilerini buluşturacak bölgesel bir networking platformu olması için planlama yapıyoruz. Festivalin son günü Future 25 Günü olarak, yaratıcı endüstrinin geleceğini şekillendirecek olan üniversite öğrencilerine ayrılacak. Tam günlük eğitim kampında geleceği tasarlayacak genç katılımcılar ile sektörün önemli temsilcilerini ve ismi ‘yaratıcılık’ ile özdeşleşmiş olan reklamcıları bir araya getireceğiz. Biletlerimiz; Black, Platinium, Gold, Silver, Young, Student ve Future25 olmak üzere toplam 7 kategoride olacak ve Mayıs ayından itibaren internet sitemiz kristalelmafestivali.com adresinden satın alınabilecek.”

Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri ise festivalin ikinci ve üçüncü günleri olan 26 ve 27 Eylül tarihlerinde sahiplerini bulacak.  25. Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması için başvuru tarihleri Mayıs ayı içinde açıklanacak.

 

 

Senin için
Tümünü göster
Küresel pazarlama endüstrisi 2023 DEI Census’u başlatıyor

Pazarlama uzmanları, anonim olarak 15 dakikalık anketi dolduruyor ve iş...

Küresel Agency of the Year’da Türkiye

Campaign Küresel Agency of the Year kısa listesinde Türkiye’den isimler...

Küresel Agency of the Year kısa listesi açıklandı

Aday ajanslar arasında VMLY&R, Åkestam Holst NoA, Oliver, Wavemaker ve...