Kristal Elma Yaratıcılık Festivali 2017 başladı

Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenen Kristal Elma Festivali 2017, birinci gününde; marka, medya, reklam ve tüm yaratıcı endüstri mensuplarını “İnsanlık için Yaratıcılık” teması çerçevesinde buluşturdu. Festivalin açılış konuşmasını yapan Reklamcılar Derneği Başkanı Nil Bağcıoğlu, “Bilimden sanata, iş dünyasından akademik dünyaya her alanda yaratıcılığa ihtiyacımız var. Yaratıcılık yaşamı güzelleştirir, anlam katar, ilham verir. Einstein’ın dediği gibi, yaratıcılık bulaşıcıdır…” dedi.

Sözlerine “Kristal Elma’nın meselesi olan bir festival olmasını istiyoruz” diye devam eden Bağcıoğlu, şöyle konuştu: “Sektörümüzde çalışanların da dünyayı daha yaşanası bir yer yapmak için, bir meseleleri olmasını arzu ediyoruz. Çevre veya eğitim, göçmenler veya dezavantajlı gruplar… Kristal Elma Festivali’nde en değerli alanlardan biri Açık Açık STK Koridoru. Çalışanlarımıza ‘meselenizi bulun’ diyoruz, ‘Gidin STK’ları tanıyın, meselenizi sorgulayın, onlara el verin…”

Kristal Elma Yaratıcılık Festivali 2017’nin basın toplantısı bu sabah gerçekleşti.

Bağcıoğlu: Kristal Elma markası ciddi bir başarıdır

Sponsorlar dışında festival ekibinin 98 kişi olduğunu da belirten Bağcıoğlu, “Dev ve inançlı bir aileyiz. Kristal Elma’ya, sektörümüzün bu değerli markasına hizmet etme bilinci içindeyiz. Festivali’nin 5. yılını, yarışmanın da 29. yılını kutluyoruz. Bir STK’nın bunca yıl etkinlik yapması ve bir marka yaratması ciddi bir başarıdır. Emek vermiş, gelmiş geçmiş tüm yönetimlere profesyonellere, sponsorlara yürekten teşekkür ediyoruz” dedi.

İlk gün yerli ve yabancı 61 konuşmacı sahne aldı

Festivalin ilk gününde, farklı sektörlerden, iş kollarından yerli ve yabancı konuşmacılar “İnsanlık için Yaratıcılık” teması çerçevesinde katılımcılarla deneyimlerini ve vizyonlarını paylaştı. Bir “insani marka” olarak kurduğu “ADIFF” aracılığıyla mültecilere kendi tasarladığı çadıra dönüşen ceketleri bağışlayan moda tasarımcısı Angela Luna ile İtalya’nın ödüllü gazetecisi, çatışmaların sona erdirilmesinde kadınların ve kız çocuklarının eğitiminin kilit rol üstlendiğini savunan Hayfa doğumlu Rula Jebrael’in konuşmaları büyük ilgi çekti. Fütürist Nörobilimci Dr. Shafi Ahmed, Araştırmacı Henry Tucker, Ayşe Tükrükçü, Doç Dr. Itır Erhart, Prof. Dr. Selçuk Şirin ve Instagram’dan Donald Mac Manus gibi isimlerin yaptıkları konuşmalar alkışlarla karşılandı. Aamir Khan, yeni filminin tanıtımı yanında sosyal girişimlerini de paylaştı.

Kristal seçki ilgiyle izlendi

Festivalin ilk gün katılımcıları; Kara Atlas belgeselini, Cate Blanchett’in 13 ayrı karakteri canlandırdığı Manifesto’yu, mülteci kampında öğretmen olarak görevlendirilen 17 yaşındaki bir genç kızın derin iç çatışmalarını aktaran Miral’i, farklı mahallelerden yedi kedi karakterinin hikayesinin anlatıldığı Türk filmi Kedi’yi izleme fırsatı buldu.

Katılımcılara farklı deneyimler yaşatmak ve daha önce çalışma fırsatı bulamadıkları bir alan hakkında fikir vermek için düzenlenen atölye çalışmaları da meraklılarının ilgi odağı olmayı başardı.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.