Site icon Campaign Türkiye

Kristal Elma Nostalji: Yaratıcılık hiç olmadığı kadar değerli

Leo Burnett Worldwide CEO’su Tom Bernardin, yaratıcılığı yaptıkları işin merkezine oturtarak reklamverenlere değer sağlamayı amaçladıklarını söylerken, “Yaratıcılık her zaman değişime gebe. Verimi insan davranışındaki değişimi izleyip dijital dünyayı bilen isimlerle çalışarak artırıyoruz” diyor.

Reklam dünyasının en köklü ajanslarından biri olan Leo Burnett Worldwide’ın CEO’su Tom Bernardin, Kristal Elma Festivali’nin merakla beklenen konuşmacıları arasındaydı. Oturumunda, müşterilere katkı sağlayan kampanyaların nasıl yapılabileceğini anlatan Bernardin, yaratıcılığın sürekli bir değişim ve adaptasyon ihtiyacı olduğunu söylerken, dijital dünyanın getirilerinin çok fazla olduğunu ve bu adaptasyon alışkanlığı dolayısıyla 80 yıllık ajansın her yıl gelecek için planlar yaptığını söylüyor. Amaçlarının popülist bir yaklaşımla konuşulmak ve reklamını yaptıkları ürünlerin satışını artırmak olduğunu söyleyen Bernardin, Leo Burnett İstanbul’un geçen yıl çok konuşulan kampanyası Duyan Eller’i çok sevdiğini söylerken yakın zamanda Leo Burnett tarafından satın alınan Voden’in MasterCard için yaptığı kampanyaların son dönemde favorileri arasında olduğunun altını çizdi.

Bernardin, teknoloji sayesinde dünyanın farklı noktalarında geliştirilen kampanyaların kısa bir sürede viral olduğunu söylerken bunun büyük bir avantaj olduğunun altını çiziyor.

İş odaklı olduğunu ve amaçlarının iş yapmak olduğunu hem oturumunda hem de röportajdan önceki kısa sohbetimizde ifade eden Bernardin, Kristal Elma Festivali için, “Bu tür etkinliklerde eğlence ve parti ön planda olur ama İstanbul’da iş yapışa odaklanılması ve iş odaklı yaratıcılığın ön plana çıkmasını çok sevdim” diyor.

Yiğit Can Kaytmaz Yaratıcılık tarih boyunca nasıl evrildi ve şu anki durumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tom Bernardin Yaratıcılık konusunda son dönemde yaşanan en büyük değişim, müşterinin yaratıcılığa verdiği değerdir. İş aletleri sadece veriyle değil, dijital dünyadaki temas noktalarıyla yükseliyor. Bunu da yaratıcılıkla sağlayabiliyorlar. Yani diyeceğim o ki yaratıcılık daha önce hiç olmadığı kadar değerli. Bizim işimiz yani yaratıcılık, sürekli adaptasyon ve sürekli değişime gebe. Biz yaratıcılığı merkeze alarak müşterilerimizin iş yapış biçimlerini yükseltmeye çalışıyoruz. İnsan davranışının değişimini ve yaratıcılığı merkeze koyarak, dijital dünyayı bilen isimlerle birlikte çalışarak verimi artırma amacındayız.

Yiğit Can Kaytmaz Oturumunuz oldukça kalabalıktı, bu kadar geniş kitleler bekliyor muydunuz?
Tom Bernardin Oturum çok iyiydi. Salon çok kalabalıktı ve işin daha da güzel kısmı, salondaki insanların büyük çoğunluğunu yaratıcılığın gücünün farkına varmış olan gençlerin oluşturmasıydı. İnsanlar balkonda ve yerlerde oturuyorlardı ve çok iyi bir enerji vardı. Biz 80 yaşında bir ajansız ama her zaman ileriye bakıyoruz ve gelecek yıl ne yapacağımızı düşünüyoruz. Hem ajansımızı hem de birlikte çalıştığımız markaları nasıl geliştirebileceğimizi ve onlara nasıl katkılar sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bir diğer açıdan söylemek gerekirse, bizim ruhumuz oturumdaki katılımcılarda da vardı, bunu görebilmek oldukça hoş bir deneyimdi.

Yiğit Can Kaytmaz Leo Burnett’in Humankind felsefesinden bahsedelim biraz da. Zaman içerisinde Leo Burnett bu felsefeyle örtüşen ne gibi hamleler yaptı?
Tom Bernardin Humankind, çok önemli bir felsefe bizim için. Günümüzün sorunlarını ve müşterilerimizin sorunlarını düşünürsen eğer, onların işlerindeki en büyük sorunları ürünlerinin satışının düşük olmasından kaynaklanıyordur.

Çözümün merkezinde Humankind felsefemiz var. İnsanlar ve davranışlar var oluştan beri var. İnsanlar ve davranışları anlarsak, müşteri-marka-ürün-amacını anlayabiliriz ve bu sayede yaratıcılığı kullanarak doğru noktada duruma müdahale edebiliriz. İnsanlarla yeterli etkileşim sağlayabilirsek bu popülist bir hamle olur. Ve popülizm de insanların markanızı beğendiğini, satın aldığını gösterir. Bu da satışları yukarı çıkaran bir unsur.

Yiğit Can Kaytmaz Türkiye’de JWT’nin operasyonları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tom Bernardin Burada Leo Burnett’in Samsung için yaptığı Duyan Eller işini sunumumda da gösterdim çok güzel bir iş. Burada yapıldı, bir anda viral oldu ve bir fark yarattı. Bir diğer güzel iş de yakın zamanda bünyemize katılan Voden’in yaptığı bir kampanyaydı. Voden fantastik bir ajans ve MasterCard için yaptıkları kampanya inanılmaz bir başarı göstererek bir anda viral olmayı başardı, tüm dünya bu kampanyayı izledi. Bu işten dolayı çok gururlu olduğumu söylemem gerek.

Yiğit Can Kaytmaz Kristal Elma Festivali’ne bu yıl ilk gelişiniz, Festival alanını nasıl buldunuz? Alanı gezme ve oturumlara katılma fırsatınız oldu mu?
Tom Bernardin Festival alanını gezdim ve burada konunun tamamen yaratıcılık odaklı olması müthiş bir şey. Yaratıcılığın ne kadar önemli olduğunu ve işlerin yapılışına nasıl katkı sağladığını söylemiştim az önce.
Bu festivalin sevdiğim bir diğer yanı da partilerin geri planda olması. Çünkü biz burada ciddi bir iş yapıyoruz ve benzer etkinliklerde partiler ön planda oluyor. Fakat burada öne çıkan nokta iş odaklı yaratıcılık oldu. Konuşulan konular ve yaratılan networking ortamı amaçla çok uyumluydu. Bunu oldukça beğendiğimi itiraf etmem gerek.

Exit mobile version