Kristal Elma Nostalji: Vedat Uygun

Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Vedat Uygun, Kristal Elma Festivali’nin yıllar içerisindeki dönüşümünü anlattı.

Her geçen yıl festivalden daha fazla verim ve daha fazla keyif aldık

Kristal Elma Ödülleri, Türkiye’nin en önemli reklamcılık, iletişim ve yaratıcılık aktivitelerinden birisidir. Bu törenleri uzun yıllardan beri takip ediyorum. Bu ödül törenleri, maalesef yıllar boyu çeşitli formatlara, çeşitli kılıklara girdi. Önceleri siyah elbise kodlu resmi törenler yapılırken, zaman içinde çeşitli formatlar değiştirerek, çılgın disko partilerine kadar evrildi. Bu değişimler, bir geliştirme yönünde değil, Reklamcılar Derneği’nin o dönemdeki başkanının veya yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda yapılıyordu.

Projeye gözümüz kapalı girdik

Sevgili Ömer Erdem farklı bir projeyle geldiğinde çok hoşuma gitmişti. Vizyonu, Kristal Elma Ödül Töreni’ni bir festivale devşirmek, dünyadaki diğer örnekleri gibi kalıcı ve etkili hale getirmekti. Anlattığında proje hoşumuza gitti. Ancak projeyi bize getirdiğinde, önümüzde dört ay gibi kısa bir süre vardı. Bu süre içerisinde bu projenin gerçekleşmesinin çok zor olduğunu düşünüyorduk. Sevgili Ömer’e bu sürede “Yetiştiremezsin” diye uyarıda bulundum. Çünkü proje oldukça kapsamlıydı. Sonuçta bizi ikna etti, kendisine ve ekibine çok güvendik. Projeye gözümüz kapalı girdik.Proje kalıcı, etkili ve hedef kitlemize yönelik sponsorluk stratejimize çok uygundu. Ülkemizin iletişim ve yaratıcılık camiasının hemen hemen tümünü kapsayan böyle bir etkinlikte olmayacaktık da nerede olacaktık?

Vedat Uygun, Ömer Erdem, Haluk Mesci, Kurtcebe Turgul…

Mucizeler yaratıldı

Sonuçta Ömer Erdem liderliğinde Lift ekibi ilk festivali mucizeler yaratarak, başarıyla gerçekleştirdiler. Bu dönemki Reklamcılar Derneği Başkanı Sayın Alper Üner’in de katkı ve vizyonu ile festival yıllar içinde olgunlaştı. Her geçen yıl festivalden daha fazla keyif ve daha fazla verim aldık. Ancak üzülerek söylüyorum ki başta da söylediğim gibi, yine bir yönetim değişikliğinde format tekrar değişti. Halbuki bu tür festivaller yaş aldıkça olgunlaşır, gelişir, dünya çapında bir organizasyon haline gelir. Maalesef bunun olmasına müsade edilmedi. Hayırlısı olsun.

Bu içerik ilk olarak Campaign Türkiye’nin 82. sayısında yayımlandı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.