Kristal Elma Nostalji: Duygusal içgörüyle sihirli an yaratılır

Son yılların en çok konuşulan kampanyalarından biri Ogilvy&Mather’in British Airways için hazırladığı Magic of Flying işiydi. Dijital ve açıkhavayı harmanlayarak, ufak çocukların havada gerçekten yol alan uçakları işaret ettiği kampanya, başta Cannes Lions Yaratıcılık Festivali ve D&AD olmak üzere birçok etkinlikten ödülle döndü. Modern reklamcılığın öne çıkan örneklerinden biri olan kampanyanın arkasındaki isim Ogilvy&Mather Kurucu Ortağı ve İnovasyon Direktörü Jon Andrews ve Clear Channel Outdoor Dijital ve Kreatif Global Direktörü Keith Nilsen kampanyanın detaylarını Festival’de anlattı. Oturumun ardından Campaign Türkiye çadırına gelen ikili, açıkhava mecrasının hala tam randımanlı olarak kullanılamadığını söylerken teknolojinin görünmez kılınması durumunda başarının katlanacağının altını çiziyor.

 

Campaign Türkiye Magic of Flying’den bahsedelim. Size brief geldi vesonrasında nasıl bir süreçten geçtikampanya?

Jon Andrews Kızlarım bir gün bahçede oynarken onların uçakları birbirlerine gösterdiklerini fark ettim ve o anda fikir oluştu. Açıkhavada bunu nasıl yapabiliriz diye düşündük. British Airways, insanlara, havayolu şirketinin premium hissini ve uçmanın verdiği sihir hissini yaşatmamızı istedi. Bu da tam denk geldi. British Airways’in Heathrow’dan kalkan uçaklarını göstermek çok iyi bir fikirdi üstelik uçuşların frekansı da kampanyayla oldukça uyumluydu. Kısa sürede hayata geçirdik.Keith Nilsen Ogilvy ile daha önce benzer çok risk aldık. Ogilvy akıllarındaki bütün çılgın fikirler için bize başvuruyor. Dijitalde 15 yıldır çalışıyorum ve ortaya çıkan konseptlerde hiçbir zaman verimsiz bir sonuç çıkarmadık.

Keith Nilsen Ogilvy ile daha önce benzer çok risk aldık. Ogilvy akıllarındaki bütün çılgın fikirler için bize başvuruyor. Dijitalde 15 yıldır çalışıyorum ve ortaya çıkan konseptlerde hiçbir zaman verimsiz bir sonuç çıkarmadık.

Campaign Türkiye Açıkhavada dijitalin ve teknolojinin avantajları nelerdir?
Keith Nilsen Temelde dijitalin büyümesi olağanüstü. Bu trend küresel bir boyutta seyrediyor. Açıkhavada yatırımlar dijitale kayıyor. Müşterilerimizin büyük çoğunluğu hala dijitali yayın yapma aracı olarak görüyor. Bizim amacımız yaratıcı işler çıkarmak. Açıkhavada dijitali dijital yapan üç unsur var: Özel bir konum, sistemi çalıştırabilecek bir motor ve veriyi dışarıdan alarak güncellemeleri yapabilecek bir sistem. Bu üçünü bir araya getirdiğinizde, Jon’un British Airways işinde yaptığı gibi, sihri yaratmış oluyorsunuz.

Jon Andrews Teknoloji çok karmaşık bir şey olabilir. Teknolojiyle harika şeyler yapabilirsiniz orası doğru, fakat bence eğer teknolojiyi görünmez kılarsanız, yaratıcı bir fikre ve duygusal içgörüye konuşulan sahipseniz, işte o zaman insanlar için sihirli anlar yaratabilirsiniz. Tabii arka planda da çok çalışmak gerekiyor.

Keith Nilsen British Airways işi gibi üst düzey kampanyaların yapım süreci uzun. Örneğin bu projenin konsept halinden son haline gelmesi nereden baksanız 8-9 ay sürdü. Bu kadar basit gözükmesi çok güzel. Basit görünüyor ve teknoloji geri planda kalıyor. İnsanlar buna benzer kampanyaların dört haftada tamamlanmasını istiyor ama bu imkansız bir şey. Bir kampanyayı öldürecek en önemli unsur zaman. Her zaman daha fazla para bulabilirsiniz fakat ihtiyacınız olan zamanı elde edemezsiniz.

Campaign Türkiye Sizce açıkhava mecrası tam randımanlı kullanılıyor mu?

Keith Nilsen Araştırmalar ışığında henüz mecranın ve dijitalin potansiyelini tam kullanamıyoruz. Fakat benim esas görmek istediğim şeyler açıkhava mecrasının akıllı sonuçlar üreten kampanyalara imza atmasıdır.

Campaign Türkiye Magic of Flying birçok ödül de kazandı. Sizin için ödüllerin anlamı nedir?

Jon Andrews Ben işin kreatif tarafındayım, o yüzden ödüller benim için çok önemli. İnsanlar ödül almayı önemsizleştiriyor ama Cannes ve D&AD gibi etkinliklerden ödül almak çok güzel bir şey. Ödüller sizin arkadaşlarınız ve sizin saygı duyduğunuz isimler tarafından veriliyor ama kazanmak çok önemli.

Campaign Türkiye Kristal Elma Festivali hakkında ne düşünüyorsunuz?
Keith Nilsen Jon henüz gelebildi o yüzden çok gezemedi ama ben pazar gününden beri buradayım. Festival alanını gezme fırsatım da oldu ve çok etkilendiğimi söylemeliyim. Atmosfer harika, çok yaratıcı ve ilginç insanlarla tanıştım.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.