artwork

Kripto paralara olan ilgi artacak

1 sene önce

0

Metaverse kavram olarak yakın zamanda popülerleşmeye başlamış olsa da özellikle oyuncuların aşina olduğu bir kavram olduğunu söyleyebiliriz. Metaverse’ü basitçe gerçek dünyada yaptığınız aktiviteleri, sanal dünyada yapabildiğiniz sanal hayat olarak tanımlayabiliriz. Blok zinciri, sanal dünya ve 3. boyut deneyimini bir araya getiren metaverse, son dönemde oldukça popüler hale geldi. Dijital dünya deneyimini yaşamak isteyen pek çok kullanıcı, blok zinciri destekli sanal dünyalara dahil oluyor. Sanal dünyada arsa satın almak, ev yapmak ya da sanal bir şehirde gezinmek yeni bir kavram değil ancak satın aldığınız arsanın ve yaptığınız evin sahipliğini blok zincirine yazmak metaverse’ü daha cazip kılıyor. 2021 yılında benzerlerini gördüğümüz marka etkinlikleri, önümüzdeki dönemde büyük markaların da katılımıyla artacaktır.

Blok zinciri destekli metaverse’lerde yaşam kurabilmek ve sürdürebilmek için de tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi paraya ihtiyacımız var. Her ülkenin kendi para birimi olduğu gibi her sanal dünyanın da kendi para birimi hatta birden fazla kripto varlığı bulunuyor. Sanal dünyadaki ürünleri satın almak, sahip olduğunuz ürünleri takas edebilmek için dijital hayatınızı kurduğunuz sanal dünyanın parasına sahip olmalısınız. Sanal karakterinizi oluşturmak, karakterinize kıyafetler ya da aksesuarlar almak için o metaverse’ün kripto varlığına sahip olmanız gerekiyor. Bu da, blok zinciri ve kripto para destekli sanal dünyalarda yer almak isteyenleri kripto para varlıklarına yönlendiriyor. 

Sanal dünyada bir hayat kurabilmek, karakterinizi geliştirebilmek veya sanal dünyada varlığınızı devam ettirebilmek için o sanal dünyanın kripto varlığına sahip olmalısınız. Metaverse üzerindeki sanal hayatlara ilgi arttıkça kripto paralara olan ilginin de yükseleceğini söylemek mümkün ancak her sanal dünyanın, aynı derecede büyüyeceğini ya da gelişemeyeceğini de göz önünde bulundurmak gerekir. Blok zinciri kullanımı yaygınlaştıkça, kripto ara destekli projelerin sayısı artıyor. Benzer şekilde blok zinciri destekli sanal dünya projelerinin de artacağını söylemek mümkün ancak hepsi aynı şekilde ilgi ve destek görmeyebilir.

Ülkemizde kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılması yasak olsa da dünya genelinde kripto paralar ile ödeme yapılabiliyor. Yasal düzenlemelerin olduğu ülkelerde hem mağaza alışverişlerinde hem de çevrim içi ödemelerde kripto paraları kullanabilmek mümkün. Metaverse üzerinde kripto varlıklarla ödeme yapmak oldukça sıradan bir olay haline geldi. Dolayısıyla metaverse, mevcut ödeme sistemlerini çok fazla etkilemeyecektir ancak kripto paralar ile ilgili yasal düzenlemeler yaygınlaştıkça, ödeme servis sağlayıcılarının ödeme sistemlerine kripto paraları entegre edeceğini öngörebiliriz.

Onur Gözüpek

BtcTurk İçerik Üreticisi

 

 

 

Bu yazı ilk kez Campaign Türkiye’nin 118. sayısında yayımlanmıştır.