Kreatifler neden yolunu kaybetti?

Droga5 London’dan David Kolbusz’a göre, kreatiflerin artık daha az yaratıcı olmalarının sebebi gereksiz işlerle çok fazla uğraşmaları.

 Kreatifler neden yolunu kaybetti?

Aslında stratejistlerin yazdığı tek lokmalık kalıp düşüncelerin büyük hayranıyım. Ya da müşteri temsilcilerinin. Ya da işi, yaptığımız iş konusunda seçeneklere sahip olmak olan birilerinin…

Fakat ünlü reklamcılık yayınlarının sayfalarında ortaya çıkan yaratıcı beyinlerin sürekli artan sert eleştirileri oldukça eski bir formülü takip ediyor: Endüstrinin içindeki hastalıkla ilgili sert bir eleştirel bakış açısını yansıtan bir provokasyon sergile ve bu probleme sunduğun büyüleyici bir yeni çözümle okurlarına ilham ver.

Çoğu zaman, herhangi bir kreatifi daha sorumlu gösterme fırsatı sunan, kendi kendisini kutlayan, daha müşteri canlısı çalışmalar okuyorlar. Fakat neden? Biraz tehlikeli olduğumuz zamanlar en iyi olduğumuz zamanlar. Ve aldığı ücreti hak eden herhangi bir müşteri dünyanın daha önce görmediği bir çalışma istemeli. Cesur çalışma. Farklı çalışma. Ve bu da kreafitlerin yapmak için daha çok, ahkam kesmek içinse daha az vakit harcaması gerekiyor demek.

Fark ettim ki bu yazı aslında neden bu yazıyı yazmamam gerektiğiyle ilgili bir yazı. Üstüme gelmeyin. Mazeretim var.

Kreatif insanların insanları etkilemesinin yolu yaptıkları işten geçer. Ve biz bu bakış açısını biraz kaybettik.

Günlerimizi toplantılar ve teoriler ve daha birçok saçmalıkla harcıyoruz. Eğer zamanımızdan biraz daha az sorumlu olsaydık daha şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkarır mıydık?

Kendimizi, biraz ortadan kaybolma özgürlüğünden mahrum eder olduk.

Çok yakın zamanda, iki haftalık süresi olan bir brief aldım. Müşterim bana, bu problemi çözmek için iki haftam olduğunu söyledi ki bu, çağımızda tam bir utanç sebebi. Peki ne yaptım? Sorumsuzca davrandım. Film izlemeye gittim. David Lowery’den Bir Hayalet Hikayesi. Kederli bir meditasyon. Uzun, yavaş çekimler. Tüm o süreçte hayaletin neler yaşadığını, bir hayaletin bakış açısından izliyoruz. Şahane. Düşündürücü. İlham verici. Her zaman olduğu gibi bunu günlük hayatımda kullanmayacaktım fakat kreatif enerji rezervlerinin kapıları açıldı. Farklı bir şekilde düşünmemi sağladı.

Kreatif insanlar daha az kreatifleşiyor diye endüstrimizdeki yaratıcılık ölmez. Bunun sebebi onlardan artık daha çok iş insanı gibi davranmalarının isteniyor olması ve şirket faydasının kreatif çalışmanın önüne geçmesi. Gerçek bir kratif birey olarak sizin işiniz işten atılmayı istemek olmalı. İşin dışında kalmanızın istenmesine sebep olacak işler yapın çünkü bu, müşterinin içini ürpertecek ve cüzdanların ağzını açacak. Harika yaratıcılık satar.

İlk bakışta dikkatleri çeken bir TV reklamı yaparsın ve sonra bir anda reklama sponsor olan markanın hangisi olduğunu söylemek için açılış metinlerine; hatırlatıcı olması açısından köşede duran bir logoya ihtiyacın olmaz. Çünkü iş gerçekten iyiyse, bu saygı uyandıran iletişimin içine seni sokanın kim olduğunu ve sana ne sattığını görmek için beklersin.

Atalarımızın sözünü yerine getirmesi gereken kreatifler olarak hepimiz, onlardan daha çılgın işler yapmak için yeterli alana sahibiz. Bu alan ise, kendimizi olduğumuzdan daha bilgili göstermek için yaptığımız tüm o saçmalıkların ayıklanması sonucu ortaya çıkar.

David Kolbusz  

Droga5 London CCO’su

 

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.