Koronavirüs sonrası yeni ofis düzeni nasıl olacak?

Kolektif House Kurucu Ortağı ve CEO’su Ahmet Onur, koronavirüs salgınıyla beraber değişen çalışma şeklimize ışık tutuyor ve ofis trendlerinin geleceğini kaleme alıyor.

Teknolojinin hızlı gelişimi iş yapış şeklimizde dönüşümü beraberinde getirirken, koronavirüs salgını ile birlikte bu süreç daha da hızlandı. Uzaktan çalışma, evden çalışma, paylaşımlı ve esnek ofisler derken şimdilerde pek çok şirket temizlik/hijyen, esneklik, farklı ofislerden/alanlardan çalışma biçimi dolayısıyla da daha fazla alan gibi konuları masaya yatırıyor. Peki koronavirüs salgının ardından normalleşme süreci ile birlikte ofislerde ilk etapta gözlemlenecek değişikler neler olacak?

Sosyal mesafe tasarımın merkezine oturuyor
Önümüzdeki dönemde esnek çalışma modellerinin daha çok ön plana çıkması bekleniyor. Bu yeni çalışma modelleri ile birlikte ofis tasarımlarında alan kullanımında da esneklik artacak. Tüm çalışanların bir arada dirsek temasında çalıştığı günlerin geride kalmasıyla masalar arasında mesafeler yeniden aralanacak ve sosyal mesafe kurallarının gözetildiği tasarımlar ön plana çıkacak.

Yeni düzende ideal ofis anlayışının nasıl evrileceğine bakarsak, kuşkusuz içinde bulunduğumuz kriz, ofis tercihlerinde de değişimi hızlandıracak. Bu nedenle şirketlerin normale dönüş sürecinde esnek genel merkezi, mobil ekiplerinin çalışabileceği ortak çalışma alanlarını ve evden çalışmaları destekleyecek sistemleri “ofis” dünyasının içine alması, bu konuyu da şu 3 ana başlık çerçevesinde masaya yatırması gerekiyor:

Esnek ofis çözümleri ile minimum yatırım, maksimum fayda
2019 yılında yapılan araştırmalara göre son 5 yılda esnek çalışma alanı yüzde 205 artış gösterdi. İçinde bulunduğumuz sürecin ardından bu yükselişin daha da artarak sürmesi bekleniyor. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde; kısa vadede yatırım maliyeti olmadan değişen ihtiyaçlara karşılık verebilen, esnek çalışma modelini destekleyici ve verimliliği artırdığı kanıtlanmış “esnek ofis çözümleri” öne çıkacak. Böylece yatırım maliyetleri minimuma inecek. Bu ofisler ayrıca faydayı maksimum seviyeye taşırken, çalışan bağlılığını ve memnuniyetini de artıracak.

Üst düzey teknoloji ile güvenli esnek çalışma deneyimi
Kurumların daha cesur bir şekilde esnekliği getirecek politikaları çalışma şekillerinin içine almalarıyla birlikte önümüzdeki dönemde ofisler çok daha teknolojik olacak ve ofis içindeki/dışındaki herkesi çok daha erişebilir kılacak. Mobil olan bir çalışan, evde olan bir çalışan ve farklı bir ofiste olan bir çalışan kolayca ekiplerine bağlanabilirken, firmalar da erişim ve güvenlik gibi konularda tedirgin olmadan bu karma çalışma modelini yürütebilecek. Ayrıca şirketlerin “temassız teknolojiye” yönelimlerini göreceğiz. Ofis içinde kontrol ve hijyen seviyesini artırıcı yatırımlar artacak ve günlük hayatımızın parçası olacak yeni ofis içi prosedürleri eklenecek. 

Tasarım ile motivasyonu ve yaratıcılığı tetikleme imkânı
Günümüzde ofislerin bir iş alanı olmanın ötesinde etkileşimi ve yaratıcılığı tetiklerken, grup çalışmasını ve beraberlik hissini de güçlendiren mekanlar olması şart. Bu noktada tasarımın ve dizaynın önemi bir kez daha öne çıkıyor. Çalışanlar arası iletişimi ve yaratıcılığı teşvik eden tasarımlar çalışanların motivasyonu ve yaratıcılığını tetiklerken buna paralel şirket büyümesine de katkı sağlıyor. Ayrıca ofis için en uygun model ve tasarımın seçilmesi alan kaybını da minimuma indiriyor.

Çalışmanın olduğu her alanda çözümler geliştireceğiz”
Kolektif House olarak bizler de ideal ofis dünyasında olabilecek tüm gelişmeleri, yenilikleri ve beklentileri yakından takip ederek çözümler geliştirmeyi sürdürüyoruz. Bu kapsamda büyük ölçekte kurumsal şirketlere ve orta ölçekte şirketlere 2 yeni nesil ofis çözümü geliştirdik. Azaltılmış giderler ve artan verimlilik ile kurumsal şirketlerin büyümesine katkıda bulunan bir “agile” ofis modeli olan Kolektif Enterprise ile istenilen adreste kurumun ihtiyaç duyduğu büyüklükteki ofisi bulup, kurumun tercihleri doğrultusunda tasarlayıp, tüm operasyonel süreçlerini de verimli bir şekilde yönetiyoruz. Bir süredir büyük ölçekte global kurumsal firmalara hizmet verdiğimiz Kolektif Enterprise modeli sayesinde kurumlar minimum yatırımla kendi ihtiyaçlarına özel yapılandırılmış bir ofis alanına sahip olmakla birlikte Kolektif House’un süreç boyunca tek kontak olarak sağladığı tüm esneklik ve avantajlardan da faydalanabiliyor. Ayrıca, bir başka ürünümüz Kolektif Suites çatısı altında ise Kolektif’in tasarımsal dokunuşu ve hizmetleri eşliğinde taşınmaya hazır daire ofisler sunmaya başlıyoruz. Bu model ile de daire ofis modellerini tercih eden şirketlere ortak çalışma alanlarındaki hizmetlerden faydalanıp aynı zamanda kendi özel alanlarına sahip olma esnekliği sunmuş olacağız. Dün olduğu gibi bugün ve yarın da üyelerimize çalışmanın olduğu her alanda çözümler geliştirmeye devam edeceğiz.

Ahmet Onur
Kurucu Ortak ve CEO, Kolektif House

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.