Site icon Campaign Türkiye

Koronavirüs bizi “radyodan” da etti

On milyonlarca insan koronavirüs salgını sebebiyle evden çalışıyorken, günlük işe gidip gelme ve arabada geçen ortalama 30 dakika radyo dinleme alışkanlığını da büyük ölçüde azalttı.

Amerika’da, Edison Araştırma Payı verisine göre şu anda AM / FM radyo dinlemenin tüm % 8’i çevrimiçi olarak dijital üzerinden gerçekleşiyor. Bir alıcı aracılığıyla araba radyosu veya “geleneksel” radyo dinleme, tüm dinlemenin % 92’sini oluşturuyor.

Edison Araştırma Başkanı Larry Rosin “2014’ten bu yana radyo dinlemedeki değişiklikleri izliyoruz. Dinlemenin dijital olan kısmı her güncellemede biraz artar, ancak miktar hep küçük kalır” dedi.

“Akış, halka açık radyo haberleri, spor ve gündem konuşmaları, dinleyiciler için büyük bir faktör.”

Araştırma şirketi, dinleme platformuna, günün saatine, sesin kaynağı olan cihaza, programlama türüne ve sesin konumuna bakarak “tüm ses dünyası”nı ölçen tek araştırma çalışması olduğunu belirtiyor.

Şirket, ses alanını bu şekilde ölçmeye devam edeceğini ve belki de mevcut krizin gerçekten de Amerikalıların yayın radyosuna erişiminde değişiklikler getireceğini söylüyor.

Rosin, Başkan Obama’nın ABD Genelkurmay Başkan’ı Rahm Emanuel’e verdiği bir aforizmaya paralel: “Ciddi bir krizin boşa gitmesine asla izin verme.” Dedi.

Rosin, “radyo endüstrisi dijital dinleme konusunda gerçekten“ köşeyi dönecekse, bunun gerçekleşmesini sağlayan şeyin kriz olması gerekebilir. Radyo, dinleyicilerine onu akıllı hoparlörlerde, telefon uygulamalarında ve bilgisayarlarında da dinleyebileceklerini hatırlatmak için elinden geleni yapmalıdır. ” 

Görünen o ki yaşadığımız karantina günlerinde radyo, arabada daha az ve evde daha yoğun olarak akıllı hoparlörlerde, akıllı telefonlarda ve diğer dijital cihazlarda çevrimiçi yayın akışlarının dinlenmesinde bir artışa yol açabilir.

Exit mobile version